1. Anasayfa
  2. Koin HaberleriTezos Haberleri
  3. En güncel Tezos (XTZ) fiyat tahminleri 2022-2025

En güncel Tezos (XTZ) fiyat tahminleri 2022-2025

En güncel Tezos (XTZ) fiyat tahminleri 2022-2025
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Merkezsiz uygulamalar ve akıllı sözleşmeler platformu olan Tezos’un yerel tokeni XTZ, ağdaki gelişmelerle birlikte, 2022’de ve sonrasında etkileyici bir çıkış yapabilir. Farklı tahmin platformlarının 2022-2025 için güncel Tezos fiyat tahminleri şöyle…

Güncel Tezos fiyat tahmini ve beklentileri

Tezos, bu günlere hiç de kolay gelmedi. Projenin başlangıcından itibaren karşılaştığı engellere rağmen, kripto para birimi hızla ivme kazandı. ICO sırasında sadece iki hafta içinde yaklaşık 230.000.000 dolar toplamayı başardı.

Lansmandan iki yıl sonra XTZ, ondan fazla dev kripto borsasında listelendi. Şimdi XTZ’yi yakından inceleyelim ve kripto para birimi hakkında kapsamlı fiyat tahminlerine yer verelim.

guncel-tezos-fiyat-tahmini-tezos-tahmin-tezos-tahminleri-tezos-fiyat-tahminleri-xtz-fiyat-tahminleri

Tezos (XTZ) nedir?

Tezos, Morgan Stanley’in eski analisti Arthur Breitman tarafından geliştirildi ve 2018’de piyasaya sürüldü. Proje uzun bir süre, Johann Gevers’in istifa etmesi de dahil olmak üzere ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) talepleri ile ilgili yasal sorunları çözmekle uğraştı. Tezos Vakfı, tüm yasal sorunları çözmek için ünlü PwC şirketinden profesyonel denetçilerle çalıştı.

guncel-tezos-fiyat-tahmini-tezos-tahmin-tezos-tahminleri-tezos-fiyat-tahminleri-xtz-fiyat-tahminleri

Merkezsiz uygulamalar ve akıllı sözleşmeler platformu olan Tezos, ana ağını 17 Eylül’de başlattı. Ve 2018’in sonlarına doğru dikkatleri üzerine çekmeye başladı. Stake depozitosunu 10.000XTZ’den 8.000 XTZ’ye düşüren Athens A teklifinden sonra, geliştiricilerin faaliyeti %90 oranında artış gösterdi.

Tezos’un yerel kripto para birimi olan XTZ, stake yapılan en popüler altcoinler arasında yer alıyor. Madenciliğe odaklanan Proof of Work konsensüsünen farklı bir algoritmayla çalışıyor.

Proof-of-Stake konsensüsünü kullanan Tezos, ‘baking’ adı verilen metod ile blokların onayını sağlıyor. ‘Bakers’ olarak adlandırdığı stake cüzdanları ise, çifte harcama olup olmadığını kontrol ediyor ve işlemleri onaylayarak ekosisteme katkı sunuyor.

Başlarda, baker cüzdan sahiplerinin, blokları onaylama ve yayınlama sürecinde aktif olabilmek için en az 10.000 XTZ’lik fon yatırması gerekiyordu. Ancak Athens A teklifi ile bu oran 8.000 XTZ’ye çekildi.

Tezos ve Ethereum 

Projenin teknik raporuna göre Tezos blockchaininin arkasındaki algoritma, Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin’den ilham alınarak tasarlanmış gibi görünüyor. Yine de Ethereum’dan farklı olan Tezos, yeni öneriler için merkeziyetsiz oylamaya sahip, kendi kendini değiştiren benzersiz bir blockchaindir.

Ethereum’un aksine; Tezos ağında fork veya hard forklara gerek yoktur. Protokol ile ilgili kararlar, sadece XTZ sahiplerinin çoğunun onayı ile otomatik olarak gerçekleşir.

İlgili. Ethereum (ETH) nedir, nereden, nasıl satın alınır ve geleceği nasıl? 

Tarihsel Tezos fiyat performansı ve verileri

Şimi de Athens A’nin ardından XTZ fiyatında görülen artışı inceleyelim:

güncel tezos fiyat tahmini tezos tahmin tezos tahminleri tezos fiyat tahminleri xtz fiyat tahminleri

ICO satışı sırasında tokenin fiyatı 0.47 USD iken; yukarıda da bahsettiğimiz bu depozito düşüşü, kripto paranın fiyatının 0.4$’dan 1,08$ USD’ye yükselmesine yardımcı oldu.

Kripto para piyasasında dev yükselişlerin yaşandığı 17 Aralık 2017’deki boğa koşusunda, XTZ fiyatı 12,19  dolara ulaşarak ATH kaydetti.

Kuşkusuz, XTZ fiyatı üzerinde olumlu etkiye sahip bazı gelişmeler de fiyatın artmasına yardımcı oldu. Örneğin; Kraken gibi popüler birkaç kripto borsası, platformlarına BTC, ETH, USD, EUR ve CAD ile XTZ işlem pariteleri ekledi. Ayrıca Binance, Tezos’u Trust Wallet’a ekledi ve bu da fiyatı olumlu etkiledi.

Esasen 2017’deki ralliden sonra gerçekleşen yükseliş ivmesi, ilk olarak 2019’un sonlarında, yani Coinbase’de XTZ staking havuzunun başlatıldığı dönemde ortaya çıktı. Bu uygulama, kullanıcıların yıllık yaklaşık %5 oranında bir ödül karşılığında tokenlerini stake etmesine izin verdi.

Bu sayede, sermayelerini büyütmenin yollarını arayan daha fazla yeni yatırımcı platforma katılmaya başladı ve bu da yükseliş trendini tetikledi.

Bununla birlikte elde ettiği kazanımların çoğunu, 11 Mart 2020’de tüm piyasada yaşanan çöküş sırasında kaybeden XTZ, bu kayıpları büyük ölçüde geri kazanmayı başardı.

Bu tarihten sonra XTZ yeniden, muazzam bir yükseliş kaydetti. Bu arada birçok teknik endeks kripto para biriminin daha fazla yükseliş için hazırlandığını ortaya koydu. Ve son olarak geçen yılın en yüksek seviyesini 4 Ekim 2021’de 9,18 dolar ile kaydetti.

Bu endekslere göre, XTZ özellikle uzun vadeli yatırım olarak hala umut vadediyor. Aslında XTZ’deki bu güçlü momentumun arasındaki en önemli faktör, proof-of-stake (PoS) piyasasına hakim olan genel yükseliş eğilimiydi.

guncel-tezos-fiyat-tahmini-tezos-tahmin-tezos-tahminleri-tezos-fiyat-tahminleri-xtz-fiyat-tahminleri

Nitekim Coinbase ve Binance gibi kripto ekosistemindeki en büyük kripto para borsaları, kullanıcıların tokenlerini otomatik olarak stake etmesine izin vermeye başladı. Ve Tezos’daki dev yükseliş trendi, Coinbase’in, platformda stake edilen XTZ tokenleri için staking ödülleri vermeye başlamasıyla aynı zamana denk geldi.

Daha fazla borsa veya kripto platformu, hatta belki de büyük fonlar, staking platformlarını desteklemeye başladığında; staking, yakın gelecekte çok daha önemli bir sektöre dönüşebilir. Bu da en çok stake edilen Tezos gibi popüler coinlere yarar.

Bknz: Haftanın önemli Tezos haberleri: XTZ’de beklentiler, yorumlar, analizler

2022-2025 için güncel Tezos fiyat tahmin ve öngörüleri

Şimdi çeşitli kaynaklardan derlediğimiz 2022 ve 2025 yılına projeksiyon tutan güncel Tezos fiyat tahmini hakkında farklı yayın organlarının beklentilerine bir göz atalım.

 WalletInvestor’dan güncel Tezos fiyat tahmini:

WalletInvestor’ın 2022 yıl sonu XTZ tahmini 1.70 ile 2.50 dolararasında değişiyor. Bu tahmin sitesi, XTZ’nin yıl sonunu kadar mevcut seviyelerde konsolide olmakla birlikte, XTZ fiyatında uzun vadeli bir artış bekliyor. Ve 2026 yılına kadar, tokenin fiyatının büyük bir ralli yaparak 8 dolara yükselebileceğini öngörüyor.

tezos fiyat tahmini En güncel Tezos (XTZ) fiyat tahminleri 2022-2025

 

Digitalcoin isimli bir başka tahmin sitesinin XTZ fiyat tahminleri ise şöyle:

tezos fiyat tahmini En güncel Tezos (XTZ) fiyat tahminleri 2022-2025

Tradingbeasts.com’dan Tezos tahminleri:

2022 yıl sonu: 1,84$ 

2023 yıl sonu: 2,36 dolar

2024 yıl sonu: 3,31 dolar

Captainaltcoin.com Tezos tahminleri: Tahmin sitesine göre XTZ fiyatı, 2022’yi 1,90 dolardan kapatarak, 2023 yıl sonunda 2,12 dolara kadar yükselebilir.

Ayrıca tahmin sitesinin 2025 yıl sonu fiyat tahmini 2,73 iken; 2030 yılında 6,43 dolara kadar yükselebileceğini öngörüüyor.

Tezos 10 dolar olur mu?

Evet Captainaltcoin.com analistlerinin tahminlerine göre 2022 sonunda Tezos 10 dolar olabilir.

 

ilginizi çekebilir: Güncel Litecoin fiyat tahmini 2022-2025-2030

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: