1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Coinbase’de listelenen Harvest Finance (FARM) nedir? – Yüzde 200 yükseldi

Coinbase’de listelenen Harvest Finance (FARM) nedir? – Yüzde 200 yükseldi

Coinbase’de listelenen Harvest Finance (FARM) nedir? – Yüzde 200 yükseldi
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Getiri çiftçiliği (yield farming) yapan merkezsiz finans (DeFi) protokolü Harvest Finance’in yönetim tokeni FARM, Coinbase’de listelenince yükselişe geçti.


Coinbase’de listelenen Harvest Finance (FARM) nedir? – Bir haftada yüzde 200 yükseliş

Merkezsiz finans protokolü Harvest Finance’in yönetim tokeni FARM, son bir haftada yüzde 201 yükseldi. CoinGecko platformunun sağladığı verilere göre ise on 24 saatte yüzde 46’lık artış ile 264 dolara çıktı. Poloniex borsasında ise 286 dolara kadar çıkarak bir miktar geri çekildi.

Coinbase'de listelenen Harvest Finance (FARM) nedir? – Bir haftada yüzde 200 yükseliş

FARM-USDT grafiği Kaynak: TradingView

Harvest Finance nedir?

Bir DeFi protokolü olan Harvest Finance, getiri çiftçiliği (yield farming) alanında uzmanlaştı. Getiri çiftçiliği, protokolün akıllı sözleşmesine varlıkları kilitleyerek kriptoya yatırım yapmanın oldukça kazançlı ama aynı zamanda riskli bir yolu. Protokole tokenleri kilitlemek ödül getiriyor. Bazen sabit bir miktarda bazen de değişen miktarlarda.

FARM token nedir?

Harvest Finance, FARM ismi verilen bir yönetim tokeni kullanıyor ki bu kripto paranın ticareti de mümkün.

FARM ise dün (30 Temmuz 2021) dünyanın büyük borsalarından biri olan Coinbase’de listelenmeye başlandı. Sonuçta FARM token fiyatı yükselişe geçti. ABD’nin en büyük kripto para borsası, listelediği tokenere böyle bir etki yapmakla ünlü. Buna kripto para sektöründe “Coinbase etkisi” deniliyor. İlk defa bir Bitcoin hard forku olan Bitcoin Cash’in ve Litecon’in 2017 yılında Coinbase’de listelenmesi ile gözlemlenmişti. Her iki coin de fiyatlarını ikiye katlamıştı.

Coinbase, 24 Mayıs’tan bu yana kurumsal müşterilerine FARM token bulundurmaya izin veriyor. Ayrıca 26 Temmuz’dan bu yana da Coinbase Pro’ya FARM yatırma işlemlerini kabul ediyor.

Major Boobage takma adını kullanan Harvest Finance topluluğu lideri ise topluluk liderlerinin protokol kullanıcılarından Coinbase hesaplarına FARM yatırmalarını istediklerini söyledi. Böylece borsada yeterli likidite oluşabilsin. Sonuçta bu da fiyatın yükselişine katkı sağladı.

FARM token aynı zamanda kripto para piyasasındaki genel boğa dönüşümden de faydalandı. Bitcoin ve altcoinler bu hafta son aylardaki düşüşlerden sonra toparlanmaya başladı.

Protokole siber saldırı

Bu arada geçen sene Harvest Finance bir siber saldırı sonucu zarar görmüştü. Protokole Ekim 2020’de yapılan ani ödünç saldırısı sonucu 24 milyon dolarlık kayıp vardı.

Saldırgan, protokolün akıllı sözleşmesindeki bir hatayı kullanarak Harvest’in likidite havuzlarından USDC ve USDT stabil coinleri hortumlamıştı. Harvest Finance, saldırganın yakalanması için 100,000 dolarlık ödül koyarken, söz konusu hacker hiçbir zaman bulunamadı.

Kaynak

Daha fazla coin incelemesi

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.