1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Kurumsallar Bitcoin’in dibini sıyırdı!!

Kurumsallar Bitcoin’in dibini sıyırdı!!

Kurumsallar Bitcoin’in dibini sıyırdı!!
0
“sportsbet”

Kripto para dünyası kurumsal alıcıların yoğun faaliyet alanı haline geliyor. Son fiyat düşüşleri, balinalar ve kurumsallar için bir fırsat alım seviyesi oldu.


Kurumsallar Bitcoin’in dibini sıyırdı!

Bitcoin fiyatı, kripto dünyası için dahi oldukça volatiliteli sayılabilecek bir hafta geçirdi. BTC perşembe günü yaşadığı düşüşle, neredeyse 2021 yılının başından beri edindiği tüm kazançları sildi. Bütün bunlara rağmen on-chain veriler gösteriyor ki, yüksek volatilite ve kısa vade düşüş sinyallerine rağmen kurumsal yatırımcılar ve Bitcoin balinaları BTC almaya devam ediyor.

On-chain veri analiz şirketi Glassnode grafiklerine göre, adresinde 1.000 ve üzerinde BTC bulunan Bitcoin balinaları sayısı hafta boyunca artış gösterdi.

koinmedya_telegram

Balina adreslerinin özellikle, BTC’nin 30.000’ın altını gördüğü salı gününü büyük bir fırsata çevirdiği anlaşıyor.

Balina sayısı geçtiğimiz aralık ayında oldukça gerilemiş, ardından ocak ayı başı itibariyle tekrar yükselişe geçmişti.

koinmedya_brave

kurumsal yatırım Kurumsallar Bitcoin'in dibini sıyırdı!!
Bitcoin balina adres sayıları

Bitcoin alımlarıyla ilgili bir başka veri de Güney Kore temelli blockchain analiz şirketi CrptoQuant‘tan geldi.

CrptoQuant verilerine göre, geçtiğimiz hafta network üzerindeki Bitcoin işlem sayısı yüksek seviyelerde kalmaya devam etti. Bununla birlikte, kripto borsa işlemlerinin bütün Bitcoin işlemleri içerisindeki oranında bir artış görünmüyor. Yani Bitcoin işlemleri borsalarda gerçekleşmemiş; bunun bir anlamı olabilir; OTC (over-the counter) tezgah üstü alışveriş.

OTC işlemlerinin çoğunlukla kurumsal yatırımcılar tarafından tercih edildiği biliniyor. Bu durumda kurumsal alıcıların haftayı yoğun alımlarla geçirdiğini söylememiz yanlış olmayacaktır.

kurumsal yatırım Kurumsallar Bitcoin'in dibini sıyırdı!!
BTC fiyat-nakit akış ve token transfer grafiği CryptoQuant

Bitcoin fiyatının düştüğü sırada yapılan alımlardan biri MicroStrategy‘den geldi. Firma cuma günü, 314 adet, yaklaşık 10 milyon dolar değerinde Bitcoin aldığını duyurdu.

CryptoQuant CEO’su Ki Young jun, konuyla ilgili şu bilgileri paylaştı:

Ağ işlemlerinin yalnızca %7’si borsalarda gerçekleşiyor…..Bitcoin ağı üzerindeki işlemlerin %93’ü OTC gibi borsa dışı ortamlarda yapılıyor.

MicroStrategy gibi kurumlar için Bitcoin’in dip yaptığı durumlarda alım yapma stratejisi hiç de yeni değil. Kripto türev borsası OKEx’in araştırma kolu OKEx Insights‘ın 2020 yılı dördüncü çeyrek piyasa raporu, kurumsal yatırımcıların, fiyatların yüksek dalgalanma yaşadığı dönemde “bekle ve gör” yaklaşımını benimsemediğini gösteriyor.

kurumsal yatırım Kurumsallar Bitcoin'in dibini sıyırdı!!
Büyük miktarlarda gerçekleşen Bitcoin işlem oranları. Catallact

Kaynak

Glassnode: İçinde 1000+ Bitcoin bulunan cüzdan sayısı pik yaptı!

Kripto kral Bitcoin, her ne kadar 30.000-35.000 aralığında sabitlense de, kurumsal ve yüksek sermayeli perakende alıcıların Bitcoin ile olan işi hala bitmedi.

Kripto para sektörü için önemli verilerin metrik analizlerini tutan Glassnode şirketi, 16 Ocak’ta yeni Bitcon’in veriler yayınladı. Yayınlanan verilere göre, bakiyesinde 1000 veya daha fazla Bitcoin tutan cüzdan sayısı, 2,425 adeta ulaşarak tüm zamanların rekorunu kırdı.

https://twitter.com/glassnodealerts/status/1350371194646761473?s=20

”İçerisinde 1000+ Bitcoin tutan cüzdan sayısı 2,425 adeta ulaşarak tüm zamanların en yüksek rakamına ulaştı.”

Bu cüzdan boyutuna ulaşabilmek için, bir yatırımcının hesabında ortalama 35 milyon dolar değerinde Bitcoin tutması gerekiyor.

Bitcoin sahnesindeki kurumsallar!

Glassnode’un grafiğini incelediğimizde, Bitcoin’in 2017 ATH’sinde içerisinde 1000+ Bitcoin tutan cüzdan sayısının sadece 1700’lerde olduğunu görüyoruz. Bu da aslında geçtiğimiz 3 yıl içinde kurumsal firmaların Bitcoin’e ne denli ilgi gösterdiğini bizlere kanıtlıyor.

Öyle görünüyor ki MicroStrategy gibi bazı yatırım şirketleri Bitcoin’e olan ilgilerini gizlemezken, çoğu şirket karda yürüyüp izini belli etmiyor. Firmaların Bitcoin yatırımlarını açık etmemeleri, BTC’de oluşabilecek aşırı FOMO’yu engelleyip, düşük fiyattan Bitcoin almak istedikleri şeklinde yorumlanıyor.

İlgili haber: MicroStrategy CEO’su şahsi ve şirketinin BTC servetini açıkladı

Bitcoin’e 1 milyar dolardan fazla yatırım yapan MicroStrategy şirketinin CEO’su Michael Saylor, insanların ve kurumsalların Bitcoin’e yatırım yapmalarını şu şekilde açıklıyor:

kurumsal yatırım Kurumsallar Bitcoin'in dibini sıyırdı!!

”Şirket fonunun yanı sıra, 100 milyon dolardan fazla olan kişisel varlığımı da Bitcoin’e yönlendirdim. Çünkü ben ve de Bitcoin’e yatırım yapan binlerce insan, varlıklarımızı fiat para birimlerindeki enflasyona karşı korumak istiyoruz. Bitcoin’in de uzun vadede bunu başarabilecek en güçlü silah olduğunu düşünüyoruz.”

Kripto koruma hizmeti

Amerika’nın bankacılıkta dev ismi Goldman Sachs, kurum içinden alınan ve adını açıklamak istemeyen bir kaynağa göre, dijital varlıkların koruması hakkında bilgi almak için başvuruda bulundu. Açıklamayı yapan yetkili zamanlama konusu hakkında bankanın planlarının yakında belli olacağını söyledi.

JP Morgan gibi, dijital koruma için bir talep hazırladık ve gönderdik. Dijital koruma konusunu geniş çaplı araştırıyoruz ve ona göre adımlarımızı planlıyoruz” diye ekledi, adını vermek istemeyen Goldman Sachs yetkilisi.  Aynı şekilde Ekim 2020’de de JP Morgan böyle bir talepte bulunmuştu.

Banka yetkilisi bankanın dijital varlıklar girişiminin geniş çaplı bir stratejinin parçası olduğunu söylüyor. Bu hafta, San Francisco merkezli Anchorage, ulusal bir dijital banka olmak için OCC’den koşullu onay aldığından ve bu süreçte “kesin olarak” “nitelikli emanetçi” tanımını karşıladığından, kripto saklama dünyasında tektonik bir değişim yaşanmış oldu.

Anchorage Başkanı Diogo Mónica bir röportajda, bu düzenleyici onayın riskten kaçınan birçok büyük kurumsal oyuncuyu kripto para birimine davet edeceğini söyledi.

Kripto saklama konusunda en çok öne çıkan üç banka, JP Morgan, Goldman ve Citi ile ilgili sorulan soruya Monica, tüm bu bankalarla görüşme içinde oldukları cevabını verdi.

Goldman Sachs’ın kripto ana aracılık hizmetleri ile ilgilendiğine dair söylentiler vardı  ancak Goldman’ın içinden bilgi aktaran kaynak böyle bir şeyin olmadığını bankanın sadece kripto koruma hizmetleri ile ilgilendiğini söyledi.

Anchorage, BitGo ve Coinbase’in ana aracılık hizmetleri konusunda planları olduğunu söyleyen Goldman kaynağı, kendilerinin böyle bir planı olmadığını, sadece koruma hizmeti ile ilgilendiklerini açıkladı.

.

Kurumsallar fırsat kolluyor, gözler BTC’de

Devam eden yükseliş trendini kaçırmak istemeyen pek çok kurumsal yatırımcının, kripto trenine son vagondan atlamaya çalıştığını görüyoruz.

Öncelikle, son birkaç ay boyunca, Bitcoin vadeli işlemlerine yönelik açık ilgi ve işlem hacminde bir sıçrama görüldü. Bu beklenen bir durum olsa da, şaşırtıcı olabilecek şey, küresel bir türev borsası olan Chicago Mercantile Exchange (CME)in son zamanlarda dünyanın en büyük Bitcoin vadeli işlem platformu haline gelmesi olabilir.

Bu bağlamda, kripto analiz platformu Bybt tarafından yayınlanan veriler, CME’nin Bitcoin vadeli işlemlerindeki 13 milyar dolarlık toplam açık faizin 2,4 milyar dolarını oluşturduğunu gösteriyor. CME’nin hemen ardından kripto borsası OKEx 2,17 milyar dolar ardından da Binance, Huobi gibi diğer önde gelen borsalar geliyor.

Aralık 2020’den bu yana Bitcoin meteroik olarak yükseldi. BTC son 30 günde %95 civarında artış gösterdi.

kurumsal yatırım Kurumsallar Bitcoin'in dibini sıyırdı!!
BTC Vadeli işlemler (futures ) Bybt

Kurumsal ilgi durgunluk mu yaşıyor?

Son dalgalanma, Bitcoin’e yönelik kurumsal ilginin bir durgunluk evresine girip girmediğine dair soruları gündeme getirdi. İngiltere, kripto para borsası CEX.IO’nun yönetici direktörü Konstantin Anissimov, konuyla ilgili şunları söylüyor:

Tüm bu pazarı altüst edebilecek gerçekten sert bir şey olmadıkça, ki bu kadar kötü bir şeyi hayal bile edemiyorum. İnanıyorum ki gelecekte, daha büyük şirketler Bitcoin ve diğer kripto paralara yatırım yapmaya devam edecekler.

Bu noktada farklı düşünen analistler de var. Analist ve Youtuber Quinten Francois, Bitcoin’e yatırım yapmak isteyen kurumsal firmaların zaten Bitcoin’in parabolik yükselişi sırasında pozisyon aldıklarını, bu aşamadan sonra, belki yıl sonuna kadar, BTC stable hale gelinceye kadar başka büyük firmaların kripto alanına girmesini beklemediğini açıkaldı.

Francois, bu noktadan sonra BTC fiyatının daha da artış göstereceği inancında.

Kurumsal firmalar Bitcoin’in volatiletisini azaltacak mı?

Kripto para dünyasına kanuni düzenlemeler girdikçe Bitcoin’in daha olgun bir varlık haline geldiği açık. Kripto dünyası daha önce hiç olmadığı kadar çok profesyonel yatırım şirketleri ve kripto dışı iş ortaklarıyla dolmuş durumda.

Anissimov’a göre bu gelişmeler, Bitcoin’in volatilitesini azaltacak ve likidite sağlayacak unsurlardır. Ancak geleneksel kurumlar kripto piyasasına girdiğinde, çoğu kripto paranın fiyat hareketine doğrudan etki edebilecekler. Bütün bu yaşananlar, büyük planda, Bitcoin’in fiyat istikrarı kazanarak 2018’de olduğu gibi bir çöküş yaşamamasını sağlayabilir.

kurumsal yatırım Kurumsallar Bitcoin'in dibini sıyırdı!!
BTC/USD Aylık yükseliş. Coinshares

CoinShares verilerine göre, 8 Ocak itibariyle, 34,5 milyar dolarlık sermaye kripto yatırım araçlarında tutuluyor. Bu sermayenin %80’i Bitcoin fonlarında, %13’ü ise Ethereum fonlarında duruyor.

Geçtiğimiz yıl ABD Para Birimi Denetleme Ofisi (OCC), merkez bankaların kripto varlık muhafaza edebilmesine izin verdi. Bu gelişmenin ardından OCC Amerikan federal bankaların stablecoin servislerine de onay verdi.

Şu anda OCC’nin almış olduğu kararlarla, bankaların stablecoin karşılığı olarak rezervlerinde fiat para tutmaları legal hale gelmiş olmakla, stablecoinler bir risk unsuru olmaktan çıkmış görünüyor.

Kaynak

Vatandaş sattı-kurumsallar aldı!

Bitcoin son bir iki günde, hafta sonu boyunca yaşanan kayıpları telafi etti. Bu durum kurumsal yatırımcıları takip eden analistler için hiç de süpriz değil.

Şu an için Bitcoin 38 bin doların üzerinde işlem görüyor. BTC son 24 saatte %11,34 değer kazanmış durumda. Hatırlayacağımız gibi hafta sonu BTC 30 bin dolarlara kadar düşmüştü.

Bu süreçte perakende yatırımcılarda satış eğilimi ağırlık kazanırken, kurumsal yatırımcıların, tam tersine, alım yaptıkları görülüyor.

Hedge fonu Cambian CEO’su Martin Green, şöyle söylüyor:

Kurumsal alıcılar, perakende müşterilerin satış yapmalarını fırsat bilerek alım yaptılar. ….[dip bölgesinin] hemen satın alındığını gördünüz.

kurumsal yatırım Kurumsallar Bitcoin'in dibini sıyırdı!!
BTC/USD Tradingview

Yukarıdaki grafikte Bitcoin’in hafta boyu çizdiği trendi görebiliriz.

Bitcoin finansal hizmetler sağlayıcısı NYDIG, kurumsal müşterilerinin yoğun bir şekilde satın alma eğilimi gösterdiklerini bildirdi.

Firmadan yapılan açıklamada şunlara yer verildi:

Kurumsal müşteri tabanımız, düşüşü bir satın alma fırsatı olarak gördü. Düşüş esnasında müşteri emirlerimizin %89’u al yönünde idi. Sigorta şirketleri gibi uzun vadeli ufuklara sahip kurumsal müşterilerimiz, fiyat düzeltmelerini pozisyonlarını artırma fırsatı olarak gördüler.

Öte yandan Coinbase verilerine göre, aynı dönemde perakende müşterilerinin yalnızca %38’i satın alma tarafında kaldılar.

kurumsal yatırım Kurumsallar Bitcoin'in dibini sıyırdı!!
Coinbase satın alma grafiği

Coinbase’den müşterilerine gönderilen, yukarıda da görülebilen, grafikte, geçmiş iki haftada perakende alım oranı %60’ların üzerinde iken pazar günü %38 olarak gerçekleşti.

Kaynak

Kurumsalların Bitcoin ilgisi artarak devam ediyor!

Halka açık şirketlerin kripto para sektörüne olan ilgisi dur durak bilmiyor. Nasdaq’ın güçlü şirketlerinden Hong Kong merkezli GreenPro Capital, daha önceden MicroStrategy’nin de kullandığı strateji olan borçlanma yoluna giderek 100 milyon dolarlık BTC satın alacağını duyurdu.

Duyuru şirketin CEO’sundan geldi. Greenpro CEO’su CK Lee, Bitcoin’e güvendiklerini ve 2021’in ilk çeyreğinde BTC’ye yatırım yapmak için talimat verdiğini belirtti.

kurumsal yatırım Kurumsallar Bitcoin'in dibini sıyırdı!!

”Bir yatırım aracı olarak BTC’ye tamamen inanıyoruz. Bankacılarımıza, 2021 yılının ilk çeyreğinde Bitcoin’e yatırım yapmamız için 100 milyon dolarlık kredi arttırmaları talimatını verdim. Ayrıca şirket olarak kendi paramızı da Bitcoin’e yatıracağız.”

Yaklaşık 10 gün önce yaptığım haberde MicroStrategy yatırım şirketinin eski yatırımlarına ek olarak 650 milyon dolarlık yatırım yaparak 21.925 dolardan 29.646 adet BTC satın aldığını bildirmiş grafik üzerinden anlatmıştım.

kurumsal yatırım Kurumsallar Bitcoin'in dibini sıyırdı!!

Bu alım haberinin akabinde BTC ciddi bir yükseliş sergileyerek 34.600 dolara kadar çıkmıştı.

Piyasanın nabzını tekrar tuttuğumuzda, kurumsal yatırımların hala BTC’ye aktığını görüyoruz. Bu da henüz bullish piyasanın bitmediğini ve BTC’nin çok daha yukarı seviyeleri hedeflediğini bizlere gösteriyor. Bununla beraber, dün, BTC’nin 28.000 dolara kadar sarkan düzeltme hareketinin ardından jet hızıyla toparlandığını görmek, bu hipotezimizi perçinleyen bir parametre olarak karşımıza çıkıyor.

Uzun lafın kısası, 2021 yılı kripto para sektörü açısından büyük olaylara gebe gibi duruyor.

Kurumsallar da “FOMO” kaptı – Coinbase’den yüklü Bitcoin alımı

Kurumsallara odaklanan kripto para borsası Coinbase Pro’dan 35,000 Bitcoin çıkışı kaydedildi. CryptoQuant’un sağladığı verilere göre, bu kadar BTC 1 milyar dolardan fazla yapıyor. Bir gün önce ise borsadan 12,063 BTC daha alınmıştı. Bu da aslında kurumsalların FOMO (kaçırma korkusu) yaptığı şeklinde yorumlanıyor. Kore merkezli blockchain analiz şirketi CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju, bu alımları böyle yorumluyor.

Ki Young Ju, Twitter hesabı üzerinden şöyle diyor:

“Coinbase’den yeni bir çılgın kripto çıkışı. 35k BTC. Kurumsalların FOMO alımı.”

Genelde Coinbase Pro’dan yüklü miktarda kripto çıkışı Coinbase’in soğuk cüzdan muhafazasında son buluyor. Kurumsallar genelde spot fiyatı etkilememek için tezgah üstü işlemler yapıyorlar.

Bitcoin fiyatı Ekim’deki 10,000 dolarlık fiyattan büyük bir ralli yaptı. Bu rallinin arkasında ise daha çok kurumsallar var. Özellikle son dört haftada çılgın bir yükseliş görünüyor. BTC fiyatı bu zaman zarfında 19,000 dolardan 30,000 doların üzerine çıktı.

Tabii Ju’nun kurumsallar FOMO yaptı sözü tartışılabilir. Ancak kesin olan bir şey varsa o da sürekli olan bir Bitcoin talebinin olması. Hem de büyük oyunculardan. Bu da arz daralmasına yol açıyor ki ralli de böylece devam ediyor.

Mesela 2021’nin ilk 2 gününde Coinbase Pro’dan 47,000 BTC çıkışı oldu. Bu arada madenciler ise iki günde sadece 1,700 yeni BTC basabildi. Bitcoin ise 29,800 dolar zirvesinden bu sefer 33,000 doların üzerindeki yeni zirvesine koştu.

Lider kripto para bu yıl şimdiden yüzde 10 yükseldi. Geçen sene ise yüzde 300 yükselmişti.

Kaynak

Adam Back Bitcoin’de kimsenin görmediği ayrıntıyı gördü!

Bitcoin kurumsal yatırımcı haberleri, kripto piyasasının en çok dikkat çeken gelişmeleri arasında. BTC analistleri kurumsal yatırımın artarak devam edeceği beklentisinde.


Bitcoin’in hızına KoinMedya ailesi olarak yetişemiyoruz. Günde en az 2 kez Bitcoin’den yeni rekor geldi manşeti ile karşınıza çıkıyoruz. Bitcoin gün içerisinde rekorunu tekrardan egale etti ve 25,465 doları gördü. Aşağıdaki grafikte Bitcoin fiyatlarındaki saatlik değişimi görüyoruz.

kurumsal yatırım Kurumsallar Bitcoin'in dibini sıyırdı!!

Bitcoin’de üst üste yaşanan rekorun ardından ünlü analist Adam Back’den oldukça dikkat çeken bir açıklama geldi. Şu ana kadar Bitcoin fiyatlarındaki boğa koşusunda kurumsal firmaların etkisi olduğunu düşünüyorduk. Ancak ABD ve Avrupa piyasaları Christmas tatilinde. Yani kurumsal firmalar 24-25 Aralık döneminde tatildeler ve kapalılar. Buna rağmen Bitcoin rekor kırıyor. Bu durum son günlerde Bitcoin fiyatlarında yaşanan değer artışının ardındaki asıl aktörün bireysel yatırımcılar olduğunu gösteriyor.

Son günlerde Bitcoim piyasalarında dikkat çeken diğer konu ise kripto para piyasalarında yüklü miktarda Bitcoin kaçışının yaşanması. Yani yatırımcılar, özellikle bireysel yatırımcılar, kripto para borsalarındaki varlıklarını çekerek ya soğuk cüzdanlara ya da DeFi platformlarına aktarıyorlar. Bu durum Bitcoin yatırımcılarının uzun pozisyon aldıklarını gösteriyor. Yani yatırımcılar BTC’lerini soğuk cüzdanlarda veya DeFi platformlarında gömülemeyi tercih ediyorlar.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Ünlü yatırımcı Danny Scott, kripto para borsaları mevduatlarında azalan Bitcoin bakiyesine dikkat çekiyor. Aşağıda Scott’in konuyla ilgili paylaştığı tweet’i görüyoruz.

https://twitter.com/CoinCornerDanny/status/1342783893951422464

Borsalardaki Bitcoin miktarı 2020 yılının en düşük seviyesinde.

Kaynak

Kurumsallar, altın satıp Bitcoin almaya başlıyor!

Jefferies’in üst düzey yöneticilerinden biri, milyar dolarlık yatırım firmasının portföyünde Bitcoin lehine bir değişiklik yaptığını açıkladı!

Bitcoin 23.000$’ın üzerinde yükselişe devam ederken, Jefferies’in küresel yatırım stratejisi başkanı Christopher Wood, şirketin portföyündeki altının bir kısmını satarak Bitcoin satın aldığını söylüyor.

Bitcoin haber gündem son dakika gelişmeler 3

2020 yılının 3. çeyreği itibariyle, yönetiminde 51 milyar dolarlık varlık bulunan firma, küresel portföyündeki altın varlıklarının bir kısmını Bitcoin’e dönüştürdü. Wood, piyasada yaşanan son pump hareketinin ardından bir düzeltme gelirse; şirketin, portföyündeki kripto para oranını artırmayı planladığını söylüyor.

“Külçe altın, portföyün yüzde 50’sini oluştururken; bu oran, Bitcoin’e yatırılan parayla birlikte son birkaç yıl içinde ilk kez %5 azaldı. 20.000$ seviyesinin üzerindeki tarihi kırılmadan sonra Bitcoin, mevcut seviyelerinden büyük bir düşüş yaparsa; BTC portföyümüzü genişletmeyi düşünüyoruz.”

Bu özel fondaki varlıkların oranı şöyle:

  • Külçe altın: %45
  • Asya merkezli (özellikle Japonya) hisse senetleri: %30
  • Hedge edilmeyen altın madenciliği hisseleri: %20
  • Bitcoin ise: %5
kurumsal yatırım Kurumsallar Bitcoin'in dibini sıyırdı!!

Wood, merkez bankalarının mali genişleme politikalarını benimsemeye devam edeceğine inandığını ve bu yüzden de hala altın konusunda iyimser olduğunu belirtiyor.

Bu arada, Weiss Rating analistlerinden Juan Villaverde ve Bruce Ng, Jefferies gibi başka şirketlerin de enflasyona ve ekonomik resesyona karşı bir önlem olarak, kripto paraları tercih etmeye başlaması durumunda Bitcoin’in çok daha büyük bir yükseliş yapabileceğini öne sürüyor.

“… Devlet tahvillerinde yaklaşık 30 trilyon dolar bulunuyor. Bu miktarın %10’unun altına ve Bitcoin’e dönüştürüldüğünü varsayalım. Bu 3 trilyon dolarlık bir sermaye girişi demek.. Ve eğer bu eşit olarak bölünürse, sonuçta …

1.5 trilyon dolar altına gitmiş olacak – altının piyasa değerinin %15’ine tekabül eder (şu anda altının piyasa değeri yaklaşık 10 trilyon dolar). Ve… Bitcoin’e 1.5 trilyon dolar gelecek – ki bu da piyasa değerinin 4,4 katı demek.”

Bitcoin yükseldikçe kurumsallar akın akın

Dev yatırım şirketi Ruffer Investment’ten 744 milyon dolarlık Bitcoin alımı

Yüklü miktarda Bitcoin’e sahip olan büyük şirketler arasına bu sefer İngiltere merkezli varlık yöneticisi Ruffer Investment katıldı. Şirket şu ana kadar 550 milyon pound değerinde BTC aldı.

Ruffer Investment’in merkezi Londra’da ve yönetimi altında 27 milyar dolarlık yatırım var. Şirket, fonlarından birinde BTC’ye yer ayırdı. Şirket Kasım ayında yaklaşık 45.000 adet BTC satın aldığını duyurdu.

Altını BTC ile değiştirdi

Kripto para topluluğu ise son günlerde önemli bir iddiayı tartışıyor. Buna göre bazı kurumsal şirketler, altın yatırımlarını satarak bunun yerine fonları Bitcoin alımına aktarıyorlar. Tabii bütün bunlar şimdiye kadar spekülasyondu. Ancak Ruffer’in yayımladığı son yatırım notu bu iddialara gösterilebilecek ilk somut delil niteliği taşıyor.

İngiltere merkezli şirket, “Ruffer Multi-Strategies Fund” fonundaki varlıkların yüzde 2.5’inin BTC alımına ayrıldığını duyurdu. Bu fonda toplam 620 milyon dolarlık varlık olduğu tahmin ediliyor.

Şirket, Bitcoin hamlesini “savunma adımı” olarak adlandırıyor. Ayrıca altın yatırımını da azalttığını bildiriyor. Yine de şirketin hala yüklü miktarda değerli metal yatırımı bulunuyor. Şirket açıklamada şöyle diyor:

“Bunu, dünyanın başlıca para birimlerinin devam eden devalüasyonuna karşı küçük ama güçlü bir sigorta poliçesi olarak görüyoruz. Bitcoin, şirketin altına ve enflasyona bağlı tahvillere (çok daha büyük) yatırımlarını çeşitlendiriyor ve gördüğümüz bazı parasal ve piyasa risklerine karşı bir koruma görevi görüyor. “

Kaynak

Jp Morgan’dan “Bitcoin’e hücum” beklentisi

2020 yılı, finans kurumlarının Bitcoin ilgilerinin zirve yaptığı bir dönem haline geliyor. Önde gelen BTC kurumsal yatırımcıları yanı sıra, yeni kurum ve şirketlerin de BTC almaya yöneldiklerini görüyoruz. Bunlardan halkaya son katılan ise ABD sigorta şirketi MassMutual oldu.

MassMutual yeni bir kurumsal akım başlattı

Bloomberg‘in bildirdiğine göre, en büyük ABD bankası olan JPMorgan Chase, 600 milyar doların potansiyel olarak Bitcoin’e akabileceğini tahmin ediyor.

JPMorgan analisti Nikolaos Panigirtzoglou, son notunda Bitcoin’in önümüzdeki yıllarda artan kurumsal talep için hazırlandığını yazıyor.

Geçtiğimiz günlerde, yatırım hesabında 235 milyar dolar olan, 169 yıllık Massachusetts Mutual Life Insurance Company, 100 milyon dolarlık BTC yatırımı ile kripto para birimi endüstrisini şaşkına çevirdi.

Panigirtzoglou, bu süreçte daha fazla kurumsal yatırımcının MassMutual’ın yolunu takip edeceğini ve böylece bir domino etkisinin tetikleyeceğini tahmin ediyor:

MassMutual’ın Bitcoin satın alımları, kurumsal yatırımcılar tarafından Bitcoin’in benimsenmesi konusunda bir kilometre taşını temsil ediyor. Diğer sigorta şirketleri ve emeklilik fonlarının MassMutual örneğini takip etmeleri ile birlikte, önümüzdeki yıllarda ortaya çıkabilecek potansiyel görülebilir.

 

Kripto paranın yatırımcısına sunduğu kazanç kurumsal şirketleri de çekiyor.

bitcoin kurumsal yatırımcı
Bloomberg

 

 

Stratejisiler, ABD, euro bölgesi, İngiltere ve Japonya’daki emeklilik fonları ve sigorta şirketleri varlıkların% 1’ini Bitcoin’e tahsis ederse, bunun 600 milyar dolarlık ek Bitcoin talebiyle sonuçlanacağı görüşünde.

CoinMarketCap‘e göre, kripto para biriminin mevcut piyasa değeri yaklaşık 356 milyar dolar.

Kaynak

ABD Sigorta şirketi çareyi BTC’de buldu

Wall Street Journal haberine göre Massachusetts Mutual Life Insurance Company, genel sigorta hesabı için 100 milyon dolarlık BTC satın aldığını duyurdu.

Şirketin Eylül ayındaki alımlarıyla birlikte toplam Bticon alım rakamı 250 milyon dolara ulaştı.

Son aylarda şirket ve kurumlar “Bitcoin’e hücum” trendine girmiş görünüyorlar. MassMutual’da bu hamlesi ile kervana katılmış oldu. Bu durumun bir kurumsal FOMO yarattığı açık. Ancak yaşanan durum, şirketlerin Bitcoin biriktirmeleri konusunda sadece bir başlangıç olabilir.

MassMutual’ın Bitcoinleri, New York Digital Investment Group (NYDIG) aracılıyla aldığı öğrenildi. Ayrıca gelen haberlere göre MassMutual sadece Bitcoin almakla yetinmedi, ayrıca NYDIG hesabına 5 milyon dolar değerinde Bitcoin stakeledi.

kurumsal yatırım Kurumsallar Bitcoin'in dibini sıyırdı!!

MassMutual, Bitcoin almalarını, yatırım çeşitliliği ve yeni yükselen fırsatlardan yararlanma politikaları gereği yaptığını açıklıyor.

Bu son alım, geleneksel varlıkların belirsizlik içerisinde olduğu dönemde, Bitcoin’in yatırım aracı olarak ön plana çıktığının bir başka örneği olarak karşımıza çıkıyor.

İlgili: Bitcoin (BTC) nasıl alınır?

İlgili: Bitcoin dom teknik analizi: Altcoin boğa koşusu ne zaman?

Kaynak

Kurumsal yatırım: MicroStrategy Bitcoin’e doymuyor

Önde gelen BI (Business Intelligence) firması MicroStragy Bitcoin’e 400 milyon dolar daha yatırmanın planları içerisinde.

Daha bir kaç gün önce MicroStrategy CEO’su Michael Saylor şirketin, 50 milyon dolar değerinde BTC satın aldığını duyurmuştu.

Dünyanın halka açık en büyük BI şirketi MicroStrategy Bitcoin alabilmek için 400 milyon dolarlık borçlanmaya gidecek. Ancak borçlanmanın Convertible Debt yöntemiyle yapılacağı bildirildi.

7 Aralık’ta şirketten yapılan açıklamada şöyle denildi;

MicroStrategy tahvil satışından elde edilecek geliri Bitcoin’e yatırmayı planlıyor.

Mevcut fiyatlarla, 400 milyon dolar, şirketin elinde bulundurduğu BTC miktarını 20.833 adet daha artıracak. Neticede firmanın toplam kripto birikimi, yaklaşık olarak 62.000 BTC’ye çıkaracak.

MicroStrategy yeni borçlanma sürecinde, tahvil sahiplerine Aralık 2025 tarihine kadar faiz ödemesinde bulunacak. Firma ayrıca, tahvilleri 20 Aralık 2023 tarihine kadar nakde çevirme hakkına da sahip.

Yapılan bildiride bunlara ilaveten, firma isterse, ilk tahvil alanlara 13 gün içerisinde 60 milyon dolarlık ek tahvil alma hakkı da sunabilecek.

MicroStrategy’nin son bildirisine finans dünyasından ilk tepkiler de gelemeye başladı. Ney York merkezli yatırım şirketi VanEck CESO’su Gabor Gurbacs, şirketin bu borçlanma talebinin, halka açık bir şirketten ziyade bir dijital varlık fonu talebi olabileceğinin altını çizdi.

 

MicroStrategy CESO’Su Michael Saylor da, şirketin yapmayı planladığı tahvil satışını Twitter üzerinden duyurdu.

 

 

MicroStrategy daha önce Ağustos ayında 250 milyon dolarlık ilk Bitcoin yatırımı sonrası, BTC’yi birincil rezerv varlıkları olarak belirlediklerini açıklamıştı.

MicroStrategy gibi halka açık kurumsal firmaların BTC yatırımları, üstelik BTC ATH seviyesinde iken, yatırımcılarda ve pazarın genelinde büyük memnuniyetle karşılanıyor. BTC bu tip alımlarla güven tazelerken, piyasada al baskısı da tetiklenmiş oluyor.

Convertible Debt (Dönüştürülebilir Borc) nedir?

Convertible Debt, finansman sağlamanın bir yoludur. Kendi öz kaynakları olmayan girişimcilerin, düşük faiz oranları ile borçlanmalarına imkan sağlayan bir yöntemdir. Borç alan şirket dilerse borcunu hisse karşılığı ödeyebilir. Bu yöntemle borç veren kişi ya da kurum, borç alan şirketin hissedarı durumuna geçer.

Kaynak

Kurumsal yatırım: MicroStrategy 50 milyon dolarlık BTC hamlesi

MicroStrategy CEO’su Michael Saylor twitter üzerinden yaptığı açıklama ile şirketin yeni Bitcoin alımı yaptığını duyurdu.

Daha önce yaptığı 425 milyon dolarlık alımla elinde 38,250 BTC tutan yatırım şirketi, 2574 adet daha BTC satın aldı. Şirketin tanesi yaklaşık 19,427 dolardan Bitcoin alması oldukça ilgi çekici.

MicroStrategy’nin bu fiyattan BTC alması, Bitcoin yatırımcıları açsından güven verici bir haber. Ayrıca dev IT şirketinin de uzun vadeli, makro bir Bitcoin stratejisinin olduğunu gösteriyor.

 

Michael Saylor Tweetter üzerinden yaptığı açıklamada şunları söyledi;

 

MicroStrategy, rezerv politikası gereği 50 milyon dolar değerinde, Bitcoin başında ortalama 19,427 dolardan, yaklaşık 2,574 Bitcoin satın aldı. Şimdi elimizde, yaklaşık 40,824 Bitcoin mevcut.

 

 

MicroStrategy 2020 - Helping Companies Move Faster - Smartbridge

MicroStrategy 2020 yılı içerisinde iki alım daha yapmıştı. Bilgi teknolojileri alanında faaliyet gösteren şirket, ağustos ayında 250 milyon dolar, eylül ayı içerisinde de 175 milyon dolar değerinde Bitcoin almıştı. Bu şekilde şirketin toplam Bitcoin yatırımı 475 milyon dolara çıkarken elinde tuttuğu 40,824 BTC’nin bugün ki değeri yaklaşık 769,454,834 dolar.

Şirketin Bitcoin yatırımı özellikle hisse fiyatındaki artış dikkate alınırsa, oldukça yarar sağlamış görünüyor. Alımlardan önce 120 dolar olan hisse fiyatı geçtiğimiz günlerde 360 dolara kadar yükseldi.

MicroStrategy hisse fiyat grafiği.

kurumsal yatırım Kurumsallar Bitcoin'in dibini sıyırdı!!
MSTRUSD Tradingview

MicroStrategy, ABD menşeili mobil yazılım, bulut-tabanlı hizmetler ve çözüm ortaklığı sunan uluslararası bilgi teknolojisi şirketi. MicroStrategy, Michael J. Saylor ve Sanju Bansal tarafından 1989 yılında kuruldu.

MicroStrategy, halka açık şirketler arasında en fazla Bitcoin tutan şirket durumda.

En fazla Bitcoin sahibi halka açık şirketler

1-MicroStrategy inc. 40,824 BTC
2-Galaxy Digital Holdings 16,651 BTC
3-Square inc. 4,709 BTC

Kaynak

Bitcoin bir çok insanın dikkatini çekti ve hayal dünyasına girdi. Halen yeterince test edilmiş değil ve halen küçük bir pazar. Bugün devasa pazar rakamlarına bakınca…. Halen dar bir pazar. Global çapta dev bir pazara evrilebilir mi? Muhtemelen.

Kara para aklama aracından Altın’ın rakibine…

2017 Ekim ayında bu sözleri söyleyen Fink oldukça farklı konuşuyor ve Bitcoin’in para aklama aracı olduğunu iddia ediyordu.

Bitcoin dünyada para aklama konusunda ne kadar fazla talep olduğunu açıkça gösteriyor. Hepsi bu.

Yine Fink Kasım 2018’de Bitcoin’in yasal olmadığını iddia ediyordu.

Her hangi bir hükümet paranın nereye gittiği konusunda emin olmadıktan sonra böyle bir şeye izin vermeyecektir.

Fink’s U-turn on Bitcoin comes after BlackRock CIO Rick Rieder said that the world’s largest cryptocurrency could take the place of gold “to a large extent.”    

Fink’in son U-dönüşü ise BlackRock CIO’su Rick Rieder’ın Bitcoin ile ilgili konuşması sonrasında geldi. Rieder’e göre;

Bitcoin geniş ölçekte Altın’ın yerini alacak.

7,43 Trilyon Dolar’a hükmeden BlackRock MicroStrategy adlı şirket aracılığıyla 38.250 BTC’ye de sahip. BlackRock fon yöneticileri şu anda 1.072.819 hisseye sahip ve bunun değeri bugün itibariyle 179.2 Milyon Dolar ediyor.

Bitcoin Doları tahtından edebilir

Bugün Bitcoin hakkında fikirleri büyük oranda değişmiş gibi görünen CEO iddiasını bir adım ileri götürüyor ve Bitcoin’in gelecekte Doları tehdit edebileceğini söylüyor. Ona göre Bitcoin uluslararası devlere daha az bağımlı. Bu sözler sonrası Bitcoin’in yine yükselmesi ile mahcup olan bir finans uzmanı ile daha karşılaşıyoruz.

Kurumsal yatırımcılar kimlerdir?

Dünyanın dev fonları, büyük yatırım şirketleri kurumsal yatırımcılar olarak bilinir.


Bitcoin’e yatırım yapan fonlar hangileri?

Bitcoin’e yatırım yapan dev fonlardan bazıları; GrayScale, BlackRock, MicroStrategy, Coinshares, Square


Bitcoin’e en fazla yatırım yapan kurumsal firma hangisi?

Bitcoin’e en fazla yatırım yapan kurumsal firma yaklaşık 600.000 BTC ile tüm Bitcoinlerin % 2,85’e sahip olan GrayScale.


Kurumsalların toplam Bitcoin’i ne kadar?

20 Kasım 2020 itibari ile kurumsal firmaların 842,228 Bitcoini var. Bu rakam toplam Bitcoin’in %4,54’dür.

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: