Bu ülkede kripto para gelirlerinden bugünden itibaren %30 vergi alınacak!

Bitcoin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para regülasyonları 2022 yılında ülkelerin gündemine aldığı ana konuların başında geliyor. Hindistan’da kripto para gelirleri üzerinden artık vergi alınacak. Detaylar haberimizde.

Bu ülkede kripto para gelirlerinden artık %30 vergi alınacak!

Kripto para regülasyonları, 2022 yılında ülkelerin gündemlerindeki ana konuların başında geliyor. Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Joe Biden, kripto paralar ile ilgili bir yol haritasını içeren emri imzalamış beklentilerin aksine olumlu görüşler içeren rapor, kripto dünyasında memnuniyetle karşılanmıştı.

Türkiye’nin de gündemine giren kripto para düzenlemeleri için meclis çalışmalara devam ediyor. Sektörün önde gelenleri, hükümet tarafından meclise davet edildi ve ikili görüşmeler gerçekleştirildi. Bu yıl içerisinde Türkiye’de de düzenleyici adımların atılması bekleniyor.

İlgili: Kripto para regülasyonları nedir?

Kripto paralardan elde edilen kazanç üzerinden vergi alınıp alınmaması birçok düzenleyici tarafından tartışılıyor. Ancak bu konuda sonut adım Hindistan’dan geldi. Ülkede geçtiğimiz yıldan bu yana konuşulan düzenlemelerde yasaklar dile getiriliyordu.

 

kripto para

Yapılan düzenleme herhangi bir yasak içermedi ancak kripto para transferlerinden elde edilen gelirler üzerine %30 vergi konuldu. Karar 1 Şubat’ta alınmış ve uygulanması için mali yılın ilk günü belirlenmişti. Bugünden itibaren resmi olarak yapılan transferlerden vergi alınacak. Ayrıca işlem başına %1’lik bir kesinti yapılacak. Bu uygulama ise temmuz ayında yürürlüğe girecek.


İlgili: Hindistan’dan şok karar!

Değiştirilemez tokenler, kripto para birimleri kullanılarak alınıp satılabilen, fotoğraf, video ve ses gibi blok zinciri teknolojisi destekli dijital işlemler vergilendirme kapsamına giriyor.

Geçtiğimiz yılın başından bu yana Hindistan’da tartışılan düzenlemelerden kripto para yatırımcıları memnun değil. Dünyanın en kalabalık ülkeleri sıralamasında Çin’in ardından ikinci sırada olan ülkede kripto paralara olan ilgi oldukça fazla.

Kripto para piyasası 2 trilyon doların üzerindeki değeri ile devasa bir hacme ulaştı. Son dönemlerde yaşanan ekonomik sorunlar vatandaşların bir değer deposu olarak kripto paralara yönelmesine neden oluyor. Bu yönelim de ülkeleri düzenlemeler konusunda harekete geçirdi.  2022 yılında benzer haberleri sıkça duyabiliriz.

Canlı Bitcoin fiyatı

Kaynak

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bu ülkede kripto para gelirlerinden bugünden itibaren %30 vergi alınacak!
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.