1. Anasayfa
  2. İncelemeCoin
  3. EOS – IOTA karşılaştırma rehberi: EOS mu IOTA mı?

EOS – IOTA karşılaştırma rehberi: EOS mu IOTA mı?

EOS – IOTA karşılaştırma rehberi: EOS mu IOTA mı?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto yatırımcıları ne kadar deneyimli olursa olsun, her zaman aynı sorunla karşılaşırlar. İster acemi ister profesyonel olsunlar sorun aynıdır. Hangi coine yatırım yapmak gerekir? EOS mu IOTA mı? Bu kripto paralar neden tercih ediliyor?


EOS mu IOTA mı

2018  neredeyse sürekli ayı piyasası eğilimi gösterse de, genel olarak kripto paralarda düşüş görülse de, birçok kripto para da büyük gelişmeler yaşandı. Bu gelişmelerle bir çok kripto, yatırımcıların dikkatlerini üzerine çekmeyi başardı, bu nedenle bu kripto paraların karşılaştırılması giderek daha popüler hale geldi. Bu yazımızda da EOS ve IOTA’nın özellikleri nelerdir? Hangisi neden tercih ediliyor? Bu sorulara cevap bulmaya çalışacağız.

EOS Nedir? Amaçları Nelerdir?

EOS, kripto sektördeki en büyük kripto projeleri arasındadır. CoinMarketCap’in piyasanın en yüksek hacme sahip kriptolar listesinde 5. sırada yer alıyor. Ve şu anda 5,93 $’dan işlem görüyor. EOS ayrıca dünya çapında en güçlü blokchain teknolojisine sahip olduğunu iddia ediyor. EOS dApps (decentralized Apps) uygulamalarının oluşturulmasına odaklanmış merkezsiz bir projedir.

Yüksek oranda ölçeklenebilir bir ağa sahip olan EOS MainNet‘in piyasaya sürülmesi İle bu yıl  çok fazla popülerlik kazandı.

EOS dApps oluşturmaya odaklandığından dolayı, genellikle Ethereum ile karşılaştırılır. Birçok kişi bu projenin Ethereum’un yerini dahi alabilecek potansiyele sahip olduğunu düşünüyor. Bunun gerçekten gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini zamanla göreceğiz. Birçok uzman ise bunun gerçekleşme ihtimalinin çok yüksek olduğuna inanıyor.

EOS saniyede 3000 işlem gerçekleştiren bir paradır ki bu özelliği de onu en hızlı koinlerden biri yapıyor.

IOTA (MIOTA) Nedir? Neyi Amaçlıyor?

IOTA blockchain teknolojisini ve IOT’u (nesnelerin birbirleriyle veya daha büyük sistemlerle bağlantılı olduğu iletişim ağı) birleştirmeye odaklanmış bir platformdur. Ve Platform, işlem ücreti gerektirmeyecek şekilde tasarlandı. Amacı, her şeyin tek bir büyük ağa bağlanacağı yeni ve izinsiz bir ekosistem yaratmaktır. Bu nedenle, birçok analist, IOTA’nın interneti bir sonraki seviyeye taşıyacak proje olabileceğini düşünüyor.

IOTA ayrıca değer, güven ve mülkiyete benzer şeyleri yeniden tanımlamaya çalışıyor. IOTA Vakfı’na göre, veriler sadece geçerli olduğu sürece değerli olabilir, bu yüzden de IOTA şeffaflığı artırmak ve doğru olanı sağlamak için çalışıyor.

IOTA  aynı zamanda dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden desteğini arkasına bir projedir. Ürünleri özellikle otomobil üreticilerinin ilgisini çekiyor.

IOTA şu anda CoinMarketCap’de 12. sırada yer alıyor. Ve yazının yayımlandığı esnada 0.595412$’dan işlem görüyor.

EOS mu IOTA mı karar vermek zor görünüyor. Çünkü her ikisi de modern kripto dünyasında son derece büyük bir öneme sahip. Projenin dünyada çok fazla kullanım alanına sahip olmasıyla IOTA’nın ulaştığı nokta daha da öteye gidecek. IOTA ve onun projesi Tangle, IOT cihazlarını tek bir büyük ağa bağlayarak  dünyayla ve çevremizdeki cihazlarla etkileşim şeklimizi tamamen değiştirebilir.

EOS ayrıca, dApp oluşturulmasına izin verme özelliği sayesinde gelecek üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Blockchain teknolojisi ve merkezsizlik piyasayı yavaş yavaş ele geçirdikçe dApp’ler daha da popüler hale geliyor. Bir çok insan, dApp’lerın ilerde, gizlilik, bilgi paylaşımı gibi konuları önemli ölçüde etkileyerek düzenli uygulamalar üzerinde hakimiyet kuracağına inanıyor.

Sonuç olarak, EOS mu IOTA mı tartışması, her iki proje de kendi alanlarında büyük ve önemli olduğu için net bir cevaba sahip değildir. Ancak, neredeyse tüm uzmanlar, bu projelerin her ikisinin de muhteşem özelliklere sahip olduğunu ve piyasanın gelişmesinde önemli bir role sahip olacağını düşünüyor.

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: