BTC : 618000 ₺ ETH : 45630 ₺ XRP : 11.223 ₺ LTC : 1659.9 ₺ USDT : 14.744 ₺ XLM : 2.99 ₺
  1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. “Bitcoin’i unutun! Asıl para burada”
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

“Bitcoin’i unutun! Asıl para burada”

“Bitcoin’i unutun! Asıl para burada”
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

COVID-19 salgını nedeniyle futbol müsabakaları bir yıldır seyircisiz oynanıyor. Futbol kulüpleri taraftarlarının ilgisini canlı tutmak için taraftar tokenlerine yöneliyor.

Taraftar tokenleri hem kulüplere hem de taraftarlara kazandırıyor

Futbol takımlarının kripto paralara ilgisi gün geçtikçe artıyor. COVID-19 pandemisinin en çok etkilediği sektörlerden biri de futbol endüstrisi. Virüsün yayılmasını engellemek için yaklaşık bir yıldır futbol maçları seyircisiz oynanıyor.

Deloitte’den alınan verilere göre futbol kulüpleri pandeminin başından beri yaklaşık 2 milyar Euro’nun üzerinde gelir kaybetti. 2020 yılının mart ayından beri kulüpler seyirci gelirlerinden mahrum kalmış durumda. Virüsün yayılım hızı artarak devam ediyor ve bu şartlarda sezonun kalan kısmı için futbol maçlarına seyirci alınması mümkün gözükmüyor.

Dünyanın en çok kazanan futbol kulüpleri sıralamasında ilk 20’de bulunan kulüpler 2019-2020 sezondan bir önceki sezana göre %12 daha az gelir elde etti. İlk 20 kulübün 2019-2020 sezonunda elde ettiği gelir toplam 8,2 milyar Euro. Bu rakam bir önceki sezon 9,3 milyar Euro’ydu. Hal böyleyken futbol takımları taraftarlarının ilgisini canlı tutmak için çeşitli atılımlar yapıyor. Taraftarların sahiplenme duygusundan yararlanmak isteyen spor kulüpleri taraftar tokenleri çıkarmaya başladı.

Bkz: Bitcoin, bitcoin haberleri ve son dakika gelişmeleri

Juventus ilk taraftar tokeni çıkaran kulüp oldu. Juventus taraftar tokenlerinin (JUV) sahipleri, kulübün formasında yapılan değişiklikler gibi kulüp tarafından verilen bazı özel kararlara oy verebiliyor, ayrıca özel içeriğe ve hatıra eşyalarına erişebiliyorlar.

Kulübün ünlü futbolcusu Cristiano Ronaldo geçtiğimiz günlerde futbol kariyerinin 770. golünü attı kulüp tarafından ödüllendirilen Ronaldo’nun aldığı ödüllerden biri de 770 Juventus taraftar tokeni.

Juventus’un taraftar tokeni 11 aylık sürede yaklaşık %596 değer kazandı. Barcelona taraftar tokeni ise 2 dolardan 35 dolara yükseldi ve yaklaşık %1500 değer kazandı.

Manchester City (CITY), Barcelona (BAR), AC Milan (ACM) ve Paris Saint-Germain (PSG) gibi futbol takımları taraftar tokenlerine sahip taraftarlarına sağladıkları ayrıcalıklarla onlardan uzak oldukları bu dönemde ile taraftarlarının ilgisini çekmeye çalışıyor. Ülkemizde ise Galatasaray (GAL), Trabzonspor (TRA) ve Karşıyaka’nın taraftar tokenleri bulunuyor.

Sporda kripto kullanımı aynı zamanda coğrafi zorlukları ortadan kaldıracak ve takımların küresel genişlemesini tetikleyecektir. Futbol kulüpleri artık taraftarlarına daha iyi deneyimler sağlamak için blockchain kullanıyor. Taraftar tokenleri fiat paraya Chiliz aracılığı ile dönüştürülüyor.

Kripto tüccarları ve yatırımcıları bu taraftar tokenlerini Chiliz.net, Binance gibi kripto borsalarında takas edebiliyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.