1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Merkez bankası kripto para açılımında o ülkeden önemli adım!

Merkez bankası kripto para açılımında o ülkeden önemli adım!

Merkez bankası kripto para açılımında o ülkeden önemli adım!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Haziran ayında Nijerya Merkez Bankası tarafından duyurulan CBDC açılımında yeni gelişme!

Nijerya Merkez Bankası kripto para çıkarıyor!

Nijerya Merkez Bankası, CBDC‘nin piyasaya sürülmesi için fintech firması Bitt Inc ile ortalığa imza attı. Central Bank of Nigeria (CBN), Bitt Inc’in nisan ayında başlatılan Doğu Karayipler Merkez Bankası tarafından geliştirilen DCash’de aldığı rolü değerlendirdi.

https://cointelegraph.com/news/nigeria-s-central-bank-partners-with-fintech-firm-bitt-inc-for-cbdc-rollout

Barbados merkezli fintech şirketi Bitt Inc, dijital para birimi e-naira için Nijerya Merkez Bankası’nın teknik ortağı olarak çalışacak.

Pazartesi günü yaptığı bir duyuruda Nijerya Merkez Bankası (CBN), “teknolojik yeterlilik, verimlilik, platform güvenliği, birlikte çalışabilirlik ve uygulama deneyimi” gibi birçok yönden başarılı bulduğu için, çalışma ortağı olarak Bitt Inc’i seçtiğini açıkladı.

Ayrıca, fintech firmasının nisan ayında piyasaya sürülen Doğu Karayipler Merkez Bankası kripto para birimi DCash’in geliştirilmesindeki rolünden de etkilendiğini ifade etti.

Ortaklık duyurusu, CBN’nin e-naira adı verilen merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için ön yönergeler yayınlandıktan hemen sonra geldi. Nijerya merkez bankasının Project Giant adlı girişimi, ülkenin itibari para birimi olan nairanın değerine sabitlenecek. CBN’nin ekim ayından itibaren CBDC’yi kullanmayı planladığı bildiriliyor. 

Şu an için en yakın CBDC, yine bir Afrika ülkesi tarafından çıkarılacak: Gana merkez bankası yakında dijital para birimini piyasaya sürmeyi planlıyor.

Bu arada şubat ayında Nijerya Merkez Bankası, ticari bankaların kripto borsalarına hizme sunmalarını yasakladı. Bununla birlikte, yayınlanan son raporlar, ülkede çapında kripto para birimlerine olan ilginin, baskılara rağmen artmaya devam ettiğini gösteriyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: