okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
-2.51%
Bitcoin
67.689,91 USDT
eth
ETH
-1.82%
Ethereum
3.823,13 USDT
bch
BCH
-5.24%
Bitcoin Cash
463,99 USDT
xrp
XRP
-1.11%
Ripple
0,53 USDT
ltc
LTC
-2.97%
Litecoin
82,71 USDT
bnb
BNB
-0.86%
Binance Coin
598,66 USDT
sol
SOL
-2.02%
Solana
166,71 USDT
avax
AVAX
-3.77%
Avalanche
36,82 USDT
ada
ADA
-2.56%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
-3.83%
Poladot
7,35 USDT
doge
DOGE
-3.65%
Doge Coin
0,16 USDT
shib
SHIB
1.3%
Shiba Inu
0,00 USDT

Kriptonun küreselleşmesi  herşeye rağmen engellenemedi!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kriptonun küreselleşmesi durdurulamıyor. ABD ve Çindeki baskı ve politikalara rağmen tüm dünyada son hızla globalleşen kripto piyasası gelecek vaad etmeye devam ediyor.

Kriptonun küreselleşmesi Chainalysis Raporunda

Blockchain  küreselleşen kripto  sisteminin  durdurulamaz bir parçası olma yolunda güçlü olarak ilerliyor. Chainalysis gibi şirketler de, bu verileri yorumlayarak, rakamlardan değer ve içgörüler çıkararak geçimini sağlıyor. Zincir içi analiz, kriptonun artık “gerçekten küresel bir fenomen” olduğunu ortaya koyuyor. Veriler Chainalysis’in 2021 Küresel Kripto Benimseme Endeksi’nden geliyor. Bu dünyada  “gelişmekte olan pazarlar” olarak nitelendirilen kripto piyasasına  gerçekten ilgi duyan insanlar, kurumlar ve diğer unsurlar  giderek daha fazla bu alana dahil oluyor.

Haftalık Güncellemede, sitemizde arkadaşlarımız bunu şöyle manşetlerde buldu: “Çözümsel zincir analiz sistemi, bir çok metod ve verileri dikkatlice takip ederek en yüksek kripto kabulüne sahip ülkeleri sıraladı. İlk 20 listesinde yer alan ülkelerin çoğu yükselen piyasa ekonomilerine sahip olanlar.”

Ve elde ettiği sonuçları açıklayan Chainalysis’in makalesi şu şekilde başlıyor: 

“Profesyonel ve kurumsal pazarlar çok önemli olsa da,  kripto para biriminin en fazla benimsendiği ülkelerde ki küçük oyuncular tarafından yapılan işlemler ve bireysel tasarruflarla ilgili kullanım durumlarına şuan için daha çok odaklanmak istiyoruz.” 

Şeklinde bir açıklamaları var..

Chainalysis’in metodolojisi neydi?

Şirket, “sıradan insanlar tarafından kripto paranın benimsenmesine” odaklandı, bu nedenle her şeyi kişi başına satın alma gücü paritesine göre ağırlıklandırdı. Üç ölçüme göre “154 ülkenin tümünü” sıraladılar:

1- Kişi başına satın alma gücü paritesi (PPP) ile ağırlıklandırılmış, alınan zincir üstü kripto para birimi değeri.

2- Kişi başına PPP ile ağırlıklandırılmış, aktarılan zincir üstü perakende değeri.

3- Kişi başına düşen PPP ve internet kullanıcılarının sayısı ile ağırlıklandırılmış, eşler arası (P2P) döviz ticaret hacmi.

Öncelikle şunu açıklamalıyız ki; üçüncü ölçümde görüldüğü gibi onlar, “ “her ülkenin P2P ticaret hacmini hesaplamak için faaliyet gösteren en büyük iki P2P platformu olan LocalBitcoins ve Paxful tarafından sağlanan verilere güvenerek değerlendirmelerini yapıyorlar.” Çünkü, çoğunlukla, P2P ticareti zincir üzerinde tam olarak  yansıtılmaz. Chainalysis, “Evet , tüm P2P değerini net yakalamadığımız anlamına gelse de, bu iki büyük platformun , metriklerinin genel bir yaklaşıklık olarak paralel hareket etmesi bizim yeterince ikna olmamız konusunda yeterli olduğuna inanıyoruz.”

Chainalysis DeFi istatistiklerini neden gözardı etti?

Ayrıca şunu belirtmekte görmekteyiz. “DeFi protokolünde kullanıcılar tarafından gerçekleştirilen işlemlerin tümü zincir üzerinde görünür, ancak hiçbir merkezi sistem hizmeti kullanıcılarının varlıklarını sorumluluğunu  almaz. Bu konu her zaman sorun teşkil ediyordu. ve Defi yaptığı sıralamasını da daha çok kullanıcısının olduğu ülkeler üzerinden yaptı.  Bu yüzden  Chainalysis, DeFi istatistiklerini bu metodolojisinin dışında bırakmaya karar verdi.

Ancak sözlerini şu şekilde  sürdürdü. “Ayrıca önümüzdeki haftalarda kullanıma sunulacak yeni bir DeFi Benimseme Endeksini yeni bir bakış açısıyla ayrı bir parametre ışığında değerlendirmeye  karar verdik.”

Chainalysis Üç Temel Eğilim Belirledi

Chainalysis analiz bize şu sonucu net olarak  ortaya koymaktadır:

  • Kripto para biriminin benimsenmesi tüm dünyada hızla artıyor ve küreselleştiğini bize net olarak gösteriyor.

“2020 yılının ikinci çeyreğinin sonunda, küçük bir büyüme döneminin ardından, toplam küresel benimseme, özetlenen ülke endeksi puanlarımıza göre 2,5’te kaldı. 2021’in ikinci çeyreğinin sonunda, bu toplam puan 24’e ulaşarak bize küresel benimsemenin 2019’un üçüncü çeyreğinden bu yana %2300’ün üzerinde ve geçen yıl %881’in üzerinde büyüdüğünü gösteriyor.

  • P2P platformları tarafından desteklenen gelişmekte olan pazarlarda da benimsenme oranı ciddi şekilde artıyor

Herkesin dünya çapında kabul görmüş bir banka hesabına erişimi olmayabilir . Ancak  merkezi borsalara erişimi olmayan insanlar kripto alanına katılmanın bir yolunu buldular. Ve bunu büyük bir şekilde yapıyorlar.

  • Sıralamada  Çin ve ABD gerileme modunda 

Aslında çok da şaşırtıcı olmayan bir şekilde, “analiz, dünya çapındaki hacimlere kıyasla iki ülkede P2P hacimlerinin ne kadar düştüğünü gösteriyor.” Bununla birlikte, Chainalysis’e göre, başka hususlar şunu gösteriyor: “Bu aktivite, Amerika Birleşik Devletleri’nde kripto para ticaretinin artarak  profesyonelleşmesini ve kurumsallaşmasının yansımaları  ve Çin’in durumunda ise , kripto para ticaretinde devam eden hükümet baskıları ile ilgili olabilir.”

Çinliler neden P2P ticaretini bu kadar radikal bir şekilde terk ediyor? “Kripto para ticaretinde hükümet baskıları” bunun yerine eski P2P ticaretinde bir artışa neden olmaz mı? Bu soruların cevabını yakın zamanda göreceğimizi düşünüyoruz.

Ve Chainalysis çalışmalarını şu şekilde sonlandırıyor: 

“Ancak net sonuç şudur: Kripto para biriminin benimsenmesi son on iki ayda fırladı ve buna katkıda bulunan ülkelerdeki çeşitlilik, kripto para biriminin gerçekten küresel bir fenomen olduğunu gösteriyor.”

Ve biz henüz bunu tam olarak kabuletmesekde, öyle….

Bakınız:https://koinmedya.com/bitcoin-ve-kripto-para-yatirimi-yapanlar-kazaniyor-mu/

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.