İşte, merakla beklenen Çin dijital yuanı whitepaper’ı ve ilginç detaylar

Dijital Yuan Açıklaması
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin, uzun süredir merakla beklenen dijital yuanının whitepaper belgesini yayımladı. Bu belge, dijital paranın hangi özelliklerle geleceğini ilk defa resmi ağızdan doğruluyor. Şaşırtıcı işlevleri de olacak bu CBDC’nin testlerinde şimdiye kadar 5 milyar yenlik işlem gerçekleştirildi.


Merakla beklenen Çin dijital yuanı whitepaper’ı ve ilginç detaylar

Çin sonunda uzun süredir çok konuşulan dijital yuanın whitepaper’ını yayımladı. İlk defa ortaya çıkarılan belge, Çin’in merkez bankası dijital parasının (central bank digital currency – CBDC) çok gelişmiş özellikleri olduğunu gösteriyor.

Ülkenin merkez bankası olan Çin Halk Bankası (ÇHB), belgede CBDC için belirlediği bazı hedefleri de açıklıyor. Bunlar arasında finansal katılım ve sınır ötesi ödemeler de var. Ayrıca deneme aşamasının geçen yıl başladığı ve bu çerçevede şimdiye kadar 5 milyar yuanlık işlem yapıldığı bildiriliyor.

Çin, CBDC alanındaki yarışta şimdiye kadar liderliğini sürdürüyor. Ayrıca ulusal dijital para çıkarma çalışmalarında sona yaklaşan en büyük ekonomi. Şimdi de bu whitepaper ile bir tür CBDC olan ve dijital renminbi ya da e-CYN olarak da adlandırılan paranın ayrıntılarını tüm dünya öğrenebilecek.

Çin, CBDC çalışmalarına 2014 yılında başlamıştı. Başlıca sebep ise Bitcoin’in yükselişiydi. Çin merkez bankası stabil coinleri de sevmiyor. Ona göre stabil coinler uluslararası para sistemime riskler getiriyor.

İlgili – Çin merkez bankasından bu kripto türü ile ilgili uyarı

Dijital yuanın özellikleri ve fonksiyonları

e-CNY olarak da adlandırılan bu dijital yuan, sadece ÇHB tarafından çıkarılabilir. Whitepaper, ticari bankaların dağıtım işinde görev alacağını ortaya çıkarıyor.

Dijital yuanın en büyük özelliği ise akıllı sözleşme işlevselliği. e-CNY’nin programlanabilir olacağı ile ilgili bir yıldır söylentiler vardı. Şimdi whitepaper ilk defa bunu resmi ağızdan doğruluyor.


Bu dijital para birimi, dijital sertifika sistemi ve şifreli depolama gibi özelliklerle birlikte geliyor. Çin, bu kripto paranın nakit kullanımına ve kripto paralara bir alternatif getireceğine inanıyor.

Ancak resmi piyasaya çıkma tarihi ile ilgili bilgiler yer almıyor.

İlgili – Yasaklar sonrası Çin’de kripto hesabınızı açarsanız başınıza neler gelir?

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
İşte, merakla beklenen Çin dijital yuanı whitepaper’ı ve ilginç detaylar
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.