1. Anasayfa
  2. EğitimKripto Para
  3. IMF’ten El Salvador’a Bitcoin çağrısı! Cevap gecikmedi

IMF’ten El Salvador’a Bitcoin çağrısı! Cevap gecikmedi

IMF’ten El Salvador’a Bitcoin çağrısı! Cevap gecikmedi
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Uluslararası Para Fonu (IMF), El Salvador’dan Bitcoin için talepte bulundu. Talebe El Salvador Maliye Bakanı’ndan cevap geldi. Detaylar haberimizde.

IMF’ten El Salvador’a Bitcoin çağrısı!

Bilindiği gibi Orta Amerika ülkesi El Salvador, geçtiğimiz yılın eylül ayından beri Bitcoin’i yasal para birimi olarak kullanıyor. El Salvador o günden bu yana Bitcoin’in sosyal hayatta kullanımını yaygınlaştırdı. Vatandaşları için Chivo adında bir Bitcoin cüzdanı piyasaya sürdü. 6,5 milyon nüfusa sahip ülkede yaklaşık 4,5 milyon kişi Bitcoin cüzdanını kullanmaya başladı.

İlgili: Bitcoin teknik analizi

Ülkede neredeyse her noktada Bitcoin ile ödeme yapılabiliyor. Öyle ki başken San Salvador’da sokak yemekleri satan seyyar satıcılar bile Bitcoin ile ödeme kabul edebiliyor. Bazı işletmelerde Bitcoin’in yanı sıra diğer kripto para birimleri ile de ödeme yapılıyor. Zincir işletmeler de ise Chivo cüzdanının yanı sıra Binance borsası gibi platformlar üzerinden de ödeme kabul ediliyor.

İlgili: El Salvador’da Bitcoin kullanımının geldiği seviye!

El Salvador’da durum böyleyken geçtiğimiz hafta Uluslararası Para Fonu (IMF), El Salvador’dan Bitcoin’in ülkedeki yasal statsünü değiştirmesini talep etti. IMF, finansal istikrar ve tüketicinin korunmasını gerekçe gösterdi.

bitcoin

El Salvador Maliye Bakanı Alejandro Zelaya, IMF’ye vecap verdi ve Bitcoin’in El Salvador’da yasal para birimi olmaya devam edeceğini açıkladı. Herhangi bir değişikliğe gitmeyeceklerini açıklana Zelaya, “Hiçbir uluslararası kuruluş bize bir şey yaptıramaz” dedi.

El Salvador, geçtiğimiz yıl eylül ayında Bitcoin için adım attıktan sonra geçiş için IMF’den yardım istemiş ve bu istekleri IMF tarafından kabul görmemişti. El Salvador, Chivo cüzdanı ile birlikte bankacılık sistemine sınırlı erişimi olan vatandaşları sisteme dahil etmeyi amaçlıyordu. Gelinen noktada bu başarılmış gibi görünüyor.

İlgili: Bitcoin fiyat tahmini

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, daha önce yaptığı açıklamalarda tüm engelleme çabalarına rağmen Bitcoin’i yasal para birimi yapmaktan vazgeçmeyeceklerini belirtmişti.

Bitcoin, yazının kaleme alındığı anlarda Coinmarketcap verilerine göre 38,329 dolardan işlem görüyor. Lider kripto para birimi 726 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip.

Günlük Bitcoin (BTC) fiyat hareketleri

bitcoin

Kaynak

 

 

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.