Meta’nın 11,000 işçi çıkarmasının perde arkası

meta
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sosyal medya devi Meta (eski adıyla Facebook), 11,000 çalışanının işine son verdi. Facebook, Instagram, WhatsApp gibi platformları etkileyen bu önemli gelişmenin ayrıntılarına bakalım.


Meta’nın 11,000 işçi çıkarmasının perde arkası

Facebook, Instagram, WhatsApp gibi sosyal medya sitelerinin ana şirketi olan Meta, bugün yaptığı duyuruda, çalışan sayısının yüzde 13 azalttığını bildirdi. Böylece şirket 11,000 kişinin işine son verdiğini açıkladı.

Sosyal medya devi, bu işten çıkarmaların hem Reality Labs hem de Uygulama Ailesi (Family of Apps – FoA) segmentlerini etkilediğini iddia ediyor. Uygulama Ailesi segmentinde Facebook, Instagram, Messenger, WhatsApp ve diğer uygulamalar bulunuyor. Reality Labs ise sanal ve artırılmış gerçeklik etkinliklerine ev sahipliği yapıyor.

İlgili – FTX TR’den “kripto ve Türk lirası çekimleri durduruldu” açıklaması

Meta’nın tahmini

Ayrıca Meta, Reality Labs’ın 2023’teki işletme kârının her yıl keskin bir şekilde artmaya devam edeceğini de öngörüyor.

Stabil coin çıkarma çalışmalarına son veren ve artık bu alandan çekilen şirket, şimdi de Web3 alanında ilerlemeye çalışıyor. Hatta bunun için adını Facebook’tan Meta’ya değiştirdi. Böylece bir metaverse oluşturma çalışmalarına ve bu alandaki adanmışlığına atıf yaptı.

Diğer yandan Meta, non-fungible token (NFT) konusunda da adım atıyor. Yakın zamanda yaptığı açıklamada, Instagram kullanıcılarının artık NFT oluşturarak NFT ticareti yapabileceklerini duyurdu.

İlgili – Binance – FTX anlaşması kripto para sektörü için ne anlama geliyor?


İşten çıkarmaların gerekçesi

Meta Meta’nın 11,000 işçi çıkarmasının perde arkası

Meta CEO’su Mark Zuckerberg ise işten çıkarmalara gerekçe olarak makro ekonomik yavaşlama ve e-ticaret alanındaki kayıpları gösterdi. Böylece şirketin gelirlerinin beklenenden çok aşağı olduğu da belirtiliyor.

Mark Zuckerberg, çalışan sayılarını yüzde 13 azaltmalarına rağmen, işletmenin AI keşif motoru, reklam platformu ve meta veri tabanı da dahil olmak üzere daha az sayıda kilit geliştirme sektörüne fon tahsis ettiğini de söyledi.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Meta’nın 11,000 işçi çıkarmasının perde arkası
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.