fbpx
  1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Düzenleyiciler, kripto şirketlere ceza keserek köşeyi dönmüş

Düzenleyiciler, kripto şirketlere ceza keserek köşeyi dönmüş

Düzenleyiciler, kripto şirketlere ceza keserek köşeyi dönmüş
0
“koinmedya_holdex_finance”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para sektörü büyüyerek trilyon dolarlık bir alana dönüşürken, farklı düzenleyici kurumların kestiği cezalar da artıyor. Yeni bir rapor, kripto şirketlerine şimdiye kadar kesilen cezaların büyüklüğünü gözler önüne seriyor.


Elliptic raporu: ABD düzenleyicileri kripto şirketlere şimdiye kadar 2.5 milyar dolar ceza kesti

ABD’de düzenleyicilerin, Bitcoin’in 2009’da doğuşundan bu yana çeşitli kripto projelere toplamda 2.5 milyar dolara ulaşan cezalar kestiği ortaya çıktı.

Bu veriler, Elliptic tarafından hazırlanan “Kripto Para Birimlerinde Yaptırımlara Uyum” başlıklı raporda yer alıyor.

Ceza kesmede başı SEC çekiyor

Rapor, kripto şirketlere kesilen cezalarda liderliğin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nda (SEC) olduğunu gösteriyor.

Söz konusu 2.5 milyar dolarlık para cezasının 1.69 milyar dolarını SEC kesmiş. SEC ise daha çok kayıtsız tahvil satışlarına ceza vermiş. İkinci en çok ceza kesilen alan ise dolandırıcılık.

İlgili – SEC’in VanEck Bitcoin ETF erteleme kararında bu sefer bir şey farklı

SEC’i Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) izliyor ve 2.5 milyar dolarlık para cezasının yüzde 25’ini bu kuruluş yazmış. Toplamda ise 624 milyon dolarlık ceza kesmiş kripto sektörüne.

Mali Suçlarla Mücadele Merkezi (FinCEN) üçüncü. Ceza pastasının 183 milyon dolarlık yüzde 7’si bu kurumun payına düşmüş. Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) ise yüzde 2.4 ya da 606,000 dolar para cezası yazmış.

SEC’in bu alanda kestiği ilk ceza “Bitcoin Savings and Trust”a verilen 40 milyon dolardı. Şirkete Ponzi şeması ile yatırımcıları dolandırma cezası verilmişti.

Şimdiye kadarki en büyük para cezası ise 2020 yılında kaydedildi. Bu ceza ise SEC tarafından Telegram’a verildi. SEC, şirketin kayıtsız tahvil satışı yaptığını iddia etmişti.

Telegram, SEC ile anlaşmaya varmış ve yatırımcılara 1.2 milyar dolar geri ödeme yapmıştı. Buna ilave olarak 18.5 milyon dolarlık ek ceza ödemişti.

Her ne kadar SEC şimdiye kadar kripto şirketlere ceza kesmede öncü olsa da bu yıl bu durum değişmiş. Elliptic’in raporuna göre, CFTC 2021’de menkul kıymetler yasası ile ceza kesmede lider. Raporda şöyle deniliyor:

“Daha yakın zamanda, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), dolandırıcılıkla ilgili ihlaller, hataların bildirilmesi ve ‘wash trading’ için kripto işletmelerine karşı yaptırım eylemlerinin ana kaynağı olarak ortaya çıktı.”

Rapora göre CFTC’nin kestiği en büyük para cezası “Control Finance Ltd”ye verildi. Bu, İngiliz vatandaşı Benjamin Reynolds tarafından yürütülen ponzi şemasıydı.

Reynolds’a bu yıl New York’ta ceza verildi. Reynolds, dolandırdığı insanlara 439 milyon dolar ödemeye zorlandı. Ayrıca 143 milyon dolarlık ek ceza ödedi.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.