Microsoft’tan beyin yakan kripto madenciliği!

microsofttan beyin yakan kripto madenciligi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Madenciliğe başlamak istiyor ancak istediğiniz Proof-of-Work tabanlı kripto paranın madenciliğini yapabilmek için gerekli olan ASIC veya yeni bir GPU satın alacak kadar paranız yok mu? Endişelenmeyin, Microsoft sayesinde çok yakında beyin gücünüzle kripto madenciliği yapabileceksiniz! Hayır! tabii ki bu, 1 Nisan Şakası filan değil!

Microsoft insan destekli kripto madenciliği için patent sundu!

Microsoft, insan destekli kripto madenciliği için bir patent başvurusunda bulundu. Vücudumuz tarafından üretilen verilerin “proof of work” algoritması için yakıt olarak kullanılabileceğini söylüyor..

kripto madenciliği Microsoft’tan beyin yakan kripto madenciliği!

Uluslararası Telif hakları Teşkilatı (World Intellectual Property Organization) tarafından paylaşılan belgelere göre Microsoft, insan vücudunun enerjisini kullanan ve bu enerjiyi kripto para madenciliğinde kullanan bir sistem geliştirmek için çalışıyor.

https://twitter.com/stratrade_/status/1378618575984951297

İnsan vücudu doğal bir kripto madencilik sistemi olabilir!

“Vücut Faaliyetlerine ilişkin Verileri Kullanan Kripto Para Sistemi” adlı patent, insan vücudunun her bir doğal fiziksel vücut fonksiyonuyla kaybedilen bir enerji ürettiğini açıklıyor. Microsoft, Matrix de olduğu gibi, tam olarak bu enerjiyi verimli bir şekilde kullanmak istiyor. 

“Bazı geleneksel kripto para birimi sistemlerinde gereken büyük bilgi işlem gücü yerine, kullanıcının vücut faaliyetlerine dayalı olarak üretilen veriler, proof of work (İş Kanıtı) olabilir ve böylece bir kullanıcı, hesaplama açısından zor olan problemi farkında bile olmadan çözebilir.”

Wachowskis’in “The Matrix” kitabında olduğu gibi, burada da madencilik süreci, kullanıcının bilinçli veya bilinçsiz olarak bazı aktiviteleri gerçekleştirirken; bir ödül oluşturmak için vücudun farklı bölgelerine bir dizi sensörü bağlanmasıyla başlar.

Microsoft kripto madenciliği
Microsoft tarafından önerilen madencilik sistemi

 

Şöyle ki; patente göre sensörler, bir kişinin bir reklamı izleme veya bir internet hizmetini kullanma gibi belirli bir görevi ne zaman gerçekleştirdiğini belirleyebilir. Uygun bir ödül mekanizması oluşturulduğunda, bireyi tokenlerle ödüllendirerek madencilik süreci etkinleştirilebilir.

Rapor, “vücut sıvı akışı” ve “organ aktivite ve hareketlerinin” sensörleri tetikleyebilecek ve kripto para birimi madenciliği süreçlerini başlatabilecek vücut işlevlerinden bazıları olarak kullanılabileceğini ifade ediyor.

İnsandan Bilgisayara Etkileşimde Sonraki Adım

Esasen süreç özünde oldukça basit görünüyor. Patentin grafiklerinden biri, harici bir varlığın belirli bir görev için (mesela bu makaleyi okumak gibi) gerekli koşulları oluşturduğunu ve görevi yürüten kişinin bir hash sisteminde kaydedilmiş bir yanıt üreten sensörü tetiklediğini açıklıyor.

Bu hash, sistemde belirlenen bir dizi koşulu karşıladığı takdirde, ödül olarak kripto para birimi verilir. Aksi takdirde – diyelim ki kullanıcı makalenin tamamını okumadı veya başka bir parçaya atladı – blok geçersiz olur ve süreç yeniden başlatılır.

Microsoft tarafından önerilen kripto madencilik sistemi
İnsan vücuduyla kripto madenciliği nasıl yapılır?  Kaynak: WIPO

 

Patent, işlemlerin özellikle bu amaç için tasarlanan bir blockchaine kaydedileceğini açıklıyor. Blockchain, özel veya halka açık olabilir, ancak verileri okuyan ve işleyen merkezi bir bilgisayar veya sunucu görevi gören kişi ile bilgilerin yayılmasından ve bilgilerin ve işlemlerin doğrulanmasından sorumlu diğer sistemler arasındaki karmaşık bir iletişimi yürütecek.

Kriptoların geleceği olmadığını kim söyledi? PoW madenciliğiyle ilgili tüm sorunları göz önünde bulundurursak, belki de insan vücudunu kripto para madencilik sistemine dönüştürmek o kadar da çılgın bir fikir değil! Sizce de öyle değil mi? 

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Microsoft’tan beyin yakan kripto madenciliği!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.