T.C. Merkez Bankasından kripto kararına açıklama

Kripto para eko sistemine dahil ülkelere Türkiye de katıldı. 11. Kalkınma Planı'na göre, TC Merkez Bankası kripto para çıkarmaya hazırlanıyor. 
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

T.C. Merkez Bankası, 31456 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan yönetmeliğe dair bir açıklama yayınladı.

T.C. Merkez Bankasından kripto kararına açıklama geldi

Dün gece geç saatlerde yayımlanan Resmi Gazetede kripto varlıkların kullanılmamasına yönelik bir düzenleme yer aldı. Kamuoyunda soru işaretleri yaratan düzenleme ardından sabah saatlerinde Merkez Bankasından düzenleme ile ilgili ilk açıklama geldi.

 

 

Merkez Bankasından yapılan açıklamada, yasaklamalara dair nedenler sıralanmaya çalışılırken öncelikle kripto alanına ait risklere yer verildi.

 

Kripto varlıklar herhangi bir düzenleme ve denetim mekanizmasına tabi olmaması, merkezi bir muhatabın bulunmaması, piyasa değerlerinin aşırı oynaklık göstermesi, anonim yapıları nedeniyle yasadışı faaliyetlerde kullanılabilmesi, cüzdanların çalınabilmesi veya sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz olarak kullanılabilmesi ile işlemlerin geri dönülemez nitelikte olması gibi nedenlerle ilgili taraflar açısından önemli riskler barındırmaktadır.

 

Merkez Bankası açıklamasının devamında, kripto para birimlerinin ödeme aracı olarak kullanılmasının kabul edilemez olduğu vurgulandı.

Son dönemde, söz konusu varlıkların ödemeler alanında kulanılmasına ilişkin çeşitli girişimlerin oluşmaya başladığı gözlenmiştir. Bu varlıkların ödemelerde kullanılmasının, yukarıda bahsedilen sebeplerle işlemin tarafları açısından telafisi mümkün olmayan mağduriyetler yaratma ihtimali bulunduğu ve bu alanda mevcutta kullanılan yöntem ve araçlara karşı güven zaafiyeti meydana getirebilecek unsurlar içerdiği değerlendirilmektedir.

Merkez Bankası bu şekilde 30 Nisan’da yürürlüğe girecek olan düzenlemelere ait dayanak noktalarını izah etmeye çalıştığı görülüyor.

Ancak Merkez Bankası bildirisinde özellikle kamuoyunda, “Türkiye kripto paraları yasaklıyor” algısı oluşturan Resmi gazetede yayınlanan düzenleme metninin 4.2 bendiyle ilgili net bir açıklamaya yer verilmediği dikkatlerden kaçmadı.

Resmi Gazetede yayınlanan, “Ödemelerde Kripto Paraların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik” düzenlemesi Madde 4.2:

(2) Ödeme ve elektronik para kuruluşlar, kripto varlıklara ilişkin alım satım, saklama, transfer veya ihraç hizmeti sunan platformlara veya bu platformlardan yapılacak fon aktarımlarına aracılık edemez.

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
T.C. Merkez Bankasından kripto kararına açıklama
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.