BTC : 84971 ₺ ETH : 1.912 ₺ XRP : 46.6 ₺ LTC : 7.799 ₺ USDT : 361.9 ₺ XLM : 0.2445 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Kripto para DeFi projelerinin önemi nedir?

Kripto para DeFi projelerinin önemi nedir?

Kripto para DeFi projelerinin önemi nedir?
0

Kripto para Defi girişiminin önemi gün geçtikçe artıyor. Kripto para sektörünün geldiği noktada merkezsizliğin yeterince sağlanamadığı açıkça görülüyor. Peki çözüm nedir?


Kripto para DeFi başarılı olacak mı?

Kripto paraların ana varlık gayesi insanları sorunlu bankacılık sisteminden azat etmek yani özgürleştirmektir. Merkez Bankaları tarafından kontrol edilen mevcut küresel mali sistem piyasaya karşılığı olmayan boş kağıt parçaları sürerler. Sistemin çökmemesi için piyasa her seferinde daha fazla karşılıksız para pompalanarak ayakta tutulmaya çalışılır. Olası başarısızlık durumunda doğan küresel mali krizler de en çok sıradan vatandaşı etkiler.

koinmedya_brave

 

Bitcoin’in 2008 mali krizinden hemen sonra doğması tesadüf değildir. Bitcoin geleneksel bankacılık sistemine bir tepki olarak doğmuştur. Ancak ne var ki Bitcoin 11 yıllık ömrüne (kullanım oranları konusunda) fazla başarı sığdıramadı. Hala son derece spekülatif ve volatil bir varlık.

Bitcoin’in bankacılık sistemine karşı attığı yönelttiği eleştiri ve önerdiği çözüm önerisi son derece parlak bir fikrin doğmasına yol açtı: Merkezsiz Finans (DeFi)

DeFi ve merkezsiz protokol altyapısı Bitcoin’den oldukça farklı ve son zamanlarda oldukça dikkat çekiyor.

Merkezi Borsa Sorunu

2018 yılı biterken piyasa dip yapmıştı. Her kriz farklı açılımların önünü açar düşüncesi ile analistler, 2019’da merkezsiz borsaların patlama yapacağını öngörmüştü. Hatta bu treni kaçırmak istemeyen kimi merkezi borsalar ilk elden merkezsiz borsalar (DEX) kurma yarışına girdi.

Ne var ki 2019 hiç de beklenildiği gibi geçmedi. Merkezsiz borsalar güç kaybetmeye, merkezi borsalar daha fazla büyümeye devam etti. Hatta Binance ve Coinbase gibi dev merkezi borsalar karlarını artırdı.

Birçok merkezi borsa işlem kesinti ücretlerini artırarak bireysel yatırımcıyı daha fazla cezalandıran tutum takındı. Balinaların zaten kesinti ücreti ödemediği biliniyor. Birçok merkezi borsa belirli düzeyde sermaye ve işlem hacmi vadeden hesaplara kesinti ücreti uygulamıyor.

Çözüm Merkezsizleşmede

Kripto para DeFi projeleri, yerelde kripto sektörünün, genelde ise küresel mali sistemin merkeziyet kabuğunu kırması gerekiyor. Bu alanda gelecek vadeden önemli bir atılımla karşı karşıyayız. Yeni vücut bulmaya başlayan DeFi altyapısı şimdilik Ethereum ve Maker projeleri tarafından domine ediliyor.

Kripto para DeFi kripto altyapısı üzerinde bina edilmeye çalışılan bankacılık sistemi olarak tanımlamak mümkün. Sistemin altyapısı Ethereum protokolleri tarafından yönetiliyor. Benzetme yapacak olursak, DeFi eğer merkezsiz bankacılık sektörü ise Maker bu sistemin Merkez Bankasıdır. Sektörün aldığı yatırım miktarı 670 milyon dolar seviyesinde. 2020 yılı hedefi ise 5 milyar dolar.

Maker geçenlerde DAI’ye çoklu fiat para desteği getireceğini işaret etmişti. Bu şüphesiz önemli bir gelişim. Zira Weiss Ratings’e göre USD bazlı DAI, Dünya’nın ilk global parası olabilir. Zira Bitcoin standart bir para birimi olamayacak kadar şiddetli dalgalanmalar yaşıyor. Bu durumda MakerDAO da biraz önce ifade ettiğimiz gibi ilk merkezsiz Merkez Bankası konumuna yükselebilir.

Küresel sistemin güvenilir ve dağıtık bir sisteme ihtiyaç duyduğu çok açık. Ancak bu sisteme önce kripto para sektörünün ihtiyacı var. Kendi evi dağınıkken mahallenin düzensizliğinden dert yanamazsınız. Manipülatörlerin cirit attığı, balinaların pump ve dump hareketlerine imza attığı kripto sektörü öncelikle kendi sorunlarının üstesinden gelebilmeli. Bu da ancak DeFi ile mümkün olabilir.

Bu konuda devam edeceğiz. Koinmedya‘yı takip etmeye devam edin.