1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. IoTeX nedir ve geleceği nasıl? Güncel IOTX token haber ve gelişmeleri

IoTeX nedir ve geleceği nasıl? Güncel IOTX token haber ve gelişmeleri

IoTeX nedir ve geleceği nasıl? Güncel IOTX token haber ve gelişmeleri
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Merkezsiz bir blockchain ağı olarak tasarlanan IoTeX, insanlar ile cihazların güvenli bir şekilde etkileşimini sağlamak için geliştirildi. Birçok kullanım alanı olan bu ağın yerel kripto parası ise IOTX token. IOTX, Kasım 2021’deki yeni ATH değeri ile dikkatleri üzerine çekti. IoTeX (IOTX) ile ilgili ayrıntılara bakalım.


IoTeX nedir ve geleceği nasıl?

IoTeX merkezsiz bir blockchain ağı. Bu ağ insanların ve makinelerin garantili, gizlilik içinde, özgür irade ve güven ile etkileşime girmesi için bir ortam sağlıyor. IoTeX, blockchain teknolojisinin gücünün getirerek, cihazları, NFT’leri, merkezsiz uygulamaları (DApp’ler) veya her türlü çevrimiçi işlemi güvenli hale getiriyor.

IoTeX kendi görevini ve amacını şöyle tanımlıyor:

“Sıradan insanların ve işletmelerin cihazlarının yanı sıra ürettikleri veri veya değere sahip olmalarını ve kontrol etmelerini sağlamak.”

Ağ, fiziksel ve dijital dünyaları birbirine bağlayarak kullanıcılara dijital varlıklara, DApp’lere ve çeşitli hizmetlere erişim sağlıyor.

Diğer blockchain ağlarından farklı olarak, IoTeX platformunun “kullanıcıları” sadece insanlarla sınırlı değil. Burada makineler ve cihazlar da kullanıcı olarak işlem yapabiliyor. IoTeX ağında hem insanlar hem de cihazlar benzersiz kimliklere sahip oluyor ve gizlilik ile güvenlikten ödün vermeden ödeme gönderme, akıllı sözleşmeler yürütme ve hatta hizmetler için ücret alma yeteneğine sahip oluyor.

Bugün %300 pump yapan IoTeX nedir? IOTX gelecek vaat ediyor mu?

IOTX token nedir?

IoTeX ağının yerel kripto parası IOTX adlandırılıyor. IOTX, Haziran 2022’de CoinMarketCap sıralamasında 102. sırada (Ocak 2022 itibariyle 87. sıradan gerileme var) ve piyasa değeri 252,806,952 dolar olan bir token. Dolaşımda ise 9.54 milyar IOTX bulunuyor (Haziran 2022 itibariyle).

IOTX’in platform üzerinde birçok kullanım alanı var ve çeşitli paydaşlar arasında güvenilir ve şeffaf etkileşimlere izin veriyor. IOTX, IoTeX ekosistemi için adeta bir can suyu görevi görüyor.

En başta IOTX tokenleri, IoTeX ağının sahipliğinin bir kısmını temsil ediyor. Bu tokenler üzerinden ayrıca ağın merkezsiz yönetimi ve oylamalarına katılım sağlanıyor. Token sahipleri IOTX stake yaparak delegeleri seçebilir ve oylama sürecine katılabilir. Her bir IOTX token 1 oya eşit.

Genel olarak, kullanıcılar tokenleri DApp’ler ve hizmet alırken ödeme yapmak için kullanıyor. Geliştiriciler ise tokenleri cihazlarına güç sağlamak ve kullanıcılara teşvik sağlamak için kullanabilir.

Buna ek olarak, IOTX tokenleri gaz ücretleri, servis sağlayıcılar için hizmete stake yapmak ve cihazlar için sertifika vermek için kullanılıyor.

Güncel IOTX token haber ve gelişmeleri

Kripto para piyasaları sürprizlere gebe bir piyasa! Sürprizlerden birini de IoTeX (IOTX) yapmıştı. IOTX coin son birkaç ayda birden fazla ani sıçramalar ve ralliler gerçekleştirdi. Aşağıdaki grafik, 2021’in son ayları ve 2022 başındaki IOTX coin fiyat hareketlerini gösteriyor. Ancak Mayıs ve Haziran çöküşleri sonucu ralli öncesi kırmızı bölgeye ulaştığını görüyoruz.

  • IoTeX (IOTX) tüm zamanların en yüksek fiyatı (ATH): 0.2611 dolar (13 Kasım 2021)

IoTeX nedir ve geleceği nasıl? Güncel IOTX token haber ve gelişmeleriIoTeX (IOTX) fiyat grafiği Kaynak: TradingView

IOTX fiyatı Kasım ayında yaptığı ATH değerinden sonra önemli ölçüde düşüş yaşadı. Ancak bu düşüş aynı zamanda genel piyasadaki düşüşü de yansıtıyor. Sadece bu kripto paraya özgü değil.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.