Loading...
btc
BTC
0.18%
Bitcoin
64.255,93 USDT
eth
ETH
-0.74%
Ethereum
3.492,27 USDT
bch
BCH
1.15%
Bitcoin Cash
387,38 USDT
xrp
XRP
-0.71%
Ripple
0,49 USDT
ltc
LTC
0.22%
Litecoin
74,33 USDT
bnb
BNB
0.07%
Binance Coin
586,51 USDT
sol
SOL
-0.43%
Solana
134,02 USDT
avax
AVAX
-8.42%
Avalanche
25,17 USDT
ada
ADA
0.03%
Cardano
0,38 USDT
dot
DOT
2.12%
Poladot
5,73 USDT
doge
DOGE
0.01%
Doge Coin
0,12 USDT
shib
SHIB
0.74%
Shiba Inu
0,00 USDT

Güncel Maker rehberi: Maker (MKR) nedir, geleceği var mı?

Maker rehberi: Maker nedir, MKR token geleceği var mı?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Maker nedir? Maker, DAI olarak bilinen tahvillerin değerlerini Teminatlı Hesap Pozisyonları (Collateralized Debt Positions CDP) şeklinde adlandırılmış akıllı sözleşmeler vasıtasıyla dengelemeyi amaçlayan bir akıllı sözleşme platformudur. MKR coin ise, Ethereum güvenlik altyapısına gömülü bu akıllı sözleşme platformunun yerel kripto parasıdır.

Maker rehberi: Maker nedir, MKR token geleceği var mı?

Para dediğimiz olgu, bugünlerde tam manasıyla dünkü algıya sahip değil. En azından kripto para dünyasında değeri günlük olarak değişmektedir. Bununla birlikte kripto paralar, paranın konseptini ve neler yapabileceğini yeniden belirlemektedir.

MKR Ethereum güvenlik altyapısına gömülü akıllı sözleşme platformu olarak tanımlanmış bir kripto paradır. Amacı DAI olarak bilinen tahvillerin değerlerini Teminatlı Hesap Pozisyonları (Collateralized Debt Positions CDP) şeklinde adlandırılmış akıllı sözleşmeler vasıtasıyla dengelemektir. Akıllı sözleşmelerin ömrü sona erdiğinde MKR de yok olacaktır.

Güncel Maker rehberi: Maker (MKR) nedir, geleceği var mı?
 

Herhangi bir Ethereum hesabıyla ya da MKR transfer fonksiyonu aktif olan herhangi bir akıllı sözleşmeyle gönderilip alınabilir. Marketteki dijital paraların çoğundan dengeli olması ne şekilde değerinin belirlendiğiyle alakalıdır.

ilginizi çekebilir: Güncel Bitcoin ve Kripto Para Analiz Rehberi / Uzmanların Strateji ve Taktikleri: Nasıl yatırım yapılır, ne zaman alınır, ne zaman satılır?

MKR Coin değerini nereden alır? 

Teminatlı yatırımlara sahip kişiler THP (CDP)’ler aracılığıyla Maker üzerinde DAI tahvili alabilirler. Bu THP’ler kullanıcılar tarafından kendilerine kapora olarak verilen yatırımları tutarlar ve daha sonra MKR alıp satmak için DAI tahvili üretmeye izin verirler.

Her ne kadar DAI tahvili almak aynı zamanda borçlanmak olsa da bu borç sabitleneceği, THP lere kapora olarak verileceği ve daha sonra DAI tahvili olarak geri ödeneceği için sorun teşkil etmemektedir. DAI geri ödendiğinde kullanıcı teminatını geri alabilecek ve tekrar alım satıma başlayacaktır. Hayatın döngüsü.

 MKR coin = DAI + CDP

DAI üretimi ve THP lere aktarılan para miktarı arasında doğrudan bir ilişki vardır. DAI tahviline dolayısıyla THP’lere olan ihtiyacın artması MKR miktarının daha fazla artmasıyla sonuçlanır. Özetle DAI ve THP’ler nasıl birlikte çalışır anlatılacaktır.

Maker token istatistikleri

Maker tüm zamanların rekorunu 3 Mayıs 2021’de 6,339 dolarla kırdı.

Toplam Maker arzı: 1.005.577 MKR

Piyasaya sürülen Maker miktarı: 977.631 MKR

Neredeyse tüm Maker’lar piyasaya sürüldü.

Canlı Maker fiyatları

İlgili!

MKR Coin alım satım işlemleri nasıl yapılır?

  1. ADIM: THP akıllı sözleşme oluşturma ve teminat verme

MKR ile alım satım yapmak için kullanıcı öncelikle THP akıllı sözleşmesi oluşturarak bunu Maker Platformuna göndermelidir. Daha sonra kullanıcı teminatın miktarı ve tipine bağlı olarak DAI tahvili üretmek üzere akıllı sözleşmesine bir miktar para göndermek için ikinci bir işlem yapacaktır. (yasal ve insanlar tarafından normal olarak algılanması için). Bir kez para göndererek fonlama yapıldıktan sonra teminatlı ya da destekli olarak düşünülebilir.

  1. ADIM: THP Akıllı Sözleşmelerinden DAI Üretimi

THP sözleşmesi kullanıcısı platformda daha sonra sözleşmeden istediği DAI tahvili miktarını -ki borçtaki miktarla aynı olacaktır-geri almak için bir işlem daha yapacaktır. Kullanıcılar DAI tahvilini elde ettiğinde borçları ödenene kadar para çekmelerini önlemek adına teminatlarını dondurmuş olurlar.

  1. ADIM: THP Borcu Nasıl Ödenir?

Daha önce belirtildiği gibi, kullanıcıların teminatlarının pozisyonlarını/sahip olduklarını yeniden elde etmek için borçlarına ek olarak günlük gerçekleşen faizi (‘’ denge ücreti’’) ödemeleri gerekmektedir. Borcun tamamı ödendiğinde kullanıcının MKR yi kullanmak istediği işlemleri başlatarak ve kaynak zincirinden onu çıkararak MKR gitmiş olacaktır.

MKR nasıl düzenlenir?

Bir bakıma, MKR coinin kendi kendini düzenlediğini söyleyebilirsiniz. Maker coin nedir? MKR’nin amacı iflas riskini azaltarak teminatı yükseltmektir. THP teminatlarının azalması durumunda yeni MKR üretip bunu platforma satan, hesabı iflas durumundan denge durumuna getiren MKR’nin öz sermayesini zorlayan Otomatik Yeniden Mallandırma devreye girecektir. Böylece bireysel olarak herhangi bir sahtekarlık, dolandırıcılık veya kötü niyetli bir davranışın önüne coinlere herhangi bir zarar verilmeden geçilmiş olunacaktır.

Maker token MKR nedir?

MKR token Maker platformunun yerel coinidir. Maker projesi kripto para ekosisteminin Merkez Bankası olarak tanımlanabilir. Maker, bu piyasanın ilk stabil coini olan DAI’nin de sahibi olarak bilinir.

MKR iyi bir yatırım mıdır?

DeFi değerini koruduğu sürece, Maker bu özel niş içinde hakim olmaya devam edecek ve Aave ve Compound gibi diğer projelere kıyasla güçlü konumunu koruyacaktır.

MKR coin neden pahalı?

Çünkü dolaşımda sadece 1 milyon adet MKR var

Toplam MKR coin adedi ne kadar?

Dolaşımda 1 milyon MKR coin bulunmaktadır.

MKR tokeni nereden alabilirim?

MKR token belli başlı tüm kripto para borsalarından kolaylıkla satın alınabilir.

DAI coin nedir?

Dai, değeri ABD doları sabitlenen stabil coindir. Dai ilk olarak Aralık 2017’de piyasaya sürüldü. Dai, ABD dolarına göre sabit bir değeri korumayı amaçlayan, merkezi olmayan, kripto-teminatlı bir stabilcoin olarak tanımlanabilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.