fbpx
  1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Lisanssız Bitcoin satan adama 5 yıl hapis

Lisanssız Bitcoin satan adama 5 yıl hapis

Lisanssız Bitcoin satan adama 5 yıl hapis
0
“koinmedya_holdex_finance”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Lisansız Bitcoin satan adam, mahkeme karşısına çıkarıldı. Eğer mahkemede suçlu bulunursa, maksimum 5 yıl hapis cezası alabilir. Ayrıca 250,000 dolar para cezası ile de karşı karşıya kalacak. Bu suçlamaların neye dayandığının ayrıntılarına bakalım.


Lisanssız Bitcoin satışına 5 yıl hapis cezası

ABD’de, Mali Suçlarla Mücadele Kurumu’na (FinCEN) kayıt yaptırmadan Bitcoin satan adam hakkında adli işlem başlatıldı. Eğer mahkeme söz konusu kişiyi suçlu bulursa azami 5 yıl hapis cezası ve 250,000 dolar para cezası alacak. Ayrıca cezada üç yıla kadar denetimli serbest bırakma ve 100 dolarlık zorunlu özel değerlendirme de öngörülüyor.

ABD Adalet Bakanlığı, Perşembe günü yaptığı açıklamada, Michael Yusko isimli kişinin New Orleans’ta Bitcoin satma suçlaması ile karşı karşıya olduğunu duyurdu. Yusko, lisanssız bir para gönderme işi yürütmekle suçlanıyor.

Duyuruda şöyle deniliyor:

“Federal yasalara göre, ‘bir kişiden para birimi, fon veya para yerine geçen diğer değerlerin kabulü ve para biriminin, fonların veya para yerine geçen diğer değerlerin herhangi bir şekilde başka bir yere veya kişiye iletilmesiyle ilgilenen herhangi bir iş’ para ileten bir iş olarak kabul ediliyor.”

“Bu tür işletmelere, ABD doları gibi fiat para birimi ile Bitcoin, Litecoin ve Ethereum gibi kripto para birimi alan ve satanlar da dahildir. Bu şirketler, Mali Suçlarla Mücadele Kurumu’na (FinCEN) para aktaran işletmeler olarak kaydolmalı.”

Mahkeme belgeleri, Yusko’nun Nervous Light Capital LLC isimli şirketin sahibi ve yöneticisi olduğunu gösteriyor. Belgelerde ayrıca Yusko’nun Nervous Light Capital şirketini ve dört başka şirketin banka hesaplarını kullanarak müşterilere Bitcoin ve diğer kripto paralar sattığı bilgisi yer alıyor.

İlgili – 3.6 milyar dolarlık Bitcoin dolandırıcılığı – Platformun kurucuları kayıp

ABD Adalet Bakanlığı, Yusko’nun bu şirketlerin hiç birini FinCEN’e para aktaran şirketler olarak kaydettirmediğini açıkladı. Şöyle deniliyor:

“Eğer Yusko mahkeme tarafından suçlu bulunursa, maksimum 5 yıl hapis, maksimum 250,000 dolar para cezası ve 3 yıla kadar şartlı tahliye ve 100 dolarlık zorunlu özel değerlendirme cezaları alabilir.”

Kaynak

İlgili – Düzenleyiciler, kripto şirketlere ceza keserek köşeyi dönmüş

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: