1. Anasayfa
 2. İnceleme
 3. IOTA (MIOTA) nedir? Geleceği var mı?

IOTA (MIOTA) nedir? Geleceği var mı?

IOTA (MIOTA) nedir? Geleceği var mı?
1
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

IOTA (MIOTA), internetteki makineler arasında güvenli iletişim ve ödeme sağlamak üzerine odaklanmış, açık kaynaklı bir blockchain platformudur.

 IOTA (MIOTA) nedir, nereden ve nasıl satın alınır, geleceği var mı?

IOTA, Internet’teki makineler arasında güvenli iletişim ve ödeme sağlamak üzerine odaklanmış, açık kaynaklı bir dağıtık defterdir.

2014 yılında geliştirilen IOTA, Nesnelerin İnterneti’nde, makine ekonomisinde veya insan uygulamaları gibi bir çok alanda ölçeklenebilirlik, kuantum direnci ve merkeziyetsiz özellikleriyle oluşturulmuş, oldukça hafif bir dağıtık defter olarak işlev görebilecek olan teknolojidir.

IOTA (MIOTA) nedir, nereden ve nasıl satın alınır, geleceği var mı?

IOTA, blok zincir teknolojisinin çok tezli bir türevi olarak oluşturuldu ancak çok daha ileri seviyedeydi ve Forbes, Techcrunch, International Business Times ve Huffington Post gibi yenilikçi basında kendisine yer buldu. Birçok üniversite IOTA’nın potansiyelini gördü ve onunla çalışmaya karar verdi.

(IOTA whitepaper’ı buradan okunabilir: Whitepaper (Sürüm 1.3 Ekim 2017))

Blockchain harika bir buluş ama konunun öncüsü kavramlarla da dalgalanıyor çünkü sorunların çoğu insan kaynaklı hatalar yüzünden meydana geliyor.

Transfer işlemlerinin anonim doğasından ötürü, maalesef bazı kötü niyetli kişiler blokzincir temelli para birimlerini izlerini gizlemek için kullanıyorlar.

IOTA (MIOTA) nedir, nereden ve nasıl satın alınır, geleceği var mı?

IOTA nedir?

IOTA nedir?

IOTA, internetteki makineler arasında güvenli iletişim ve ödeme sağlamak üzerine odaklanmış, açık kaynaklı bir dağıtık defterdir (kripto para). Geleneksel blok zincir yerine yönlendirilmiş asiklik grafik (DAG) teknolojisini kullanan IOTA’nın işlemleri, işlemin boyutuna bakılmaksızın ücretsiz, onaylama süreleri hızlı, sistemin eşzamanlı olarak uygulayabileceği işlem sayısı sınırsız ve sistem kolayca ölçeklenebilirdir.

IOTA, 2015 yılında David Sønstebø, Sergey Ivancheglo, Dominik Schiener ve Dr. Serguei Popov tarafından geliştirildi. IOTA, teknolojiyi geliştirmek ve tüm geliştiricilerin birlikte çalışabilmesi için lisanssız olmasını sağlamak için kar amacı gütmeyen bir Linux Vakfı olan IOTA Vakfı tarafından işletilmektedir. IOTA ayrıca, Bosch, Conensys, USbank ve Cisco şirketlerini içeren Trusted IOT Alliance’ın kurucu üyelerinden biridir. 

IOTA token istatistikleri
IOTA fiyatı: Güncel IOTA fiyatı için tıklayınız.
Tüm zamanların en yüksek fiyat seviyesi (ATH): 5,69 dolar
Tüm zamanların en düşük fiyat seviyesi (ALH): 0,007962 dolar
Toplam IOTA arzı: 2.779.530.283 MIOTA
Piyasada işlem gören IOTA arzı: Dolaşımdaki güncel IOTA arzı için tıklayınız.

Blok zincirlerin ve IOTA’nın işlevselliği

Başta Bitcoin (BTC) olmak üzere; çoğu blok zincir, madencilere ve doğrulayıcılara güvenir; deyim yerindeyse, hesaplama gücü olan madenciler, senkronize bir p2p ağı vasıtasıyla işlemleri hızlandırır ve dijital para birimlerinin küçük parçalarını işlemci gücü ile kazırlar.

IOTA (MIOTA) nedir? Geleceği var mı?

Ağın güvenliği son derece önemlidir ve madencilerin ödülleri (bloklar = para biriminin küçük bir kısmı + işlem ücretleri) teşvik edilen fikir birliği mekanizması vasıtasıyla sağlanır. Bir blok bulduklarına bu ödülü kazanırlar.

Birleştirilmiş ağ hash oranı daha sonra, yeni tokenlerin meşruluğunu ve ağa eklenen bilgilerin meşruiyetini garanti altına almak için, ağdaki eşlerin yardımıyla yeni bulunmuş blokların geçerliliğini sağlar.

Madenciliğin, ödüllendirmenin ve doğrulamanın bu karmaşık mekanizması, çoğu kez blok zincirinin doğru ödemeler yapmasını ve veri bütünlüğünü sağlayan temel ilkesidir, çünkü sistem tarafından onaylandıktan sonra, değerler veya bilgiler değiştirilemez. Bu değiştirilememezlik önemlidir.

Neredeyse tüm durumlarda: birinci ve ikinci nesil blok zincirleri, eşlerin ağa spam göndermesini önlemek için işlem ücreti konseptini kullanmaktadır.

Peki IOTA’da durum nasıl?

IOTA’da madencilik yok, bloklar yok, işlem ücretleri yok. Ağın güvenliği ve konsensüsü, madenciler, doğrulayıcılar ve kullanıcılar arasında paylaşılmamıştır.

Ağın kullanıcıları, kendi işlemlerinden birini yapabilmek için iki eski işlemi doğrulamaktadır (proof of work aracılığıyla).

IOTA (MIOTA) nedir, nereden ve nasıl satın alınır, geleceği var mı?

İlgili haber: Proof of Work (PoW) nedir?

Hiç kimse bir ödül almaz ve kimse işlem ücreti ödemek zorunda değildir. Bu nedenle Bitcoin veya Ethereum (ETH) ağında olduğu gibi madenci-merkezli bir yapı mümkün değildir.

Uygulama alanı, veri bütünlüğü ve endüstriyel aletler için teknoloji olarak kullanımı IoT’de (Şeylerin İnterneti) belirlenmiştir. Ayrıca, isteğe bağlı ödeme, mikro ödemelerin yanı sıra; sensör teknolojisi, akıllı şehirler, uyarlanabilir sistemler gibi makine-makine iletişimini de mümkün kılmaktadır.

Bir anlaşma katmanı olarak, birçok mevcut sistem arasında birlikte çalışabilirliği hedeflemektedir.

Yaygın kullanılan blok zincirler ücretsiz bir anlaşma katmanı olarak ayarlanamaz çünkü ücretler tasarım gereği bütünleştirilmiştir: madencilere maddi teşvikler verilir ve dolayısıyla ağ için koruma sağlanır.

Oldukça açıktır ki, Bitcoin ve hemen hemen tüm diğer kripto para birimleri bu şekilde işlev görsün diye tasarlanmamıştır. Yakın gelecekte her gün yüz binlerce nano ödemeyi düşündüğümüzde, bu blok zincirler, sadece işlemleri gerçekleştirmek için büyük miktarda ücret alacakken, bu nano ödemelerin maliyeti çoğu zaman harcamaları aşacaktır.

Bu nedenle, karşı karşıya olduğumuz dördüncü endüstriyel devrim için yaratılan, yeni kullanım için güvenli ve ücretsiz bir sistem kullanmak vazgeçilmezdir.

İlgili: Gassız, ücretsiz işlemler Web3 teknolojisinde devrim yaratacak!

Bu nedenle, gerçek nano ödemeleri mümkün kılan ilk teknoloji olan IOTA, bir yeniliktir.

Altında yatan teknoloji olan Tangle, yarının problemlerini çözmek için geliştirilmiş Üçüncü Nesil Dağıtık Defter‘dir (DLT – third generation distributed ledger).

Bunun ötesinde, Winternitz’in bir-defalık imza şeması, kuantum direnci sağlar ve bu da kusursuz bir gelecek için donanmış olmasını sağlar.

IOTA Teknolojisi

IOTA (MIOTA) nedir, nereden ve nasıl satın alınır, geleceği var mı?

IOTA’nın devrimci teknolojisi hakkında fikir sahibi olmak biraz zor olabilir. Çünkü IOTA, başında anlaşılması kolay olmayan yeni bir teknolojidir.

Kripto para dünyası çevremizi sarmış durumda, ancak IOTA ile bunun ötesine geçiyoruz.

Blockchain 2008 yılında ortaya çıkan bir buluştur ve birçok kullanım alanı vardır. En ünlü kullanım alanı Bitcoin’dir. Dolayısıyla blockchain’i anlamak istiyorsanız, genel olarak Bitcoin ve özelliklerini anlamakla başlayabiliriz, aynı zamanda sorunlarını da.

ilgili: Bitcoin madenciliği nedir? Evde Bitcoin mining nasıl yapılır?

IOTA ile Blockchain Arasındaki Farklılıklar

Şimdi, IOTA bir Blockchain olmadığından, değinmemiz gereken çok fazla farklılık vardır. Bu farklılıkları anlamak IOTA nedir, ne değildir sorusuna cevap verebilmek için önemlidir.

Ayrıntılara girmeden önce küçük farklılıklara bir bakalım;

 • IOTA, yönlendirilmiş döngüsel bir grafiktir (DAG – Directed Acyclic Graph) ya da kısaca Tangle dediğimiz şeydir ve bir Blockchain değildir.
 • IOTA’da madencilik yoktur, bloklar yoktur, zorluk konsepti yoktur.
 • IOTA’da hiçbir işlem ücreti yoktur.
 • IOTA, Blockchain’in aksine neredeyse sınırsız olarak ölçeklenir.
 • IOTA yalnızca bir para birimi olarak değil, aynı zamanda IoT’nin (Şeylerin İnterneti) sorunlarını çözen bir birlikte çalışabilirlik protokolü olarak da oluşturulmuştur
 • IOTA makine ekonomisini etkinleştirmeyi amaçlar.
 • IOTA, Almanya’da kayıtlı bir STK olan IOTA Vakfı tarafından yönetiliyor (Ekim 2017).

IOTA hakkında biraz daha detay bilgi

 • 2014 yılında doğup 2015 yılında kurulan IOTA, yaklaşık 1337 Bitcoin’in yatırıldığı bir ICO ile ortaya çıktı.
 • Toplam 2779530283277761 IOTA’nın tamamı, Genesis işlemi ile yaratıldı.
 • IOTA, hissedarlar arasında dağıtıldı. Sadece dış yatırımcılar değil, aynı zamanda kurucular ve geliştiriciler de şahsi paraları ile yatırım yapmak zorunda kaldılar.
 • Tüm IOTA’lar dağıtıktır ve piyasaların bir parçasıdır.
 • 2016 yılında IOTA Vakfı kuruldu ve o zamandan beri sayıları ve uzmanları büyüdü.

IOTA Vakfı ve Geliştiricileri

 • David Sønstebø (Kurucu)
 • Dominik Schiener (Kurucu Ortaklar)
 • Sergey Ivancheglo (Kurucu Ortaklar)
 • Prof. Serguei Popov (Kurucu Ortaklar)
 • Per Lind
 • Carsten Stöcker
 • Dr. Navin Ramachandran
 • Wilfried Pimenta de Miranda
 • Regine Haschka Helmer
 • Paul Handy (Dev)
 • Alfred Keller (Dev)
 • Alon Elmaliah (Dev)
 • Sabri Goldberg (Tasarımcı)
 • Jochen Renz
 • John Halamka
 • Prof. DR. Cyril Grunspan (Matematikçi)
 • Andreas C. Osowski (Dev)
 • Chris Dukakis (Dev)
 • Alexander Renz
 • Julie Maupin (Hukuk Müşaviri)
 • John Edge
 • Lewis Freiberg (Dev)
 • Nick Beglinger
 • Danny Wu (Dev)
 • Bartosz Kuśmierz (Dev, matematikçi, doktora öğrencisi)
 • Oliver T. Bussmann
 • Vassil Dimitrov (Matematikçi)
 • Anders H. Lier

IOTA resmi kanallar

Kullanım Alanları

IOTA’nın gerçekte ne anlama geldiğini anlamak için, halihazırda gördüğümüz ve gelecekte beklemekte olduğumuz geliştirme aşamasındaki kullanım alanlarına ve teknik kısıtlamaları incelemek zorundayız.

Nesnelerin İnterneti, Her şeyin İnterneti, 4. sanayi devriminin bir parçası olarak, pek çok olasılığı vaat eden bilinmeyen alanlardır. Ancak sözü edilen kısıtlamalardan dolayı da belirsizlikleri vardır.

Yaşamsal altyapıya bağlantıları olan küresel bir ağ, hem nimet hem de zararlı olabilir. Gelişmekte olan piyasaları, üstel büyümeyi ve ilerlemeyi, aynı zamanda güvensiz ortamları görmek gerekir.

DDoS saldırıları şimdiden zamanımızın bir parçası haline gelmiştir ve uygun mekanizmalar olmaksızın, bu durum yalnızca daha kötüye gitmektedir.

Veri ve anlaşma katmanı olarak IOTA, merkeziyetsiz, veri geçerliliği olan ve kurcalamaya dayanıklı algoritmalara dayanan bir sistem yaratabilir. Sadece bu çağda değil, post-kuantum çağında da.

IOTA (MIOTA) nedir? Geleceği var mı?

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.

Comments are closed.