1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. İşte ayı piyasasında likidite krizi ile karşı karşıya kalan şirketler!

İşte ayı piyasasında likidite krizi ile karşı karşıya kalan şirketler!

İşte ayı piyasasında likidite krizi ile karşı karşıya kalan şirketler!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para piyasasında yaşanan çöküş bazı kripto para odaklı şirketleri likidite kriziyle karşı karşıya bıraktı. Detaylar haberimizde.

İşte ayı piyasasında likidite krizi ile karşı karşıya kalan şirketler!

Yılın ilk yarısını geride bıraktık. Kripto para piyasası 2022 yılında beklentilerin çok altında kaldı. Piyasada büyük bir çöküş yaşandı ve kripto piyasasının toplam hacmi 1 trilyon doların altına geriledi.

Mayıs ve Haziran boyunca, Bitcoin fiyatları 39.000 dolardan 18.000 doların altına düştü. Sonuç olarak, birçok kripto şirketi, kripto varlıkları potansiyel olarak değerlerinin yaklaşık yarısını kaybettiği için bir likidite kriziyle karşı karşıya kalmaya başladı.

İlgili: Bitcoin fiyat tahmini

Bitcoin fiyat hareketleri (Tüm zamanlar)

İşte ayı piyasasında likidite krizi ile karşı karşıya kalan şirketler!

Bu zorlu koşullara yanıt olarak, bazı şirketler para çekme işlemlerini askıya aldı, hizmetleri sınırlandırdı veya kendilerini kayıplardan korumak için sert önlemler aldı.

İlgili: Kripto para nedir?

Celsius, piyasa çöküşünden en çok etkilenen şirketler arasında yer alıyor. Kripto kredi şirketi, 12 Haziran’da para çekme, transfer ve takas işlemlerini durdurdu. Celsius’un para çekme işlemlerini yeniden başlatmak için nasıl bir çalışma yaptığı ise henüz belli değil.

Kripto para piyasasının toplam hacmindeki değişim (Tüm zamanlar)

İşte ayı piyasasında likidite krizi ile karşı karşıya kalan şirketler!

 

Rakip bir kredi şirketi olan Nexo, Celsius’u satın almak için tatmin edici olmayan bir teklifte bulundu. Bazı kaynaklar ise Goldman Sachs’ın Celsius’un varlıklarını indirimli olarak satın almak için 2 milyar dolar harcayabileceğini gösteriyor.

Likidite zorluğu çeken şirketlerden biri de Three Arrows Capital. 7 Haziran’da kurucu ortak Kyle Davies, Wall Street Journal’a 3AC’nin bu yılın Terra’ya 200 milyon dolarlık bir yatırım yaptıklarını açıklamış ve şirket Terra çöküşünden ciddi şekilde etkilenmişti.

3AC, mayıs ayında Terra’nın çöküşünden sağ çıkmayı başarsa da bu olaylar aynı zamanda kripto fiyatlarının hızla düşmesine neden olarak firma üzerinde stres yarattı. Three Arrows Capital, içinde bulunduğu durumdan çıkmak için ek danışmanlar ile anlaşma imzaladı.

Başka bir kripto ticaret platformu olan Voyager Digital, “mevcut piyasa oynaklığı” nedeniyle para çekme limitlerini 25.000 ABD dolarından 10.000 ABD dolarına düşürdü. Voyager şimdi Alameda Ventures’tan kredi alarak darboğazdan kurtulmayı amaçlıyor. Voyager’ın bu olaylardan ne kadar ciddi şekilde etkilendiği belli değil. Para çekme işlemlerini tamamen dondurmamış olsa da şirketin zor günler geçirdiği biliniyor.

Küçük bir kripto borsası olan CoinFLEX’de 23 Haziran’da “aşırı piyasa koşulları” nedeniyle para çekme işlemlerini askıya aldı. CoinFLEX’in işlem hacimleri, para çekme işlemlerini kapattığından beri önemli ölçüde değer kaybetti. Şirketin başlangıçta 30 Haziran’a kadar para çekme işlemlerini yeniden etkinleştirmesi bekleniyordu. Ancak beklenti gerçekleşmedi.

Aynı zamanda BlockFi, Bancor ve Babil Fincance gibi bilinen kripto para şirketleri de zor günler geçiriyor. Kripto piyasası düşmeye devam ederse, diğer şirketler de benzer şekilde sert önlemler alabilir.

Piyasa koşulları bazı kripto para borsalarını işten çıkarmalara karşı zorladı. Ancak kripto paraların çöküşlerden kurtulması ve piyasanın yeniden ihtişamlı günlerine dönmesi bekleniyor. Bunun için bir süre olmasa da piyasa bunu daha önce defalarca yaptı.

Canlı Bitcoin fiyatı

Canlı Ethereum fiyatı

Kaynak