okx_koinmedya
Loading...
btc
BTC
0.18%
Bitcoin
68.523,03 USDT
eth
ETH
0.18%
Ethereum
3.851,76 USDT
bch
BCH
0.14%
Bitcoin Cash
471,04 USDT
xrp
XRP
-0.28%
Ripple
0,53 USDT
ltc
LTC
-0.03%
Litecoin
83,41 USDT
bnb
BNB
0.15%
Binance Coin
602,59 USDT
sol
SOL
0.03%
Solana
168,73 USDT
avax
AVAX
-0.15%
Avalanche
36,96 USDT
ada
ADA
0.31%
Cardano
0,46 USDT
dot
DOT
-0.19%
Poladot
7,36 USDT
doge
DOGE
1.3%
Doge Coin
0,17 USDT
shib
SHIB
3.88%
Shiba Inu
0,00 USDT

Ripple CEO’sundan çok konuşulacak coin burn itirafı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, XRP için yeni bir çağın başlangıcına işaret ediyor! Şirket, 47 milyar XRP tokenini yakabilir!

Ripple haber: XRP’de “Coin Burn” mümkün mü?

Ripple son zamanalrda, özellikle SEC tarafından açılan ve hala devam eden dava nedeniyle kripto gündemini çok fazla meşgul etti. Eleştirilerin odağında şirket ve üst düzey iki yöneticisi vardı. Ancak tüm bunlar, Bitcoin, Ethereum ve bazı büyük kriptolara kıyasla çok fazla kazanım elde edememesine rağmen, Ripple’ın yerel kriptosunun yükselişini engelleyemedi.

Ancak XRP yatırımcıları belki de SEC davasından daha da önemli bir sorunla karşı karşıya! Ripple Labs hala, mevcut XRP arzının yarısından fazlasını elinde bulunduruyor ve bunun çok büyük bir kısmını esrow olarak bilinen emanet hesaplarda kilitli tutuyor.

Her ay 1 milyar adet XRP, Ripple tarafından yetkilendirilen garantör cüzdanlar tarafından piyasaya sürülüyor. Bunların bir kısmı satılırken; satılmayan tokenler emanet hesaplara geri döndürülüyor.

Ripple bu zamana kadar, tokenleri şirketi ve XRP ekosistemini büyütmek için dolaşıma dahil ettiğini iddia etse de yıllardır XRP topluluğundan sert eleştiriler alıyor. Fakat eleştirilere aldırmadan bu işlemi gerçekleştiriyordu.

Ripple şu anda mevcut XRP arzının yarısından fazlasını elinde tutuyor. Ayrıca üç aylık bir gelir akışı olarak XRP satışlarını kullanıyor. Bitcoin ve Ethereum’da olmayan bu yaklaşım, uzun süredir kripto topluluğu tarafından eleştiriliyor.

ripple haber Ripple CEO’sundan çok konuşulacak coin burn itirafı!

Topluluk, XRP’nin düşüşünü bu satışlara bağlarken; firma, fiyat manipülasyonu iddialarını kararlı bir şekilde çürüttü ve son zamanlarda bu satışları da büyük ölçüde durdurdu. Ancak her ay escrow hesabının kilidini açma uygulamasına devam ediyor.

XRP topluluğu, milyonlarca XRP’nin her ay emanetten çıkarılmasından çok rahatsız. Hatta bazıları Ripple’ın müdahalesine son vermek için XRP’de hard fork çağrısında bulundu.

Ripple CEO’sundan ise bu büyük sorunu çözebilecek ve muhtemelen XRP fiyatını zirvelere çıkaracak yeni bir uygulamaya dair bir itiraf geldi.

Ripple, emanet hesaptaki kilitli XRP’leri yakabilir!

Thinking Crypto’ya verdiği yakın tarihli bir röportajda Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, XRP için yeni bir çağın başlangıcı olabileceğini doğruladı. Kilit altındaki XRP’lerin yakılıp yakılamayacağı sorulduğunda ünlü CEO, bu sorunun nasıl çözüleceğine dair makul ve uygulanabilir görüşleri memnuniyetle karşılayacaklarını ve hiçbir olasılığı göz ardı etmeyeceklerini söyledi.

Esasen bu senaryo, Aralık ayında Ripple’ın CTO’su David Schwartz tarafından dile getirilmişti. Ripple Labs’ın baş teknoloji sorumlusu (CTO) Schwartz, topluluğun ve validatörlerin ortak kararıyla Ripple’ın, elindeki tokenleri yakmaya zorlanabileceğini itiraf etmişti.

“Topluluğun ve validatörlerin ortak kararıyla Ripple, XRP arzının yarısını yakmaya zorlanabilir. Eğer öyle olursa; Ripple’ın bunu durdurmak için yapabileceği hiçbir şey yok.” 

 

Garlinghouse, bu iddiayı daha da renkli bir bir şekilde destekleyerek, kilitli XRP’yi piyasaya sürmenin zaten Ripple’a zarar vereceğini söyledi. Böyle bir eylemin tokenin fiyatını ciddi bir şekilde düşüreceğini ve bunun da büyük bir kullanıcı kitlesinin XRP ekosistemini terk etmesine neden olacağını söyledi.

Ripple ne kadar XRP’ye sahip?

ripple haber

Şu anda Ripple, yaklaşık 64 milyar dolar değerinde 47 milyar tokeni elinde tutuyor. Bu kripto paralar, piyasada satışa sunulacak şekilde kademeli olarak piyasaya sürüldüğü XRP Escrow programında kilitli bulunuyor. Özellikle, emanetteki XRP, piyasada dolaşan mevcut 45 milyar XRP arzından biraz daha fazla.

David Schwartz’ın daha önceki açıklamlarına dönecek olursak; Ona göre; doğrulayıcılar (validatörler) şirketin kararını hiçe sayarak 48 milyar XRP tokeninin yakılmasını diretebilir. Böylece Ripple, sahip olduğu tüm varlıklarını yakmak zorunda kalabilir. 

Aslında Schwartz, tokenleri yakmaktan ziyade ağ işlemlerinde ücret olarak kullanmak veya hiçbir zaman erişilemeyecek bir hesaba göndermek gibi farklı bir yöntemle yapılması gerektiğini savunuyor. Zaten XRP Ledger’da böyle bir sistem var.

Şöyle ki; XRP de Bitcoin gibi, sınırlı bir arza ve deflasyonist token ekonomisine sahip. Ancak Bitcoin’den farklı olarak; XRP Ledger, her işlem için paraları yok eden bir yakma mekanizmasına sahip. Fakat, saniyede en düşük 10 işlem gerçekleştiren mevcut ağ yükü ve 0.0004 XRP’lik ortalama işlem ücreti için, yıllık yanma oranı yaklaşık 134.500 XRP’dir.

Bu da toplam arzın neredeyse %0.0001345’ine denk geliyor. Dolayısıyla bu yanma oranının, dolaşımdaki arz üzerinde kayda değer bir etkisi olduğu söylenemez. 

Daha fazla Ripple haber için tıklayınız.

Kaynak

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sorumluluk Reddi Beyanı:

Bu sitede yer alan tüm bilgiler haber ve bilgilendirme amaçlı olup yatırım tavsiyesi değildir.Çok riskli bir yatırım aracı olan kripto paralara kaybına tahammül edemeyeceğiniz bir yatırım yapmaktan kaçınınız.