1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. Litecoin nedir, nereden ve nasıl satın alınır?

Litecoin nedir, nereden ve nasıl satın alınır?

Litecoin nedir, nereden ve nasıl satın alınır?
0

Litecoin nedir?

litecoin nedir

Litecoin, Bitcoin’den sonra geliştirilen ilk kripto paradır. Bu da ona ilk altcoin olma özelliği kazandırır. Bitcoin altın ise Litecoin gümüştür deyimi de buradan gelmektedir.


LTC coin özellikleri nelerdir?

 

Litecoin, Bitcoin’den sonra geliştirilen ilk kripto paradır. Bu da ona ilk altcoin olma özelliği kazandırır. Bitcoin altın ise Litecoin gümüştür deyimi de buradan gelmektedir. Bitcoin’e alternatif olarak geliştirilen Litecoin de, aynı BTC gibi blockchain tabanlı merkezsiz bir dijital kripto para birimidir ve proof of work mekanizmasıyla çalışır. LTC ise Litecoin’in sembolü ve kısaltmasıdır.

Litecoin A kişisinden B kişisine (P2P) dijital para transferi sağlayan merkezsiz bir ağ etkileşimidir. Uçtan uca (P2P) bir ağ kullanan sistemi sayesinde, bir uçtan diğer bir uca banka ve benzeri gibi bir aracı olmadan elektronik ödeme yapılabilir. Ve sistem üzerindeki işlem kayıtları her bir düğümde yer alan veri tabanlarında kopyalanır.

koinmedya_brave

Aşağıdaki videodan, LTC Coin nedir ve Bitcoin’den farkları nelerdir? konusunu Kripto Teknik ekibinden dinleyebilirsiniz.

LTC Coin’in kullandığı Scrypt algoritması nedir ve nasıl çalışır?

Scrypt, büyük bir bellek birimi kullanan ve seçim için çok zaman gerektiren ileri düzey bir şifreleme yöntemidir. Colin Percival tarafından icat edilmiştir. Bu algoritmanın kripto para sektöründeki ilk kullanımı ise Litecoin’de görülmektedir.

Litecoin Scrypt’i, Bitcoin’in kullandığı SHA-256 algoritmasına alternatif olarak kullanmıştır. Scrypt, PoW sistemiyle entegre bir şekilde çalışmaktadır. SHA-256’ya kıyasla, işlem süresi daha kısadır.

İlgili haber: Proof of Work (PoW) nedir?

Scrypt algoritmasının çalışma prensibi, kriptografik bir görevi “gürültü” ile doldurarak çözümünün çok daha zorlaştırması gerçeğinde yatmaktadır. Bu gürültü, scrypt algoritmasının referans aldığı rastgele çalışma sayılarıdır ve bu da çalışma süresini arttırır.

Scrypt kullanıcının anahtarını kontrol ederse, bu gecikme neredeyse görünmez olacaktır. Buna karşın, sistemin dışından 3. bir şahıs (hacker) şifreyi çözmeye çalıştığında Scrypt, algoritmayı oldukça karmaşık hale getirmektedir.

Günümüzde Litecoin’in yanı sıra, Dogecoin, Gridcoin ve PotCoin gibi bazı kripto paralarda Scrypt algoritmasını kullanmaktadır. Bknz.

LTC

Litecoin cüzdanları

Bitcoin ve diğer kripto paralar gibi Litecoin de tipik olarak dijital bir cüzdanda biriktiriliyor. Farklı türde cüzdanlar mevcut: Software bazlı ve kendi bilgisayarınız ya da mobil cihazınızda tutabileceğiniz olanlar yanında fiziksel hardware cüzdanları da mevcut. Diğer bir güvenli ancak modası geçmiş olan, yine de bir şekilde komplex bir metod da Litecoin’lerinizi depolayabileceğiniz kağıt cüzdanlar oluşturmak. Bu sonuncusunda, bir basamakta webe bağlı olmadan bilgisayar üzerinde özel anahtar oluşturulup print ediliyor.

Her cüzdan sizin LTC coin adresinizden coin almak ve göndermek için özel bir anahtara ihtiyaç duyuyor. Çünkü bu anahtarlar bir hardware cüzdanda çevrim dışı olarak tutuluyor. Bunlar doğal olarak internete bağlı cüzdanlara göre daha güvenli.

Bu uygulama merkezli cüzdanlar masaüstü formunda ya da mobil software olarak mevcut ve hemen tüm popüler işletim sistemleri ve cihazlarda bulunuyor.  Electrum gibi üçüncü taraf uygulamalara ek olarak laptop ve masaüstü kullanıcılarının Litecoin Core kurma seçenekleri var. Bu, Litecoin ekibi tarafından oluşturulmuş ve güncellenmiş tam teşekküllü bir program. Litecoin Core, sürece herhangi bir aracıyı müdahil etmeden tüm blockchaini doğrudan uçtan uca networktan indirebiliyor.

Litecoin fiyatı ve halving 

Blok başına madencilere verilen ödül miktarının yarıya indirildiği Litecoin halving (yarılama), her dört yılda bir gerçekleşen bir işlemdir. Litecoin’de son halving, 5 Ağustos 2019’da yapıldı ve madencilik ödülü 25 LTC’den 12.5 LTC’ye düşürüldü. Bir sonraki yarılama ise Ağustos 2023’de gerçekleşecek.

Halving etkinlikleri önesinde, genellikle kripto paraların değerinde büyük bir yükseliş meydana gelir. Bitcoin’de şu ana kadar 3 kez halving gerçekleşti ve her üçünde de büyük fiyat artışları yaşandı.

Litecoin’in son yarılamasından önce de benzer bir ralliye şahit olduk. LTC fiyatı, 22 Haziran 2019’da 146 dolara yükselerek, 2017’deki boğa koşusundan sonraki en yüksek seviyeye ulaştı. Tabi, sonrasında gelişen olayların da etkisiyle yavaş yavaş değer kaybetti.

2023’te, Litecoin madencilik ödülü bir kez daha yarıya düşürülecek ve 6.25 LTC olacak ve bu üçüncü halving, LTC fiyatlarında bir kez daha büyük bir artışa neden olabilir. Genellikle popüler teknik analistler, Litecoin’in, uzun vadede iyi bir yatırım aracı olacağını ifade ediyor.

Litecoin’in fiyatı, 15 Şubat’ta 83 dolara yükseldikten sonra, yarı yarıya düştü. Şu anda 39$ seviyesinde işlem görüyor. Bu değer, 366 dolarlık tüm zamanların en yüksek seviyesi göz önüne alındığında oldukça düşük bir seviye. Bunun en büyük sebebi kripto pazarındaki genel düşüş eğilimi.

Korona virüs salgını etkisiyle, tüm dünyada yaşanan mevcut küresel resesyon devam ederken, kripto paralar gibi merkeziyetsiz bir para sisteminin geleceği oldukça parlak görünüyor. Peki uzun vadede LTC’yi hangi seviyeler bekliyor?

Uzun vadede LTC coin kaç dolar olur?

Dünyada yaşanan virüs salgını küresel ekonomide derin hasarlara yol açarken, yakın zamanda kripto para piyasasında, bazı önemli değişiklikler olabilir.

Neredeyse tüm dünyayı kasıp kavuran salgın, ABD gibi süper ekonomileri bile bir resesyona sürükledi. Ekonomik krizin etkilerini azaltmak adına, Merkez Bankaları mali genişleme politikası doğrultusunda piyasaya sınırsız para sürerken, yaşananlar, bize kripto para gibi merkezsiz bir para biriminin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi.

 

Litecoin tahminleri ve geçmiş fiyat performansı

LTC coin fiyat tahminleri ile ilgili bir değerlendirmede bulunmadan önce, Litecoin’in daha önceki yıllarda elde ettiği kazanımlara ve kayıplara bir göz atalım. Yatırımcılarına vadettiği kazancı sağlamış mı görelim!

2013 yılında 4,30 dolarlık bir fiyat ile piyasaya giren LTC coin, ilk zirvesine 2013 yılının sonuna doğru ulaştı ve 53 dolara yükseldi. Ancak yavaş yavaş gerileyen parite, 2015 yılında, 1 dolara yaklaştı.

Litecoin’in piyasa değeri Ağustos 2017’de %1400 arttı ve Aralık 2017’de ise fiyatı, en yüksek seviyeyi gördüğünde neredeyse %7500‘lük bir artış kaydetti.

LTC, Kasım 2017‘de iyi bir performans sergileyerek 100$‘dan işlem gördü. Bu durum, Şubat 2017’de LTC’ye 200$ yatırım yapan bir yatırımcının, 5.000$‘lık inanılmaz bir kar elde ettiğini gösteriyor.

2017’in sonuna doğru 375 dolarlık yeni bir ATH kaydetti ancak 2018’de 600$ ve 1000$’a ulaşacağı tahmin edilirken, kripto piyasasında yaşanan çöküşün ardından yıl sonunda, LTC coin 30$’a kadar düştü. Yani Litecoin, 2017’nin sonunda elde ettiği kazanımın neredeyse %90’ını kaybetti.

2019’a, Litecoin, 30$ ile başladı ve bu aynı zamanda yılın en düşük seviyesiydi. 6 ay içinde fiyat tekrar, 146$’a kadar yükseldi ancak ardından gelen düşüş trendiyle fiyat, geri çekildi. 2020 yılına 41 dolardan başlayan LTC coin, 83 dolara kadar yükseldikten sonra 33 dolara düştü. Şu anda kaç Liradan işlem gördüğünü aşağıdaki tablodan takip edebilirsiniz.

1 Litecoin kaç TL

Litecoin resmi websitesine ulaşmak için TıklayınLitecoin coinmarketcap verileri için Tıklayın

 

Litecoin’i kim oluşturdu?

LTC, 7 Ekim 2011 tarihinde, eski bir Google çalışanı olan Charlie Lee tarafından açık kaynak kodlu bir istemci aracılığıyla GitHub üzerinden piyasaya sürüldü. 13 Ekim 2011 tarihinde ise Bitcoin’in daha hafif bir sürümünü oluşturma vizyonuyla blockchain ekosistemine dahil edildi. Bu noktada daha hafif bir sürümüdür vurgusuna dikkatinizi çekmek istiyorum. Çünkü Litecoin esasında Bitcoin’in kopyasıdır. Daha doğrusu LTC coin, Bitcoin core istemcisinin çatallanmasıyla oluşturulmuştur. Ancak adından da anlaşılacağı gibi Litecoin (Lite=hafif), bazı özellikler bakımından Bitcoin’den hafifletilerek ayrılmıştır. Bir başka deyişle LTC, Bitcoin’in yüklerinden arındırılmış halidir.
 

Litecoin’in Bitcoin’den farkı nedir?

Bitcoin 23 milyon arza sahip iken, Litecoin 84 milyon arza sahiptir. Bu da LTC’yi BTC’ye göre daha ulaşılabilir kılar.
Bitcoin’de bloklar ortalama 10 dakika da bir oluşturulurken, Litecon’de ortalama süre 2 dakika 29 saniyedir. Blok büyüklüğü ise 28 KBayt’tır.
Bitcoin rölatif olarak daha komplex kabul edilen SHA-256 kullanırken, Litecoin scrypt olarak refere edilen yoğun hafızalı bir algoritma kullanıyor.

Litecoin nasıl alınır?

Eğer LTC satın almak istiyorsanız ve madencilikle de ilgilenmiyorsanız bunun için kripto para borsaları olarak bilinen web sitelerinden satın alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Türk yatırımcılar Türk Lirası birikimlerini yerel kripto para borsalarına aktarabilirler. Paribu, BtcTurk, Thodex gibi yerel borsalar üzerinden TL paritesi ile işlem yaparak Litecoin satın almak mümkün. Daha yüksek işlem hacmine sahip borsalarda işlem yapmak istiyorsanız Binance gibi daha global borsaları kullanabilirsiniz.