Memestock çılgınlığı Web3 ve Metaverse kriptolarına sıçrayabilir

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

2021’de finansal piyasalarda meme stock olarak adlandırılan bir grup hisse senetlerinin fiyatlarında olağanüstü artışlar yaşandı. Benzer çılgınlığa 2022’de Web3 ve Metaverse piyasalarında şahit olabiliriz.


Memestock çılgınlığı Web3 ve Metaverse kriptolarına sıçrayabilir

Küresel finansal piyasalarda biriken değer, dünyanın gayri safi milli gelir düzeyinin oldukça aşıyor. Statista verilerine göre 2021 yılı küresel finansal varlıkların değeri 468 trilyon dolar civarında. 2021 yılında küresel gayri safi yurt içi hasılanın değeri ise yaklaşık 95 trilyon dolar. Bu rakam şu anlama geliyor: 2021’de dünyada üretilen tüm mal ve hizmetlerin parasal değeri 95 trilyon dolar idi. Yani finansal piyasalardaki paranın değeri reel ekonomide üretilen değerin yaklaşık 5 katına denk geliyor.

468 trilyon dolar içerisindeki belli bir oran oldukça hareketli ve girdiği piyasaları ihya ediyor. Bu para 2021’de meme stocks olarak adlandırılan piyasalara girdi. GameStop, AMC Theaters ve Blackberry gibi miadını doldurmuş hisselerin fiyatlarında beklenenin ötesinde değer artışalar yaşandı. Uzmanlar bu değer artışının ardında “meme” olarak adlandırılan bir toplumsal olgunun yattığını iddia ettiler.

Meme finansal piyasalarda bir yatırım davranışının geniş kitlelerce kopyalanıp yaygınlaşması olarak tanımlanıyor. Bazen sürü psikolojisi ile hareket eden meme tarzı yatırımlar, fiyatlarda beklenenin de ötesinde değer artışlarına ve balonun oluşmasına neden olabiliyor.

Lütfen Bkz: Meme coin nedir? Popüler memecoin’ler (memetoken) hangileridir?

2021’de Dogecoin ve Shiba gibi bir grup kripto paranın değerindeki artışlar da “meme” kavramı ile açıklandı. Kripto para piyasalarına özel memecoin ya da memetoken kavramları geliştirildi.

Web3 ve Metaverse Memestock çılgınlığı Web3 ve Metaverse kriptolarına sıçrayabilir

Lütfen Bkz: Geleceğin interneti, Metaverse nedir?

2022’de meme fenomeni Web3 ve Metaverse piyasalarına sıçrayabilir ilgili sektördeki finansal varlıkların ve kripto paraların değerlerinde olağan üstü artışlar yaşanabilir.

Web3 ve Metaverse dünyası GameStop ve Blackberry gibi miadını doldurmuş teknolojik gelişmeler diyemeyiz ama olası bir meme yatırım alışkanlığı bu sektörde ciddi pump’ların yaşanmasına neden olabilir.

Lütfen Bkz: Web 3 nedir? En başarılı Web 3 kripto paraları hangileridir?

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Memestock çılgınlığı Web3 ve Metaverse kriptolarına sıçrayabilir
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.