okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
-1.25%
Bitcoin
68.564,88 USDT
eth
ETH
-0.82%
Ethereum
3.862,38 USDT
bch
BCH
-3.92%
Bitcoin Cash
470,44 USDT
xrp
XRP
-0.86%
Ripple
0,53 USDT
ltc
LTC
-2.13%
Litecoin
83,43 USDT
bnb
BNB
-0.18%
Binance Coin
602,77 USDT
sol
SOL
-0.7%
Solana
168,96 USDT
avax
AVAX
-3.26%
Avalanche
37,01 USDT
ada
ADA
-2.41%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
-3.64%
Poladot
7,36 USDT
doge
DOGE
-2.3%
Doge Coin
0,17 USDT
shib
SHIB
4.22%
Shiba Inu
0,00 USDT

İnsanlar CBDC kullanacak mı? – İşte, yeni şaşırtıcı araştırma

kanada merkez bankası
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Dünyanın birçok ekonomisi kendi ulusal kripto paralarını çıkarmak için çalışmalar yapıyor. Bazıları ise testler yaparak bu alanda çok ilerledi. Yeni araştırma ise insanların CBDC kullanıp kullanmayacağı sorusuna cevap veriyor.


İnsanlar CBDC kullanacak mı? – İşte, yeni şaşırtıcı araştırma

Merkez bankası dijital parası (central bank digital currencies – CBDC) testleri devam ediyor ve birkaç ülke bu alanda lider. Kurumsal blockchain şirketi Guardtime kısa süre önce bir araştırma yaptı. Bu araştırma, 10 ülkeden yetişkinlerin CBDC’yi kullanmaya hazır olduğunu gösteriyor. Araştırmaya katılanların üçte ikisi CBDC çıkar çıkmaz muhtemelen kullanacaklarını belirtiyor. Ayrıca katılımcıların çoğu da birçok CBDC’nin 3 yıl içinde çıkacağını düşünüyor.

CBDC çıkarsa yüzde 63 kullanacak, yüzde 33 ise “yüksek ihtimalle” kullanacak

Christopher Leiter ve Mike Gault tarafından kurulan blockchain şirketi Guardtime, Avrupa, Kuzey Amerika, Asya’daki büyük ekonomilere sahip bölgelerde bir araştırma yaptı. 10 ülkede yapılan araştırmaya katılanların yüzde 63’ü ülkelerinin CBDC çıkarması durumunda “muhtemelen” kullanacaklarını söylüyor. Yüzde 33 ise “yüksek ihtimalle” kullanacaklarını belirtiyor. Tabii bunun için ülkelerinin CBDC çıkarması gerekiyor.

İlgili – Uzman Meltem Demirörs: CBDC’ler kripto paralara rakip değil, tamamlayıcı

Guardtime, “dünya genelindeki birkaç merkez bankası ile çalıştıklarını” açıklıyor. Ayrıca “merkez bankası dijital paralarının çıkarılmasının ekonomik düzenin faydasına olacağı” inancını paylaşıyor.

Araştırmaya katılanların yüzde 10’dan azı “hiçbir zaman” CBDC kullanmayacağını belirtti.

Guardtime ise katılımcıların büyük bölümünün birikimlerini CBDC’ye çevirmeye hazır olduğunu da belirtiyor. Ayrıca CBDC ile yapılacak ücret ödemeleri konusunda da araştırmaya katılanların güçlü desteği var.

Guardtime araştırma raporunda şöyle deniliyor:

“Yetişkinlerin üçte biri (yüzde 33) bir ay içinde birikimlerini CBDC’ye çevirmeye hazır. Yüzde 26 ise altı ay içinde bunu yapmaya hazır. Sadece yüzde 11 hiçbir zaman birikimlerini CBDC’ye çevirmeyeceklerini belirtiyor.”

Guardtime araştırmacıları araştırmaya şu notları düşüyor:

“Yüzde 30 bir ay içinde ücretlerinin CBDC ile ödenmesinden mutlu olur. Yüzde 27 ise altı ay içinde CBDC ücreti almayı kabul ediyor. Yüzde 12 ise hiçbir zaman CBDC ile ücret almak istemiyor.”

İstedikleri CBDC özellikleri

Son olarak araştırmaya katılanlar, bir CBDC’de görmek istedikleri özelliklere de değiniyor. En başta gizlilik geliyor. Daha sonra katılımcılar kolay kullanım ve CBDC’yi internetsiz kullanabilme özelliği istiyor.

İlgili – Avrupa’da CBDC alanında bir ilki Fransa ve İsviçre deniyor

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.