1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. İnanılmaz boyutlarda Ethereum (ETH) yakımı
becommer_koinmedya
becommer_koinmedya

İnanılmaz boyutlarda Ethereum (ETH) yakımı

İnanılmaz boyutlarda Ethereum (ETH) yakımı
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ethereum deflasyonist varlık olma yolunda ilerliyor. Son yapılan EIP-1559 güncellemesi ile artık enflasyonda önemli ölçüde düşüş gözlemlendi. Ayrıca hesaplamalar gelecek yıl ne kadar ETH yakımı olacağını da ortaya koyuyor.


Hesaplamalar 2 milyon Ethereum (ETH) yakmayı öngörüyor

Ethereum ağında yapıla son EIP-1559 güncellemesi, tamamen yeni bir işlem ücreti yakma mekanizmasını tanıttı ki bu da ETH’nin fonksiyonlarını tamamen değiştirecek. Yeni yapılan hesaplamalara göre, gelecek yıl yaklaşık olarak 2 milyon ETH yakılabilir.

Şimdiye kadar yaklaşık 10,000 ETH yakıldı. Peki, bundan sonra yakılacak ETH miktarını nasıl hesaplayabiliriz. Bunun için ETH ağının çalışmaya başladığı 2015 yılından bu yana mainnet’e EIP-1559 ücret mekanizması uygulanabilir. O zamandan bu yana bu yakma (burn) işlemi olsaydı 2.6 milyon coin yakılırdı. Bu kadar ETH mevcut fiyattan yaklaşık olarak 8 milyar dolar değerinde coin ediyor.

Tabii DeFi büyümesinin olduğu dönemlerde ortalama ETH işlem ücreti ve yakılacak coin miktarını hesaplamak zordur. Ancak yine de gelecek yıl Ethereum ağında yapılacak yakmaların toplamda 2 milyon ETH’ye ulaşması bekleniyor. Ya da yaklaşık olarak 1.8 milyon ETH.

İlgili – Ethereum hakimiyeti, iki sebeple Bitcoin’i geçebilir!

Gelecek yıl için ETH enflasyon oranı

Hesaplamalar 2 milyon Ethereum (ETH) yakmayı öngörüyor

Dolaşımdaki arz Kaynak: Etherscan.io

Şu an dolaşımdaki Ethereum arzı her yıl 4.8 milyon ETH artıyor. Bu artış oranı üzerinden enflasyon oranının yüzde 4.39 olduğunu söyleyebiliriz. Ancak yapılan son EIP-1559 güncellemesi ile ağın ETH arzı kademeli olarak azalacak. ETH arzının yüzde 38 oranında azalması ile enflasyon oranının da gelecek yıl yüzde 2.73 oranında düşmesini bekleyebiliriz.

Kaynak

Ethereum EIP-1559 nedir?

EIP-1559, Ethereum’daki işlem ücretlerini güncellemek için yapılan bir güncellemedir ve Londra adlı daha büyük bir güncellemenin parçasıdır.

Daha ayrıntılı: Ethereum EIP-1559 nedir? Fiyatları nasıl etkileyecek?

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: