Neden Bitcoin, Ethereum ve Solana aniden yükselmeye başladı?

bitcoin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para piyasası ve başta da Bitcoin, Ethereum ve Solana fiyatları çift haneli artışlar kaydetti. Bu yükselişin arkasındaki başlıca sebeplere bakalım.


Neden Bitcoin, Ethereum ve Solana aniden yükselmeye başladı?

Büyük piyasa değerine sahip kripto paralar Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Solana (SOL) her biri son 24 saatte büyük yükselişler kaydetti. Son 24 saatteki BTC, ETH ve SOL’daki yükseliş oranlarını sırasıyla yüzde 9.8, yüzde 12.8 ve yüzde 11.6 olarak sıralayabiliriz.

Ancak üçü de düne bir miktar düşüşle başlamıştı. Tam da ABD’den gelen bazı iyi ekonomik göstergelerden sonra. Ancak ardından kripto paralar hisse senetleri piyasasındaki yükselişi izledi. Bundan dolayı yatırımcıların kripto paralara ilgisinin arttığı görüldü. Hem de faiz oranlarının yükselme riski ve daha şahin para politikaları endişelerine rağmen.

İlgili – Ethereum, Cardano ve Solana karşılaştırması! Hangisi daha iyi?

Kripto para piyasasından ise yükselişi etkileyen pozitif faktörler olarak ise birkaç haber var. Bu haberlerden birine göre, Bitcoin madencisi Marathon Digital, Ocak ayındaki üretimini yüzde 800 oranında artırdı. Bundan dolayı da şu an bilançosunda yaklaşık olarak 8,600 BTC tutuyor.

bitcoin madenciliği

Başka bir haber ise Solana’nın Solana Pay lansmanı ve iki Solana tabanlı tokenin bu hafta başında Coinbase’de listelenmesiyle ilgiliydi. Bu iki token de hala Coinbase etkisinin keyfini çıkarıyor.

Ethereum ise non-fungible token’lerin (NFT’ler) artmasını gösteren son veriler nedeniyle artan oranda ilgi görüyor. NFT’lerin çoğu Ethereum blockchain üzerinde çalışıyor.

İlgili – Güncel Solana (SOL) fiyat tahmini: 2022 – 2025

Yükselişi etkileyen başka bir önemli faktör

Diğer yandan son haftalarda gördüğümüz gibi kripto para piyasası artan oranda hisse senetleri ile korelasyon içinde. Özellikle de Nasdaq’daki teknoloji ağırlıklı hisse senetleri ile birlikte hareket etme eğilimi var.

Tabii kripto para piyasası volatiliteli piyasa. Büyük değerli coinler daha az volatiliteye sahipken, küçük değerli coinler ise daha fazla iniş ve çıkışa sahip. Tabii BTC, ETH ve SOL gibi büyük değerli coinler son 24 saatte harekete geçti. Benzer bir çift haneli yükseliş Amazon gibi yüksek değerli hisse senetlerinde de var. Bu da yatırımcıların bu alandaki haberlere verdiği tepkileri gösteriyor.

Bundan dolayı kripto paraların bir süre daha bu haberlerden faydalanarak pozitif hareketler sergilemesi beklenebilir.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Neden Bitcoin, Ethereum ve Solana aniden yükselmeye başladı?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.