1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. 3.6 milyar dolarlık Bitcoin dolandırıcılığı – Platformun kurucuları kayıp

3.6 milyar dolarlık Bitcoin dolandırıcılığı – Platformun kurucuları kayıp

3.6 milyar dolarlık Bitcoin dolandırıcılığı – Platformun kurucuları kayıp
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para platformunun kurucuları kaçarken, dünya tarihinin en büyük kripto dolandırıcılıklarından biri ile karşı karşıya olabiliriz. Yatırımcıların kaybı 3.6 milyar dolar değerinde Bitcoin.


Africrypt kurucuları kaçtı – 3.6 milyar dolarlık Bitcoin dolandırıcılığı

Güney Afrika, ülke tarihinin en büyük kripto para dolandırıcılığı ile karşı karşıya. Africrypt’in iki kurucusu Raees ve Ameer Cajee, yatırımcıların 3.6 milyar dolarlık Bitcoin’leri ile kayıplara karıştı.

Africrypt’in COO’su olan Ameer Cajee, 13 Nisan’da yatırımcılara bir hack olayı hakkında bilgi vermişti. Bu hacki iddiasını ileri sürerek platformun faaliyetlerinin durdurduğunu belirtmişti.

Ameer Cajee ayrıca bu iddia ettiği hack olayından sonra fonları geri almaya çalıştıklarını ve yatırımcılardan da güvenlik güçlerine bilgi vermemelerini istemişti. Gerekçe olarak ise güvenlik güçlerine bilgi verilmesi durumunda fonları geri alma sürecinin aksayacağını göstermişti. Africrypt yatırımcıları arasında birkaç üst düzey Afrikalı yetkili ve ünlü kişi de var.

Bu olayın kurbanı olan yatırımcıları temsil eden hukuk şirketi ise, platformun iki kurucusunun yaklaşık 69,000 Bitcoin ile İngiltere’ye kaçtıklarını düşünüyor. Bu miktar Güney Afrika’nın en büyük kripto dolandırıcılığı. Ayrıca kolaylıkla dünyanın da en büyük kripto dolandırıcılıkları arasına da giriyor.

Hukuk şirketi, platformu kurucuları olan kardeşlerin Güney Afrika bankalarındaki havuzlarda biriken yatırımcıların fonlarını bir araya getirdiklerini ve sonra da Bitcoin’leri parça parça transfer ettiklerini tespit etti.

Yatırımcılar dikkatli olmalı

Geçen sene yerel bir Bitcoin işlem platformu olan Mirror Trading International (MTI) Güney Afrikalı yatırımcıları 23,000 Bitcoin dolandırmıştı.

Africrypt ise çok yapılı bir pazarlama stratejisi kullanmıştı. Ancak her iki şirket de kripto para ticareti yapmak ve kâr elde etmek için bilgisayar algoritmaları kullandıklarını iddia ediyordu.

Cajee kardeşler, günlük yüzde 10’luk dudak uçuklatan bir kazanç vaat ederek yatırımcıları tuzaklarına düşürmüştü. Tabii böyle bir vaat hemen yatırımcılarda şüpheler uyandırmalıydı.

Olay artık Güney Afrika polisinin seçkin bir birimi olan Hawks, Mali Sektör Davranış Otoritesi (FSCA) ve SA Rezerv Bankası’na bildirildi. Bu olayın kimin yetkisinde olduğu tartışması yapılıyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: