1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. MASAK yerli kripto para borsalarına ceza yağdırdı!

MASAK yerli kripto para borsalarına ceza yağdırdı!

MASAK yerli kripto para borsalarına ceza yağdırdı!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ülkemizde birçok kripto para borsası faaliyet gösteriyor. Bu borsaların MASAK ve kamu otoritelerine karşı sorumlulukları bulunuyor. MASAK yerli kripto para borsalarına milyonlarca lira değerinde ceza kesti!


MASAK yerli kripto para borsalarına ceza yağdırdı!

Kripto para borsaları dünyanın birçok bölgesinde olduğu gibi ülkemizde de sıkı biçimde denetleniyor. Kripto para borsaları üzerinde gerçekleştirilen şüpheli işlemleri borsalar başta MASAK (Mali Suçları Araştırma Kurulu) olmak üzere kamu otoritelerine bildirmekle mükellefler.

Lütfen Bkz: Güncel Bitcoin fiyat tahmini

Özellikle Türk lirasının değerini korumak için son dönemde çıkartılan bazı mevzuatlar çerçevesinde bankalar ve kripto para borsalarının sorumlulukları arttırıldı. Kamu otoriteleri, bankalar tarafından verilen kredilerin verilme amacı dışında kullandırılmaları konusunda hassasiyet göstermeleri talep ediliyor. Özellikle TL cinsinden kredi çekip de döviz ve Bitcoin yatırımı yapan kişiler MASAK ve diğer kamu otoritelerinin radarında.

5549 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun kapsamında yerli kripto para borsalarına 19 milyon TL değerinde ceza kesildi. Sputnik tarafından paylaşılan haberde Bitci kripto para borsasına 4 milyon 250 bin TL, Icrypex Biliş AŞ’ye 4 milyon 100 bin lira, Paribu Teknoloji AŞ’ye 8 milyon lira, BTC Türk’e 2 milyon 450 bin lira olmak üzere toplam 18 milyon 800 bin lira para cezası verildi.

Lütfen Bkz: Bitcoin ve kripto para regülasyonları nedir? Regülasyonların kripto piyasalar üzerindeki etkileri

5549 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun kapsamında ülkemizde faaliyet gösteren kripto para borsaları müşterinin tanınması, şüpheli işlem bildirimi, bilgi ve belge verme, devamlı bilgi verme ile muhafaza ve ibraz gibi bazı yükümlülükleri yerine getirme konusunda sorumludurlar.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.