1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Dev banka aracısız Bitcoin almaya hazırlanıyor!

Dev banka aracısız Bitcoin almaya hazırlanıyor!

Dev banka aracısız Bitcoin almaya hazırlanıyor!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin konusunda geç kaldım diye üzülüyorsanız yalnız değilsiniz. Bankalar da geç kaldı. Dev banka aracısız Bitcoin almaya başlıyor.

 

Dev banka aracısız Bitcoin almaya hazırlanıyor!

 

Bitcoin konusunda 2020 yılına kadar kafası karışık olan bankalar ve dev yatırım firması 2021 yılından itibaren Bitcoin yatırımlarına başladılar. ABD merkezli dev banka Morgan Stanley, hiçbir aracı olamadan direkt Bitcoin satın almaya hazırlanıyor.

Kurumsal firmalar ve bankalar Bitcoin yatırımlarını aracılar üzerinden sağlıyordu. Genellikle Grayscale ve MicroStrategy gibi yatırım şirketleri kurumsal firmalarla kripto para piyasaları arasında köprü vazifesi görüyordu.

ABD merkezli Morgan Stanley, 1931 yılında kuruldu ve bankanın birçok bölgede şubesi bulunuyor.  Banka 2-3 haftalık bir süre içerisinde varlıklı müşterileri adına direkt Bitcoin satın alabilecek bir altyapı geliştirmeyi planlıyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin haber, gündem ve son dakika gelişmeleri

Morgan Stanley ayrıca müşterileri için Bitcoin ve kripto paralar konusunda eğitim faaliyetlerine de başlayacak.

Kurumsal firmalar Bitcoin ve kripto paralar konusunda açılım üstüne açılım gerçekleştiriyor. Örneğin içinde bulunduğumuz hafta popüler ödeme platformu Paypal; ABD’de başlattığı Bitcoin ve kripto para kullanım özelliğini küresel çapta genişletme kararı aldı.

Diğer önemli gelişme yine ABD merkezli! Dünyanın en büyük emtia borsası, Chicago Emtia Borsası (CME), mikro bazda vadeli işlemlere başlayacağını duyurdu. Bitcoin yatırımcıları artık 0.1 BTC’lik bakiye ile CME’de Bitcoin vadeli işlemler satın alabilecek.

Bu arada gün içerisinde 600 milyon dolarlık vadeli işlemlerin likidite edilmesinin ardından Bitcoin fiyatlarında volatilitenin arttığını görüyoruz. Aşağıdaki grafikte Bitcoin fiyatlarındaki saatlik değişimi görüyoruz.

jpmorgan Dev banka aracısız Bitcoin almaya hazırlanıyor!

Kaynak

 

JPMorgan’dan şaşırtan Bitcoin önerisi

Wall Street bankacılığının devlerinden JPMorgan stratejistleri, Bitcoin‘e yüzde bir portföy tahsisinin hisse senetleri, tahviller ve emtia gibi geleneksel varlık sınıflarındaki dalgalanmalara karşı bir koruma görevi göreceğini öne sürdü.

Bloomberg‘in aktardığına göre, JPM Stratejistlerinden Joyce Chang ve Amy Hostated müşterilerine gönderdikleri notta şöyle söylüyor:

 

Çok varlıklı bir portföyde, yatırımcılar, portföyün genel riske göre ayarlanmış getirilerinde bir verimlilik kazancı elde etmek için kripto para birimlerine %1 tahsis yapabilirler.

 

 

JPMorgan'

 

 

JPMorgan stratejistlerinin bu planlarına onay, Paul Tudor Jones, Stan Druckenmiller, Tesla ve MicroStrategy‘nin Bitcoin yatırımlarıyla gelmiş oldu. Ayrıca, BNY Mellon, müşterileri için dijital varlık tutma, aktarma ve ihraç etme planlarını açıklamıştı.

JPMorgan analistleri, kripto varlıklarının yatırım aracı olarak görülmesi ve USD veya JPY gibi para birimlerini finanse etmemesi gerektiğini de ekledi.

Bununla birlikte, bu ayın başlarında yatırım bankasındaki diğer stratejistler tarafından yapılan; “kripto varlıkların hisse senetlerindeki düşüşler için en zayıf koruma olarak sıralanmaya devam ettiği” şeklindeki görüşle şimdi yapılan yorumlar birbiriyle çelişir durumda.

17 Şubat’ta CNBC‘ye konuşan Ark Investment Managment’tan Cathie Wood, eğer tüm şirketler nakitlerinin %10’unu Bitcoin’e yatırsa, BTC fiyatı 200,000 dolar daha artar dedi.

Kripto para alımlarının 2021’de arttı bir gerçek. Kripto para piyasasına girenler yalnız kurumsal alıcılar değil. Trade firması Robinhood, bu yılın sadece ilk iki ayında yaklaşık 6 milyon yeni kullanıcının platformda kripto para satın aldığını bildirdi.

Rakamlar, perakende sektöründeki yükseliş momentumunun son düzeltmeye rağmen hala güçlü olduğunu gösteriyor

 

 

 

Canlı BTC fiyatı: $ 27,541.38

Kaynak

 

JPMorgan’dan çıldırtıcı Bitcoin fiyat tahmini

 

Amerika’nın mega bankası JPMorgan Chase strateji uzmanları, Bitcoin‘in, altına alternatif rezerv varlık olarak öne çıkarak 146 bin dolara kadar tırmanma şansının olduğuna inanıyor.

Bitcoin (BTC) ile altın arasında, bir hedge varlığı olarak paralellikler çizmek yıllardır popüler. Şu ana kadar iki varlık arasındaki toplam market cap değer farkı bu analojiyi önemli ölçüde sınırlanmış durumda. Aralık 2020’deki büyük fiyat artışından sonra bile Bitcoin’in 5,85 milyar dolarlık piyasa değeri var. Altın ise bunun kabaca 4,6 katını yönetmeye devam ediyor.

Bu verilere rağmen JPMorgan Chase uzmanları, Bitcoin’in selefine üstün gelebileceği bir senaryo öngörüyorlar.

5 Ocak’ta bir Bloomberg raporu, Nikolaos Panigirtzoglou liderliğindeki banka uzmanlarının, Bitcoin’deki toplam özel sektör yatırımının altın yatırım değerine denk gelecek şekilde çizdikleri bir nota atıfta bulundu.

JPMorga uzmanları konuyla ilgili şunları söylüyordu:

Altına “Alternatif” olarak görülmesi, Bitcoin için uzun vadede büyük bir artı anlamına geliyor […] Bitcoin ile altın arasındaki dalgalanmalarda bir yakınsama, hızlı bir şekilde gerçekleşmeyecek ve bizce bir kaç yıla dağılacak bir süreç olacak. Bu noktada, teorik olarak 146.000 doların üzerindeki Bitcoin fiyat hedefinin, bu yıl için değil, uzun vadede yapılmış bir hedef olarak görülmesi gerekir.

 

JpMorgan uzmanları, Bitcoin için uzun vadede güçlü olumlu işaretlerden bahsederken, orta vadede ise yatırım manzarasını okumanın zor olduğundan bahsediyor.

 

Yeni yılla birlikte, Bitcoin için değerlendirme ve pozisyon zemini çok daha zor hale geldi…. Mevcut spekülatif çılgınlığın Bitcoin fiyatını 50.000-100.000 dolar aralığında konsensüs bölgesine itme ihtimalini dışlayamayız. Fakat, bu tür fiyat seviyelerinin sürdürülemez olacağına inanıyoruz.

 

 

 

Etiketler: