Ethereum EIP-1559 nedir? Fiyatları nasıl etkileyecek?

Ethereum
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ağustos ayında ağda gerçekleştirilmesi planlanan Ethereum EIP-1559 nedir? Ne gibi değişimler gerçekleşecek. Bu değişimlerin fiyatları üzerinde nasıl etkisi olacak?


Ethereum EIP-1559 nedir? Fiyatları nasıl etkileyecek?

2021 yılında Ethereum fiyatlarında olağan üstü hareketlilik yaşanıyor. 2021 yılına 740 dolar bandında giren ETH/USD paritesi, 12 Mayıs 2021’de 4,362 doları görerek tüm zamanların rekoruna imza attı. Ethereum yazının kaleme alındığı saatte 2,080 dolar bandında işlem görüyor. Hafta içi yaşanan düzeltmede fiyatlar, 1700 dolara kadar gerilemişti. Son 3 gündeki değer artışının etkisi ile fiyatlar, 2 bin dolarlık psikolojik destek hattının üstüne tekrardan çıktı.

Ethereum EIP-1559 Ethereum EIP-1559 nedir? Fiyatları nasıl etkileyecek?

Ethereum ağında 3’üncü çeyrekte bir dizi önemli güncellemeler yaşanıyor. Ethereum Serenity (Ethereum 2.0) hedefinde önemli aşamalar birer birer aşılıyor. Ethereum EIP-1559 güncellemesi 4 Ağustos’ta uygulamaya girebilir.

EIP-1559; Ethereum’daki işlem ücretlerini güncellemek için yapılan bir güncellemedir ve Londra adlı daha büyük bir güncellemenin parçasıdır.

Londra, 2022 için planlanan Serenity (ETH 2.0) güncellemesine hazırlanmak için bir dizi büyük Ethereum İyileştirme Önerisi (Ethereum Improvement Proposal, EIP) uygulayacak. Ethereum 2.0 için planlanan önemli güncellemeler olan Londra ve Berlin hardfork’ları geçtiğimiz aylarda başarılı biçimde uygulandı. Londra, 24 Haziran 2021’de Ropsten Ethereum test ağında faaliyetlerine başladı.

“Ethereum Testnet” olarak da bilinen Ropsten Ethereum, Ethereum ile aynı protokole sahip ve ana ağda uygulamadan önce testleri gerçekleştirmek için kullanılan bir test ağıdır.

Lütfen Bkz: Yeni bir Bitcoin ETF başvurusu geldi! SEC üzerindeki baskılar artar mı?


Tüm bu güncellemelerin nihai hedefi Ethereum 2.0’ın başarılı biçimde başlatılması. 2022’de tam anlamıyla faaliyetlerine başlayacak olan Ethereum 2.0 blockchain işletim sistemini tamamen yeniliyor ve değiştiriyor. Fosil yakıtlı motorlardan elektrikli motorlara geçiş yapan otomobiller gibi Ethereum blockchain’inde de önemli bir yapısal değişim yaşanacak. Ethereum PoW gibi hantal ve maliyetli işletim sisteminde PoS gibi daha etkin bir sisteme geçiş yapacak.

PoS sistemi sayesinde Ethereum daha hızlı, ucuz ve güvenli hale gelebilecek.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Ethereum EIP-1559 nedir? Fiyatları nasıl etkileyecek?
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.