Loading...
btc
BTC
-0.12%
Bitcoin
63.346,37 USDT
eth
ETH
-0.58%
Ethereum
3.083,94 USDT
bch
BCH
-4.38%
Bitcoin Cash
486,04 USDT
xrp
XRP
-0.64%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
0.91%
Litecoin
78,80 USDT
bnb
BNB
-0.98%
Binance Coin
547,29 USDT
sol
SOL
-1.47%
Solana
136,48 USDT
avax
AVAX
0.27%
Avalanche
35,25 USDT
ada
ADA
1.6%
Cardano
0,47 USDT
dot
DOT
0.38%
Poladot
6,73 USDT
doge
DOGE
-3.41%
Doge Coin
0,16 USDT
shib
SHIB
-1.43%
Shiba Inu
0,00 USDT

Merkez bankası kripto para açılımında o ülkeden önemli adım!

kanada merkez bankası
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Haziran ayında Nijerya Merkez Bankası tarafından duyurulan CBDC açılımında yeni gelişme!

Nijerya Merkez Bankası kripto para çıkarıyor!

Nijerya Merkez Bankası, CBDC‘nin piyasaya sürülmesi için fintech firması Bitt Inc ile ortalığa imza attı. Central Bank of Nigeria (CBN), Bitt Inc’in nisan ayında başlatılan Doğu Karayipler Merkez Bankası tarafından geliştirilen DCash’de aldığı rolü değerlendirdi.

https://cointelegraph.com/news/nigeria-s-central-bank-partners-with-fintech-firm-bitt-inc-for-cbdc-rollout

Barbados merkezli fintech şirketi Bitt Inc, dijital para birimi e-naira için Nijerya Merkez Bankası’nın teknik ortağı olarak çalışacak.

Pazartesi günü yaptığı bir duyuruda Nijerya Merkez Bankası (CBN), “teknolojik yeterlilik, verimlilik, platform güvenliği, birlikte çalışabilirlik ve uygulama deneyimi” gibi birçok yönden başarılı bulduğu için, çalışma ortağı olarak Bitt Inc’i seçtiğini açıkladı.

Ayrıca, fintech firmasının nisan ayında piyasaya sürülen Doğu Karayipler Merkez Bankası kripto para birimi DCash’in geliştirilmesindeki rolünden de etkilendiğini ifade etti.

Ortaklık duyurusu, CBN’nin e-naira adı verilen merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için ön yönergeler yayınlandıktan hemen sonra geldi. Nijerya merkez bankasının Project Giant adlı girişimi, ülkenin itibari para birimi olan nairanın değerine sabitlenecek. CBN’nin ekim ayından itibaren CBDC’yi kullanmayı planladığı bildiriliyor. 

Şu an için en yakın CBDC, yine bir Afrika ülkesi tarafından çıkarılacak: Gana merkez bankası yakında dijital para birimini piyasaya sürmeyi planlıyor.

Bu arada şubat ayında Nijerya Merkez Bankası, ticari bankaların kripto borsalarına hizme sunmalarını yasakladı. Bununla birlikte, yayınlanan son raporlar, ülkede çapında kripto para birimlerine olan ilginin, baskılara rağmen artmaya devam ettiğini gösteriyor.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.