Loading...
btc
BTC
-4.59%
Bitcoin
66.346,41 USDT
eth
ETH
-5.72%
Ethereum
3.458,17 USDT
bch
BCH
-6.96%
Bitcoin Cash
436,45 USDT
xrp
XRP
-4.83%
Ripple
0,47 USDT
ltc
LTC
-4.63%
Litecoin
75,98 USDT
bnb
BNB
-4.31%
Binance Coin
598,10 USDT
sol
SOL
-7.61%
Solana
146,94 USDT
avax
AVAX
-4.29%
Avalanche
30,90 USDT
ada
ADA
-5.62%
Cardano
0,42 USDT
dot
DOT
-3.99%
Poladot
6,25 USDT
doge
DOGE
-6.16%
Doge Coin
0,14 USDT
shib
SHIB
-6.51%
Shiba Inu
0,00 USDT

Kriz zamanlarında kripto portföyünüzü güçlü tutmanın 10 altın kuralı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kriz zamanlarında kripto portföyünüzü güçlü tutmanın 10 altın kuralı. Bireysel yatırımcılar kripto para piyasasında işlem yaparken bazen geleneksel piyasalardaki kuralları uyguluyor. Bundan dolayı yanlış kararlar verebiliyorlar. Aşağıdaki liste bu yanlışları düzeltme açısında faydalı olacak.


Kriz zamanlarında kripto portföyünüzü güçlü tutmanın 10 altın kuralı

Dennis Gartman, 1970’li yıllardan bu yana Forex, hisse senetleri, bonolar, emtia ve türev işlemleri yapan bir isim. 30 yıl boyunca bu alanda çeşitli yazılar kaleme aldı ve özellikle kurumsal yatırımcıların çok değer verdiği birisi.

Gartman, bu tecrübelerini “işlem yapmanın kuralları” başlığı altında derlemişti. Bu kuralların çoğu tüm piyasalar için geçerli. Yine de kripto para piyasasının volatilitesi ve diğer durumları göz önüne alınınca bu kurallar gözden geçirildi ve aşağıdaki liste şeklinde yeniden derlendi. İşte, kriz zamanlarında kripto portföyünüzü güçlü tutmanın 10 altın kuralı.

1 – Zarar eden pozisyona ekleme yapmayın

Eğer bir yatırımcı mesela Ethereum’u (ETH) 2,200 dolardan aldı ve fiyat 1,400 dolara düştü. Pozisyonu çift yaparak ortalama 1,800 dolar yapabilir. Gartman bunun en kötü strateji olduğunu söylüyor. Kaybeden pozisyon artırılmamalı, tamamen kapatılmalı diyor. Düşüş dönemi için kripto uzmanın ilk önerisi böyle.

2 – Hızlıca taraf değiştirmeye hazır olun

Teziniz ne kadar boğa olursa olsun, eğer varlık düşmeye devam ediyor ve “stop loss”a ulaşıyorsa pozisyonu kapatın. Hemen altta bir pozisyon açmayın. Bu durumdaki tek seçenek daha fazla satmak. En iyi yöntem kayıpları erken ve sık sık durdurmak.

3 – Finansal kayıp kötü, ama stres bundan daha kötü

Portföye zarar veren bir pozisyonu tutmaya çalışmak iyi bir şey değil. Bunun yol açtığı stres ise daha da kötü. Kayıp verdikten sonra birkaç gün aileniz ve diğer sevdiğiniz şeylere odaklanmaya çalışın. Her trader zaman zaman kötü kararlar verir. Bu oyunun bir parçası.

Bir XRP hayranı ya da Bitcoin maksimalisti iseniz pozisyonunuzu terk etmek size çok zor gelebilir. Çünkü, uzun vadede aşırı iyimsersiniz.

İlgili – Bitcoin severlerin bilmesi gereken 5 düşüş yönlü mum formasyonu

4 – Piyasa boğa ise nötr ya da long olunur

Kriz zamanlarında kripto portföyünüzü güçlü tutmanın 10 altın kuralından uzmanın dördüncü önerisi şöyle. Eğer stop-loss’a ulaştıysanız, piyasayı doğru okumadınız demek. Birçok trader, dip seviyeyi tahmin etmeye çalışırken iflas eder. Trend ile savaşmayın. Piyasayı en iyi analiz zamanı kayıplardan birkaç ay sonra olur.

Kriz zamanlarında kripto portföyünüzü güçlü tutmanın 10 altın kuralı. Bireysel yatırımcılar kripto para piyasasında işlem yaparken bazen geleneksel piyasalardaki kuralları uyguluyor. Bundan dolayı yanlış kararlar verebiliyorlar. Aşağıdaki liste bu yanlışları düzeltme açısında faydalı olacak.

Mesela, yukarında grafik, en iyi trend sapması örneği. Bu fiyat hareketi boğa piyasası için iyi bir örnek. Burada trader ya long ya da nötr olmalı.

5 – Kazanan işlemlerde sabırlı olun, kaybeden işlemlerden hızla çıkın

Eğer pozisyon yükselmeye devam ediyor ve piyasada da pozitif trend varsa daha fazla alın. Stop emirleri kullanmayı öğrenin. Hem kayıpları durdurma hem de boğa koşusunda pozisyon eklemeyi durdurma için. Uzman “stop loss” önemli diyor.

İlgili – En güvenli Bitcoin cüzdan türü hangisi? Uzmanı yanıtlıyor

6 – Güçlü piyasa trendlerini dikkate alın

Piyasadaki trendler ile savaşmaya çalışmayın. Bazen yüzde 100 boğa ve fiyat hareketinden emin olsanız bile, piyasa buna uymayabilir. “Doğru” olsanız bile herkes sizin vizyonunuzu paylaşmayabilir. Özellikle sosyal medyadaki piyasa yaklaşımına bakın.

7 – Büyük mumlar önemli

Eğer piyasa yavaşça yükseliyorsa ve aniden negatif bir büyük mum ortaya çıkıyorsa, en iyisi pozisyonlarınızı hemen gözden geçirin. Yüzde 4’lük bir değişim, birkaç saat içinde yüzde 20 gibi bir kayba yol açabilir.

Diğer yandan uzun süreli ayı piyasasından sonra güçlü pozitif mum da bir trend değişimini tetikleyebilir.

8 – Piyasa döngüler şeklinde hareket eder, bunu kendi lehinize kullanın

Kriz zamanlarında kripto portföyünüzü güçlü tutmanın 10 altın kuralından, piyasayı doğru okuma var. Yatırımcı piyasadaki trendleri doğru okuduğunda pozitif sonuçlar alabilir. Pozisyonları artırmanın tam zamanı demek. Tam tersi eğer fiyat düşüyorsa, yavaşlayın ve her bir pozisyonu azaltın.

9 – Sabırlı olun, piyasa uzun bir süre trendsiz kalabilir

Kısa ve uzun vadeli trendler bir birinden farklı olabilir. Bunu aklınızda tutun. Bazen tecrübesiz traderler piyasada bir yön olmadığını görmeyebilirler. Şüpheniz varsa bekleyin ve bir trend görülmeye başlanmasını bekleyin. O zaman pozisyonlarını oluşturabilirsiniz.

10 – Basit tutun, daha fazla değil daha az işlem yapın

Çok sayıda fiyat indikatörü üzerinden karar vermek yerine, birkaç işlem aracının uzmanı olmak daha iyi. Daha az değişken, karar vermeyi kolaylaştırır.

Eğer bir kripto para yüzde 15 arttı ve bir sonraki gün de yüzde 20 yükseldiyse, onu bırakın. Yüzde 300 bir boğa rallisi bile düşüşle sonuçlanır. FOMO yapmaya gerek yok. Daha aşağıda pozisyon alın ve bekleyin.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.