1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Rusya SWIFT’in alternatifini kriptoda buldu!

Rusya SWIFT’in alternatifini kriptoda buldu!

Rusya SWIFT’in alternatifini kriptoda buldu!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Rusya ulusarası yaptırımlar sonucu SWIFT sisteminden çıkarıldı. Ülke çözümü kriptoda buldu. Detaylar haberimizde.

Rusya SWIFT’in alternatifini kriptoda buldu!

Rusya bu yılın başlarında Ukrayna’yı işgal ettikten sonra büyük bir uluslararası tepki ile karşılaştı. Özellikle ABD ve Avrupa Birliği Rusya’yı ekonomik olarak darboğazda bırakarak kararından vazgeçirmeye çalıştı.

Büyük yaptırımlarla karşı karşıya kalan Rusya için en önemli engellerden biri de SWIFT’ten çıkarılması oldu. Bu dönem içerisinde savaş şartları nedeniyle gerek Rusya’da gerekse Ukrayna’da kripto para kullanım oranı arttı.

rusya kripto para

Rus bankaları, Rusya-Ukrayna savaşına tepki olarak Batılı ülkelerin uyguladığı yaptırımlar sayesinde geçtiğimiz şubat ayında SWIFT sisteminden çıkarılmıştı. O zamandan beri Moskova, dış ticaret işlemlerini korumak için SWIFT’e alternatif bir finansal ödeme sistemi aramaya çalışıyor.

İlgili: Kripto para nedir, nasıl alınıp satılır?

Rusya SWIFT’ten çıkarılmasının olası etkilerini önlemek adına çareyi kripto paraların alt yapısında buldu. Bir devlet kuruluşu olan Rostec Group, küresel SWIFT sisteminin yerini alabilecek uluslararası ödemeler için dijital bir sistem başlatmak amacıyla bir blok zinciri platformu geliştirdi.

Dijital sistem, Rusya’nın ithalatlarını USD yerine ulusal para birimi ruble ile ödemesine izin verecek. Yeni sistem aynı zamanda yabancı ülkelerin Rusya’dan yapacakları ithalatları kendi ulusal para birimleri ile ödemelerine de olanak tanıyacak.

Rostec yaptığı açıklamada, CELLS adı verilen uluslararası ödeme sisteminin geliştirildiği blok zinciri platformunun, Rostec Grubuna bağlı olan Novosibirsk Yazılım Sistemleri Enstitüsü (NIPS) tarafından geliştirildiği belirtti.

İlgili: Blok zincir teknolojisi nedir?

Rusya’nın bu adımı kripto para birimlerinin arkasındaki teknolojinin önemini bir kez daha ortaya koymuş oldu. Kripto para birimleri volatil yapısından bağımsız olarak gelecek için büyük bir dönüşüme öncülük etmeye devam ediyor.

Kaynak

 

 

 

 

Etiketler: