1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. NFT sezonu bitti mi? Günlük hacimde yüzde 80 çöküş

NFT sezonu bitti mi? Günlük hacimde yüzde 80 çöküş

NFT sezonu bitti mi? Günlük hacimde yüzde 80 çöküş
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para piyasasının sıcak gündemi NFT’ler alarm veriyor. En büyük NFT pazar yeri OpenSea’de günlük işlem hacmi yüzde 80 düştü. Peki, NFT sezonu bitti mi? Verilere ve uzman görüşlerine bakalım.


NFT sezonu bitti mi? OpenSea’nin günlük işlem hacmi yüzde 80 düştü

Non-fungible tokenler (NFT), traderler için alternatif bir yatırım aracı olarak ortaya çıktı ve hızla popüler oldu. Ancak şimdi bu ekosistem düşüyor. Sebebi likidite eksikliği, taban fiyatın düşmesi ve işlem hacmindeki azalma.

NFT sezonu muhtemelen CryptoPunks gibi yeni projelerde dönecek

NFT ekosistemi, birkaç yüksek gelirli proje ile patlama yaptı. Mesela, CryptoPunks, Degenerate Apes koleksiyonu ve Pudgy Penguins gibi projeler. Ancak bu popülerlik kısa sürdü. Çünkü NFT koleksiyonlarının taban fiyatı düştü. Mesela Ağustos’ta 132 ETH ile zirve yapan Cryptopunks taban fiyatı 90 ETH’ye düştü.

NFT taban fiyatında düşüşe paralel olarak en önde gelen eşler arası pazar yeri OpenSea’nin de günlük işlem hacmi de önemli ölçüde düştü.

İlgili – Bir “bug” ile 100,000 dolarlık NFT sonsuza kadar yok oldu

Dune Analytics’in sağladığı verilere göre, OpenSea’in günlük işlem hacmi Ağustos’ta gördüğü 323 milyon dolardan yaklaşık 50 milyon dolara düştü.

NFT ticareti ve dijital sanat ile koleksiyonların alım satımındaki yavaşlama traderler için endişe verici. Çin’in devlet gazetesi “The Securities Times” bir makale yayımlayarak, “NFT piyasasının bir balon olduğunu” söyledi ve okurlarını uyardı. Makalede şöyle deniliyor:

“NFT işlemlerinde büyük bir balon olduğunu söyleyebiliriz. Birçok alıcı, sanat eseri veya varlığın kendisi yerine yalnızca bir format olarak NFT’ye odaklanıyor. Piyasa coşkusu azaldığında bu birçok garip NFT’nin değeri büyük ölçüde azalacak.”

Tabii bir de Tencent Holdings ve Alibaba Group gibi büyük teknoloji şirketleri de NFT piyasasına ilgi duymaya başladığında dikkat çekiyor.

İlgili – Facebook şimdi de NFT’lere merak saldı

Amerikan dijital sanatçı Mike Winkelmann gibi kripto para karşıtları da Çin gazetesi ile hem fikir. Ona göre de NFT bir balon. Şöyle diyor:

“İnternetin başladığı döneme gidelim. Orada da bir balon vardı. Bu balon patladı. Ancak interneti yok etmedi. Bazen teknolojiler balondan sonra hayatta kalabilecek kadar güçlü olabiliyorlar.”

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: