Nasdaq, Bitcoin madenciliğini ulusal güvenlik meselesi yaptı

Bitcoin madenciliği nedir? Evde Bitcoin mining nasıl yapılır?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin’in bir internet merakından küresel düzeyli bir ağa dönüşmesi, devletlerin de ilgisini bu alana çekti. Öyle ki artık uzmanlara göre BTC madenciliği artık bir ulusal güvenlik meselesi kadar önemli. Neden böyle düşündüklerine bakalım.


Nasdaq, Bitcoin madenciliğini ulusal güvenlik meselesi yaptı

Dünyanın en büyük kripto parası Bitcoin’i (BTC) satın almak insanları Bitcoin ağı üzerinde güç sahibi yapmaz. Sadece bu ağın faydalarına sahip olurlar. Bitcoin ağının güvenliği, bütünlüğü ve gelişimi ise kodlara, madencilere ve blockchainin devamlılığını takip eden binlerce bireysel düğümlere (node) bağlı. Yani, BTC ağında söz sahibi olmak için Bitcoin’den bir hisseye sahip olmak yetmiyor. En önemlisi bu ağda bir madenci olarak yer almak.

Nasdaq’da yer alan Ben Caselin imzalı makelede de madenciliğin önemina dikkat çekiliyor. Öyle ki Bitcoin madenciliğinin bir ulusal güvenlik meselesi olacak kadar önem taşıdığına vurgu yapılıyor. Neden bu kadar önemli olduğuna bakalım.

Bitcoin ağının en önemli kısmı hash gücüde bulunuyor. İşte, bu hash gücü üretimini da madenciler sağlıyor. Bundan dolayı madencilik ulusal güvenlik meselesi olarak kabul edilebilir.

İlgili – Bitcoin madenciliği nedir? Evde Bitcoin mining nasıl yapılır?

Bitcoin madenciliği nedir ve BTC nasıl üretilir? Evde Bitcoin mining nasıl yapılır?

Bitcoin ağı bir internet merakından global bir finansal oyuncuya dönüştü. Sadece yakın zamanda yaşanan Rusya – Ukrayna savaşına bakmak yeterli olur. Mesela, Rusya ve Kuzey Kore gibi ülkeler yaptırımlardan kaçmak için potansiyel yol olarak Bitcoin’i seçiyor. Bundan dolayı ulus devletler artık bu ağda daha fazla söz hakları olması gerektiğinin farkına vardı. Yasak yerine yerel madencilik endüstrisi ile ülkeler de artık bu ağı kontrol etmede söz sahibi olabilir. Tabii bu sefer bir ülke bu ağın başka bir ülkenin ya da düşmanının eline düşmemesi için çaba sarfedecek.

İlgili – Güncel Bitcoin fiyat tahmini ve BTC gelecek beklentisi 2022- 2025


Bitcoin ağı merkezsiz bir yapıya sahip ve dünyanın en güvenli ağı olarak kabul ediliyor. Tabii bu güvenliği bozabilecek bir durum da var. Eğer bir madenci (bu bir devlet de olabilir) ağın hash gücünün yüzde 51’ine sahip olursa, potansiyel sorunlar yaşanır. Mesela, ağ sansüre açık hale gelebilir. Bazı madenciler ve işlemler sansürlenebilir.

Bütün bu sebeplerden dolayı bazı ülkeler BTC madenciliğini bir ulusal güvenlik konusu yapmaya başlayabilir.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Nasdaq, Bitcoin madenciliğini ulusal güvenlik meselesi yaptı
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.