Kripto ABD Kongresi önünde, Bitcoin’i ne bekliyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Kongresi kripto para yasa tasarısını gündemine aldı. Kripto para piyasalarını ne bekliyor? ABD Kongresi kripto paralara nasıl bakıyor? Bitcoin ne tepki verir?

Kripto ABD Kongresi önünde, Bitcoin’i ne bekliyor?

Amerika Birleşik Devletleri yasama organı Kongre, uzun süren değerlendirmeler ardından, kripto para birimlerini ve diğer dijital varlıkları düzenleme planını ortaya koydu.

Dijital varlıkların ülke yasaları tarafından düzenlenmemiş olması, oldukça önemli bir sorun olarak karşımızda duruyor. Bu noktada, 15 milyar dolara mal olan Terra krizi, kripto para piyasalarında yasal düzenlemelerin ne denli önemli olduğunu bir kez daha hatırlamamızı sağladı.

ABD Kongresi aylar süren yasalaşma aşaması sürecinde, blockchain, kripto para ve CBDC konusunda yasal düzenlemeye hazır görünüyor. Öte yandan, yapılacak yasal düzenlemenin ilk başta stablecoinleri kapsaması beklenmiyor.

Kripto ABD Kongresi önünde, Bitcoin'i ne bekliyor?

ABD Kongre yasa tasarısı neleri içeriyor

ABD içerisinde geçtiğimiz yıl gündemi meşgul eden kripto fidye olayı ve Rusya’nın kripto paralar ile uluslararası yaptırımları delme çalışması, ABD Kongresini yasa konusunda hızlı davranmaya itti. Ayrıca, ABD’de oldukça popüler hale gelen NFT ve DeFi sektörü, yasalaşmayı gerektiren bir başka unsur olarak karşımıza çıkıyor.

Edinilen bilgiye göre, yasanın ilk kısmını kripto para gelirlerinden alınacak vergiler oluşturacak. Yapılacak yasanın da genel olarak vergilendirme üzerine olması bekleniyor. 2022 Sanal Para Birimleri Vergi Adalet Yasası, hem Cumhuriyetçi hem de Demokratlardan olumlu karşılık bulmuş durumda. Yasa tasarısında, 200 dolara kadar olan işlem ve gelirlerden vergi alınmayacağı öngörülüyor.

Yasanın ikinci kısmı ise CBDC’ler üzerine olacak. E-Cash olarak tanımlanan dijital doların düzenlenmesi söz konusu. Tasarı, El Salvador örneğinden yola çıkarak, Bitcoin konusuna da el atacak.

Tasarının son kısmının ise, dijital varlık ve dijital varlık menkul kıymetlerin düzenlenmesi konusunda olacağı düşünülüyor.


Canlı BTC fiyatı: [mcrypto coin=”BTC” currency=”USD”]

İlgili : Bitcoin teknik analizi, grafik ve yorumlar

İlgili: Bitcoin güncel fiyat tahmini, BTC geleceği yorum ve analiz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Kripto ABD Kongresi önünde, Bitcoin’i ne bekliyor?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.