1. Anasayfa
  2. Koin Haberleri
  3. Bitcoin Haberleri
  4. Milyarlarca dolarlık Bitcoin ve kripto sektörü zor durumda

Milyarlarca dolarlık Bitcoin ve kripto sektörü zor durumda

Milyarlarca dolarlık Bitcoin ve kripto sektörü zor durumda
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Dünyanın en çok kripto ve Bitcoin kullanıcısı ve madenciliğine sahip bir ülkenin kripto sektörü zor durumda. Bu da genel piyasadaki ayı durumunun arkasındaki başlıca sebeplerden. Ayrıntılara bakalım.


Milyarlarca dolarlık Bitcoin ve kripto sektörü zor durumda

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması ile başlayan kriz, her iki ülkenin vatandaşları ile birlikte birçok alanı etkiliyor. En çok etkilenen alanlardan biri de Bitcoin ve kripto para piyasası. Rusya, madencilik açısından dünyanın en büyük üçüncü merkezi. Buna rağmen ABD yetkilileri bu ülkenin Bitcoin madencilik şirketi BitRiver’i hedef alıyor. Çünkü onlara göre bu şirket, yaptırımları aşmada büyük bir tehlike oluşturuyor.

Özet olarak söyleyecek olursak, ABD’li yetkililer Rusya hükümetinin Batı yaptırımlarına karşı para toplamanın bir yolu olarak yüklü miktarda güç kullanan kripto madenciliğine başvurabileceğini düşünüyor. Ne de olsa Rusya, hem petrol hem de doğal gaz zengini bir ülke ve buradaki enerjiyi Bitcoin ve kripto madenciliğine yönlendirebilir.

ABD’li yetkililer, hiçbir varlığın Putin rejiminin yaptırımların etkisini dengelemek için bir mekanizma haline gelmemesi için çalışıyor. Bundan dolayı Rus madencilerin ABD kripto borsalarına veya madencilik ekipmanlarına erişimini engelledi.

İlgili – Bitcoin fiyatında 20,000 dolara kritik dönüş: Güncel BTC teknik analizi

Milyarlarca dolarlık Bitcoin ve kripto sektörü zor durumda

Rusya’da 17 milyonun üzerinde kripto para kullanıcısı ve traderi var. Buna rağmen, Rusya’daki kripto kullanıcılarının sayısının da Rus Rublesinin değerinin düşmesiyle düşmesi bekleniyor. Rusya’da vatandaşların yüzde 12’si kripto para sahibi. ABD’den iki kat fazla. Ancak böyle bir ülkeye toplu bir yasak uygulanması buradaki tüm sektörü cezalandırmak ve sektöre zarar vermek anlamına geliyor.

Bunlara ek olarak, Binance ve Coinbase gibi sektörün lider kripto paralar da Rusya ile bağlantılı binlerce hesabı askıya aldı. Bu hesaplar yasa dışı faaliyetler şüphesi ile askıya alındı. Mastercard Inc ve VISA Inc, birkaç Rus finans kuruluşunun ödeme ağ geçidini bloke etti ve son zamanlarda, birden fazla Rus bankası İngiltere, ABD, Avrupa Komisyonu ve diğer bazı AB ülkeleri tarafından SWIFT’ten çıkarıldı.

İlgili – Ethereum fiyatında 900 dolara salınım sonrası yeni seviyeler: Güncel ETH teknik analizi

Bütün bu gelişmeler Rusya’daki Bitcoin ve kripto para piyasasını sakat bıraktı diyebiliriz. Bu da aynı zamanda mevcut kripto para piyasası durumu ve düşüşlerine etki eden önemli faktörlerden biri.

Kaynak

Etiketler: