Kripto sürprizlerine bir yenisi, Filistin yerel coini geliyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Filistin, finansal özgürlük kazanabilmek adına dijital para geliştirme çalışması başlattı.

Kripto sürprizlerine bir yenisi, Filistin yerel coini geliyor

Edinilen bilgiye göre, Filistin Parasal Yeki Kurumu, daha yüksek düzeyde bir bağımsızlık elde etmek için bir strateji olarak dijital bir para birimi çıkarma çalışmalarına başladı.

Bu çaba, Filistin’i Venezuela, Marshall Adaları, Bahamalar, Çin ve finansal altyapılarının verimliliğini artırmak için blockchain teknolojisiyle ilgilenen El Salvador gibi ülkelerle aynı listeye koyacaktır. Bu ülkelerin çabalarını bir de özellikle kendilerine uygulanan yaptırımları delmenin bir yolu olarak dijital para ve kripto para üzerine yoğunlaştıklarını düşünmek mümkün.

 

Filistin Dijital Parası, politik bir adım mı? yoksa pratik bir çözüm mü?

Birleşmiş Milletlerin 193 üyesinden 138’i Filistin’i bağımsız bir ülke olarak tanıyor. Ancak yine de bölgenin oldukça karmaşık bir politik durumu olduğu açık. İsrail’in bölgedeki askeri faaliyetleri yanında finansal ve mali kontrolleri de Filistinliler için önemli bir sorun.

 

filistin Kripto sürprizlerine bir yenisi, Filistin yerel coini geliyor
Yeşil renkle verilenler Filistin’i bağımsız bir devlet olarak tanıyan ülkeler. Kaynak: Wikipedia

 

Filistin’in kendi para birimi yok. Bunun yerine piyasada İsrail, şekeli, Ürdün dinarı ve ABD doları dolaşıyor. Dolayısıyla bağımsız bir paraya sahip olmadığından başka ülke para politikalarına boyun eğmek zorunda kalıyor.


Şu anda İsrail, Filistin’e yüksek miktarlarda para transferine izin vermiyor. Ayrıca Filistinlilerin İsrail bankaları üzerinden yapabilecekleri transferlerde aylık bir limit söz konusu. Bütün bu zorluklar dijital para alanını Filistin için çekici kılıyor.

 

Uzmanlar pek de ümitli değil

Bu konuda konuşan Filistin Ekonomik Politika Araştırma Enstitüsü başkanı Raja Khalidi, durumdan pek de ümtli değil.

Khalidi şunları söylüyor:

Filistin para biriminin (dijital veya başka türlü) bir değişim aracı olarak var olmasına izin verecek makroekonomik koşullar mevcut değil.

İsrail Merkez Bankası eski kıdemli danışmanı Barry Topf ise bu para biriminin paranın iki temel işlevini yerine getirmede başarısız olacağına dair güvence verdi:

Şekelin, dinarın veya doların yerini almayacak. Kesinlikle bir değer deposu ya da bir muhasebe birimi olmayacak.

 

Ancak Filistinlilerin bu konuda kaybedecekleri pek de fazla bir şey yok ve girişimlerinde kararlı görünüyorlar. Şu anda geliştirme aşamasında olan dijital para konusunda uluslararası kuruluşların ve diğer devletlerin Filistin’e yardımcı olması gerekecek.

 

Canlı BTC fiyatı: [mcrypto coin=”BTC” currency=”USD”]

İlgili: Bitcoin nasıl alınır? Bitcoin almanın 8 kolay yolu

İlgili: En iyi, en güncel Bitcoin forumları BTC konuşulan Telegram toplulukları

İlgili: Bitcoin cüzdan nedir? 2021’nin en iyi Bitcoin cüzdanları

 

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Kripto sürprizlerine bir yenisi, Filistin yerel coini geliyor
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.