Loading...
btc
BTC
-0.93%
Bitcoin
66.900,13 USDT
eth
ETH
2.3%
Ethereum
3.518,65 USDT
bch
BCH
-0.89%
Bitcoin Cash
382,40 USDT
xrp
XRP
-1.02%
Ripple
0,60 USDT
ltc
LTC
0.43%
Litecoin
71,56 USDT
bnb
BNB
-0.29%
Binance Coin
585,56 USDT
sol
SOL
-0.85%
Solana
177,38 USDT
avax
AVAX
-3.83%
Avalanche
30,65 USDT
ada
ADA
-0.31%
Cardano
0,42 USDT
dot
DOT
0.33%
Poladot
6,12 USDT
doge
DOGE
-1.19%
Doge Coin
0,14 USDT
shib
SHIB
-0.6%
Shiba Inu
0,00 USDT
  1. Haberler
  2. Güncel Haber
  3. MASAK yerli kripto para borsalarına ceza yağdırdı!

MASAK yerli kripto para borsalarına ceza yağdırdı!

MASAK yerli kripto para borsalarına ceza yağdırdı!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ülkemizde birçok kripto para borsası faaliyet gösteriyor. Bu borsaların MASAK ve kamu otoritelerine karşı sorumlulukları bulunuyor. MASAK yerli kripto para borsalarına milyonlarca lira değerinde ceza kesti!


MASAK yerli kripto para borsalarına ceza yağdırdı!

Kripto para borsaları dünyanın birçok bölgesinde olduğu gibi ülkemizde de sıkı biçimde denetleniyor. Kripto para borsaları üzerinde gerçekleştirilen şüpheli işlemleri borsalar başta MASAK (Mali Suçları Araştırma Kurulu) olmak üzere kamu otoritelerine bildirmekle mükellefler.

Lütfen Bkz: Güncel Bitcoin fiyat tahmini

Özellikle Türk lirasının değerini korumak için son dönemde çıkartılan bazı mevzuatlar çerçevesinde bankalar ve kripto para borsalarının sorumlulukları arttırıldı. Kamu otoriteleri, bankalar tarafından verilen kredilerin verilme amacı dışında kullandırılmaları konusunda hassasiyet göstermeleri talep ediliyor. Özellikle TL cinsinden kredi çekip de döviz ve Bitcoin yatırımı yapan kişiler MASAK ve diğer kamu otoritelerinin radarında.

5549 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun kapsamında yerli kripto para borsalarına 19 milyon TL değerinde ceza kesildi. Sputnik tarafından paylaşılan haberde Bitci kripto para borsasına 4 milyon 250 bin TL, Icrypex Biliş AŞ’ye 4 milyon 100 bin lira, Paribu Teknoloji AŞ’ye 8 milyon lira, BTC Türk’e 2 milyon 450 bin lira olmak üzere toplam 18 milyon 800 bin lira para cezası verildi.

Lütfen Bkz: Bitcoin ve kripto para regülasyonları nedir? Regülasyonların kripto piyasalar üzerindeki etkileri

5549 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun kapsamında ülkemizde faaliyet gösteren kripto para borsaları müşterinin tanınması, şüpheli işlem bildirimi, bilgi ve belge verme, devamlı bilgi verme ile muhafaza ve ibraz gibi bazı yükümlülükleri yerine getirme konusunda sorumludurlar.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.