1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Uzak Doğu piyasaları Kimchi Premium’u konuşuyor! Bitcoin yatırımcıları kaygılanmalı mı?

Uzak Doğu piyasaları Kimchi Premium’u konuşuyor! Bitcoin yatırımcıları kaygılanmalı mı?

Uzak Doğu piyasaları Kimchi Premium’u konuşuyor! Bitcoin yatırımcıları kaygılanmalı mı?
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Belki bazılarımız ilk kez duyacak bu kavramı: Kimchi Premium. Uzak Doğu Asya piyasalarında en çok konuşulan kavramlardan birisi Kimchi Premium ya da Kimchi Primleri!

 

Kimchi  Primleri ya da Kimchi Premium nedir?

Kimchi Premium kripto para fiyatlarının, özelde ise Bitcoin’in, Güney Kore merkezli kripto para borsalarında diğer borsalara nazaran daha yüksek seyretmesi olarak tanımlanıyor.

Güney Kore kripto para piyasalarında diğer piyasalara nazaran daha yüksek bir canlılık gözleniyor. Bu canlılığın etkisi ile Güney Kore merkezli kripto para borsalarında Bitcoin fiyatları diğer borsalara nazaran daha yüksek seyrediyor.

Crypto Quant’in CEO’su Kim Young Ju bugün Kimchi Premium’a dikkat çekerek aşağıdaki grafiği paylaştı!

kimchi premium

Yukarıdaki şekilde turuncu renk ile belirtilen grafik Kimchi Premium, siyah ile belirtilen grafik ise uluslararası piyasalardaki Bitcoin fiyatı.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Kim Young Ju, yukarıdaki grafiği şu şekilde yorumluyor:

“Bitcoin için temel göstergeler sağlam ama Güney Kore merkezli balon beni tedirgin ediyor. Shitcoin (çöp kripto paraların) fiyatları roketlemiş durumda. Ayrıca Güney Kore merkezli kripto para borsalarının işlem hacmi Güney Kore Menkul Kıymetler Borsası işlem hacmini geçmiş durumda

 

Yukarıda Young Ju’nun açıklanmalarında Güney Kore merkezli ciddi bir balonun söz konusu olduğu anlaşılıyor. Bu durumdan Young Ju kaygı duyuyor.

Kimchi primlerinin yüksek olmasında etkili olan diğer faktör Güney Kore merkezli regülasyonlar olabilir. 2019 yılında Japonya’nın Osaka kentinde düzenlenen G20 toplantısında kripto para regülasyonları konusunda öncü çalışmaları yürütme görevi Güney Kore’ye verilmişti. Güney Kore özellikle KYC (müşterini tanı) ve AML (kara para aklama ile mücadele) protokolleri çerçevesinde bir dizi regülasyonu hayata geçirmeye başladı. Bu süreç Güney Kore merkezli Bitcoin yatırımcılarını Güney Kore merkezli borsalarda işlem yapmaya zorlayabilir.

 

Kimchi Premium nedir?

Kimchi Premium Bitcoin fiyatlarının Güney Kore merkezli kripto para borsalarında diğer borsalara nazaran daha yüksek seyretmesi olarak tanımlanıyor.

 

Kaynak