fbpx
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Maker rehberi: MKR coin nedir, geleceği var mı?

Maker rehberi: MKR coin nedir, geleceği var mı?

Maker rehberi: MKR coin nedir, geleceği var mı?
0
“koinmedya_holdex_finance”
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Maker (MKR) Coin nedir? MKR Coin, kripto paraların hareketli yapısını, kusursuz olmadıkları, sabitlenmiş arzının ve spekülatif bir yatırım oldukları olumsuz algısını çözmeye uğraşmaktadır.


Maker (MKR) nedir?

Para dediğimiz olgu bugünlerde tam manasıyla dünkü değerine sahip değildir. En azından kripto para dünyasında değeri günlük olarak değişmektedir. Bununla birlikte kripto paralar paranın konseptini ve neler yapabileceğini yeniden belirlemektedir.

MKR Ethereum güvenlik altyapısına gömülü akıllı sözleşme platformu olarak tanımlanmış bir kripto paradır. Amacı DAI olarak bilinen tahvillerin değerlerini Teminatlı Hesap Pozisyonları (Collateralized Debt Positions CDP) şeklinde adlandırılmış akıllı sözleşmeler vasıtasıyla dengelemektir. Akıllı sözleşmelerin ömrü sona erdiğinde MKR de yok olacaktır. Herhangi bir Ethereum hesabıyla ya da  MKR transfer fonksiyonu aktif olan herhangi bir akıllı sözleşmeyle gönderilip alınabilir. Marketteki dijital paraların çoğundan dengeli olması ne şekilde değerinin belirlendiğiyle alakalıdır.

ilginizi çekebilir: Güncel Bitcoin ve Kripto Para Analiz Rehberi / Uzmanların Strateji ve Taktikleri: Nasıl yatırım yapılır, ne zaman alınır, ne zaman satılır?

MKR Coin değerini nereden alır? 

MKR coin, değeri her biri 1 amerikan doları olarak sabitlenmiş şekilde DAI tahvillerine bağlıdır.  Buna ek olarak fiyatını dengelemek için faiz oranlarını da kullanır. Teminatlı yatırımlara sahip kişiler THP (CDP)’ler aracılığıyla Maker üzerinde DAI tahvili alabilirler. Bu THP’ler kullanıcılar tarafından kendilerine kapora olarak verilen yatırımları tutarlar ve daha sonra MKR alıp satmak için DAI tahvili üretmeye izin verirler.

Her ne kadar DAI tahvili almak aynı zamanda borçlanmak olsa da bu borç sabitleneceği, THP lere kapora olarak verileceği ve daha sonra DAI tahvili olarak geri ödeneceği için sorun teşkil etmemektedir.DAI geri ödendiğinde kullanıcı teminatını geri alabilecek ve tekrar alım satıma başlayacaktır. Hayatın döngüsü.

 MKR coin = DAI + CDP

DAI üretimi ve THP lere aktarılan para miktarı arasında doğrudan bir ilişki vardır. DAI tahviline dolayısıyla THP’lere olan ihtiyacın artması MKR miktarının daha fazla artmasıyla sonuçlanır. Özetle DAI ve THP’ler nasıl birlikte çalışır anlatılacaktır.

MKR Coin alım satım işlemleri nasıl yapılır?

  1. ADIM: THP akıllı sözleşme oluşturma ve teminat verme

MKR ile alım satım yapmak için kullanıcı öncelikle THP akıllı sözleşmesi oluşturarak bunu Maker Platformuna göndermelidir. Daha sonra kullanıcı teminatın miktarı ve tipine bağlı olarak DAI tahvili üretmek üzere akıllı sözleşmesine bir miktar para göndermek için ikinci bir işlem yapacaktır. (yasal ve insanlar tarafından normal olarak algılanması için). Bir kez para göndererek fonlama yapıldıktan sonra teminatlı ya da destekli olarak düşünülebilir.

  1. ADIM: THP Akıllı Sözleşmelerinden DAI Üretimi

THP sözleşmesi kullanıcısı platformda daha sonra sözleşmeden istediği DAI tahvili miktarını -ki borçtaki miktarla aynı olacaktır-geri almak için bir işlem daha yapacaktır. Kullanıcılar DAI tahvilini elde ettiğinde borçları ödenene kadar para çekmelerini önlemek adına teminatlarını dondurmuş olurlar.

  1. ADIM: THP Borcu Nasıl Ödenir?

Daha önce belirtildiği gibi, kullanıcıların teminatlarının pozisyonlarını/sahip olduklarını yeniden elde etmek için borçlarına ek olarak günlük gerçekleşen faizi (‘’ denge ücreti’’) ödemeleri gerekmektedir. Borcun tamamı ödendiğinde kullanıcının MKR yi kullanmak istediği işlemleri başlatarak ve kaynak zincirinden onu çıkararak MKR gitmiş olacaktır.

MKR Nasıl Düzenlenir?

Bir bakıma, MKR coinin kendi kendini düzenlediğini söyleyebilirsiniz. Maker coin nedir? MKR’nin amacı iflas riskini azaltarak teminatı yükseltmektir. THP teminatlarının azalması durumunda yeni MKR üretip bunu platforma satan, hesabı iflas durumundan denge durumuna getiren MKR nin öz sermayesini zorlayan Otomatik Yeniden Mallandırma devreye girecektir. Böylece bireysel olarak herhangi bir sahtekarlık, dolandırıcılık veya kötü niyetli bir davranışın önüne coinlere herhangi bir zarar verilmeden geçilmiş olunacaktır.

MKR coin güncel fiyat

Maker token MKR nedir?

MKR token Maker platformunun yerel coinidir. Maker projesi kripto para ekosisteminin Merkez Bankası olarak tanımlanabilir. Maker, bu piyasanın ilk stabil coini olan DAI’nin de sahibi olarak bilinir.

MKR coin fiyatı

MKR coin fiyatı 540 dolar seviyesinde

MKR coin neden pahalı?

Çünkü dolaşımda sadece 1 milyon adet MKR var

Toplam MKR coin adedi ne kadar?

Dolaşımda 1 milyon MKR coin bulunmaktadır

MKR tokeni nereden alabilirim?

MKR token belli başlı tüm kripto para borsalarından kolaylıkla satın alınabilir

DAI coin nedir?

Dai, değeri ABD doları sabitlenen stabil coindir. Dai ilk olarak Aralık 2017’de yayınlandı. Dai, ABD dolarına göre sabit bir değeri korumayı amaçlayan, merkezi olmayan, kripto-teminatlı bir stabilcoin olarak tanımlanabilir

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.