1. Anasayfa
  2. EğitimKripto Para
  3. Bir merkez bankası daha kripto açıklaması yaptı!

Bir merkez bankası daha kripto açıklaması yaptı!

Bir merkez bankası daha kripto açıklaması yaptı!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Romanya Merkez Bankası Banca Națională a României’den kripto açıklaması geldi. Detaylar haberimizde

Bir merkez bankası daha kripto açıklaması yaptı

Türkiye’de kripto paralar ile ilgili biz dizi yasaklamalar açıklandı. Bazı ülkeler ise farklı düşünüyor. Romanya merkez bankası, kripto paranın ülkenin finansal istikrarı için bir tehdit olmadığını ifade etti. Romanya merkez bankası yaptığı açıklamada kripto para birimlerinin şu anda Romanya’daki finansal istikrar için bir tehdit oluşturmadığına inanıyor.

Romanya’nın merkez bankası Banca Națională a României, kripto para birimlerine artan kamu ilgisine dikkat çekti. Kripto paraların yatırımcılar için mali kayıplar yaratma potansiyeli yüksek olan spekülatif varlıklar, olmaya devam ettiği konusunda uyarıda bulundu. Bununla birlikte merkez bankası, kripto para birimlerinin bulundurulması ve ticaretine özgü risklerin şu anda Romanya’daki finansal istikrar için bir tehdit oluşturmadığına inandığını belirtti.

Romanya’da kripto para yasağı yok

Romanya’daki kripto düzenlemeleri, kredi kurumlarının sanal ve güvene dayalı para birimleri arasındaki değişim hizmetleri sağlayıcılarına ve dijital cüzdan sağlayıcılarına hesap hizmetleri sunmasını yasaklayan hükümler içermiyor.

Bkz: Kripto para haberleri ve son dakika gelişmeleri

Ancak Romanya merkez bankası, kredi kurumlarının müşterileri tanıma, kara para aklama ve terörün finansmanındaki riskleri yönetmek için standart önlemlere uymalarını tavsiye ediyor. Kurumların ayrıca, iç risk politikalarını ve risk yönetimi kapasitesini uyarlayarak, kripto ve itibari para birimleri arasındaki değişim hizmeti sağlayıcılarına yönelik ödeme hesabı hizmetleri nedeniyle maruz kaldıkları riskleri de dikkate almaları gerektiğini belirterek hem yatırımcıları hem de hizmet sağlayıcıları uyarmakla yetiniyor.

Romanya Merkez Bankasının açıklaması kripto topluluklarınca memnuniyetle karşılandı

Ziarul Financiar’a göre, ülkedeki en popüler kripto para borsalarından biri olan LDV Exchange’in CEO’su ve kurucu ortağı Marius Morra, merkez bankasının yorumunu memnuniyetle karşıladı. 

Morra, Merkez bankası hala bir güvensizlik havası yaysa bile, özellikle bankaların bizimle çalışmasını yasaklamaması açısından açıklama son derece önemli diyerek memnuniyetini dile getirdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası dün gece itibari ile 30 Nisan’da yürürlüğe girmek üzere bazı kripto para yasaklamalarına gidildiğini açıkladı.  Bu karar ile Türkiye’de ilk defa kriptolar ile ilgili bir dizi yasaklamalar getirilmiş oldu.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.