Loading...
btc
BTC
-3.45%
Bitcoin
67.139,82 USDT
eth
ETH
-4.87%
Ethereum
3.489,29 USDT
bch
BCH
-5.42%
Bitcoin Cash
443,67 USDT
xrp
XRP
-3.21%
Ripple
0,48 USDT
ltc
LTC
-3.41%
Litecoin
76,95 USDT
bnb
BNB
-2.67%
Binance Coin
608,41 USDT
sol
SOL
-6.77%
Solana
148,29 USDT
avax
AVAX
-2.86%
Avalanche
31,36 USDT
ada
ADA
-4.42%
Cardano
0,42 USDT
dot
DOT
-1.03%
Poladot
6,44 USDT
doge
DOGE
-5.31%
Doge Coin
0,14 USDT
shib
SHIB
-6.65%
Shiba Inu
0,00 USDT

Korkulan oldu! “Bitcoin Death Cross” yine göründü!

bitcoin
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Piyasaları bir kez daha Bitcoin Death Cross korkusu sardı! BTC fiyatının en son 28.8 bin dolara düşmesine neden olan teknik oluşum yeniden ortaya çıkıyor!

Piyasalarda Bitcoin Death Cross korkusu!

 Günlük Bitcoin (BTC) grafiğinde, teknik bir satış sinyali ortaya çıkmak üzere! Bitcoin’in 20 günlük ve 200 günlük üssel hareketli ortalamaları arasındaki ayı geçişi, diğer adıyla death cross şimdi, 40.000-42.000$’lık bölgeye doğru yeni bir düşüşe işaret ediyor.

Bugün (18 Aralık) BTC fiyatı, kısa vadeli hareketli ortalamanın uzun vadeli hareketli ortalamanın altına düştüğünde ortaya çıkan bir death crossa hazırlanıyor.

Bu teknik oluşumun bir sonucu olarak; Bitcoin’in 20 günlük üssel hareketli ortalaması (20 günlük EMA), 200 günlük üssel hareketli ortalamanın (200 günlük EMA) altında kapanacak.

İlgili: Güncel Bitcoin (BTC) fiyat tahmini, gelecek beklentisi 2021- 2025

Göstergenin, düşüş trendlerini önceden tahmin ettiği biliniyor. Bu nedenle yatırımcıların, yakın vadeli olası bir satış baskısına karşı tedbirli olmaları gerekebilir. Örneğin; aşağıdaki grafikte de görüldüğü üzere, 30 Mayıs 2021’de ortaya çıkan 20 ve 200 günlük üssel hareketli ortalama arasında gerçekleşen ayı geçişi, 24 gün içinde BTC fiyatının 36.500 dolardan 28.800 dolara düşmesinde etkili oldu.

Korkulan oldu! "Bitcoin Death Cross" yine göründü!

Yine benzer bir kesişim, Mart 2020’de gerçekleşen pandemi kaynaklı piyasa çöküşü sırasında, Bitcoin fiyatının yaklaşık 8.000 dolardan 4.000 doların altına düşmesinden tam olarak bir gün önce ortaya çıkmıştı.

Bitcoin, 40-42 bin dolar aralığına doğru bir düzeltme riski ile karşı karşıya!

Korkulan oldu! "Bitcoin Death Cross" yine göründü!

Bitcoin, son dört haftadır art arda düzeltme yapıyor ve haftalık kapanışı da benzer kayıplarla yapmaya hazırlanıyor gibi görünüyor.

Son 30 gün içinde, BTC fiyatı 10 Kasım’da 69.000$’lık zirveden başlayarak, yaklaşık %17.50 düştü. Ve bu dönemde, en büyük kripto para birimi kısa süreliğine 42.333$’a düştü. Ancak daha sonra keskin bir şekilde toparlandı ve aşağıdaki grafikte de görüldüğü gibi bu kayıpların bir kısmını toparladı.

Bununla birlikte, toparlanma pozitif bir trend dönüşüne evrilmedi. Bitcoin fiyatı psikolojik bir seviye olan 50.000 dolara yakın geçici bir direnç bulduktan sonra, yeniden düşüş eğilimine geçti.

Bitcoin’in yükseliş eğilimi için 50.000 doları yeniden test etme çabaları, 20 günlük EMA ve 200 günlük EMA’larından gelen aşağı yönlü baskıyla birleşiyor ve böylece parite, alçalan kanalın direnç çizgisinden geri çevriliyor. Sonuç olarak, Bitcoin için en az dirençli yol aşağı yönde gibi görünüyor.

Ve death cross yaklaşırken, kripto para birimi, güçlü bir geri çekilme için 42.000 dolar civarındaki seviyeleri test etmek için muhtemelen düşen kanal içinde trendini sürdürecek.

Dahası düşüş hızlanırsa, fiyat aşağı yönlü hedef olarak 40.000 doları görebilir.

İlgili – Güncel Bitcoin teknik analizi: BTC fiyatı ne olur?

Korkulan oldu! "Bitcoin Death Cross" yine göründü!

Death Cross – Golden Cross nedir?

Bu göstergeler, kripto para birimini potansiyel döngüsünün zirvesine veya dibine götüren kesin bir yükseliş işareti olarak kabul edildiği için, tüm gözler bu sinyale çevrildi. Ancak herkes bu sinyalin tam olarak ne anlama geldiğini bilmiyor olabilir. 

İlgili: İşte en ünlü boğa sinyali Bitcoin Golden Cross gerçekleri!

Geleneksel piyasalarda golden cross potansiyel olarak bir yükseliş sinyali iken, death cross bunun tam tersidir. Ancak söz konusu kripto para piyasası ise, aşırı volatil doğası göz önüne alındığında her şey mümkün diyebiliriz.

Şimdi Death Cross ve Golden Cross ile ilgili geçmiş verilere bakalım ve tam olarak ne anlama geldiğini ve önümüzdeki günlerde Bitcoin fiyat hareketini nasıl etkileyebileceğini anlamaya çalışalım.

Investopedia’ya göre, bir Golden Cross, “kısa vadeli hareketli ortalama, uzun vadeli büyük bir hareketli ortalamayı yukarı doğru kestiğinde; Death Cross ise “kısa vadeli hareketli ortalama, uzun vadeli büyük bir hareketli ortalamayı aşağı doğru kestiğinde” oluşur.” Açıklama, “analist ve traderler tarafından, bu olaylar, piyasada kesin bir yukarı dönüş veya aşağı düşüş sinyali olarak yorumlanır” şeklinde devam ediyor. 

 Biraz daha detaya inmek gerekirse; Golden Cross, genellikle 50 günlük hareketli ortalamanın 200 günlük hareketli ortalamanın üzerine geçişini ifade eder.

Death Cross nedir?

Golden cross’un tam tersi olan death cross (genellikle) 50 günlük hareketli ortalamanın 200 günlük hareketli ortalamayı aşağıya doğru kesmesi yani altına geçmesine denir. Peki neden önemlidir?

Çünkü uzun vadeli bir düşüş göstergesidir ve kesişim yukarı yönlü hareketlerin sonlandığını ve o coinde düşüş döngüsünün büyük olasılıkla başlamış olduğunu gösterir. 

Ancak daha önce birçok kez bu sinyaller beklenen sonuçları vermedi. Bu nedenle bu kez de bu düşüş senaryosunun da tam anlamıyla beklendiği gibi sonuçlanacağına dair kesin bir bilgi yok. Ki bu iki sinyalin geçmişine bakıldığında durum daha da karmaşık hale geliyor.

Ayrıca bu metriklerin, gecikmeli bir gösterge olarak hareket ettiği de bir gerçek. Şöyle ki; genellikle geçişler tam tepe veya tam dipte gerçekleşmez. Yani varlık, golden cross (ya da death cross) gerçekleşmeden önce, yükselişin (ya da düşüşün) bir kısmını veya çoğunu görmüş de olabilir.

Bu önemli oluşumlar, genellikle boğa ya da ayı piyasasının, uzun vadede devam edeceğini gösteren bir işarettir. Ancak geçmişte bazı durumlarda fake, yani sahte bir yükseliş ve ya düşüş oluşumu ortaya çıkardığı durumlar da oldu.

Ancak yine de geçişler bir trendin büyük bir bölümünü yakalamamıza olanak sağlar ve hareketli ortalama geçişleri trendin yakında değişmek üzere olduğuna işaret edebilir. Ve böylece traderlere daha iyi bir noktadan giriş yapma şansı verebilir.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.