1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. NEM rehberi: XEM coin nedir, nasıl alınır-satılır, geleceği var mı?

NEM rehberi: XEM coin nedir, nasıl alınır-satılır, geleceği var mı?

NEM rehberi: XEM coin nedir, nasıl alınır-satılır, geleceği var mı?
0

Nem coin (XEM), 31 Mart 2015 tarihinde Japonya’nın en büyük kripto para borsası olan Zaif tarafından çıkartılmıştır. NEM’in ingilizce açılımı “New Economy Movement”dır.


NEM coin (XEM) nedir? Özellikleri nelerdir?

 

nem-coin-nedir-koinmedya

XEM’in madenciliği yapılmamaktadır. XEM, PoS ya da PoW algoritması kullanmaz. Bunların yerine POI denilen bir algoritma kullanmaktadır.

koinmedya_brave

Piyasadaki toplam NEM arzı 9.000.000.000 adettir. Ve bu arz, Nem piyasaya sürülmeden önce yapılmıştır.

Nem Coin Hasat (IN) Madencilik (OUT)

Nem’i diğer kripto paralardan ayıran en önemli özellik POI algoritması kullanmasıdır. Nem bu algoritma sayesinde ağ üzerindeki onay işlemlerini madencilik yerine hasat denilen bir teknikle yapmaktadır. Bu özellik sayesinde Nem kullanıcıları, herhangi bir donanıma gereksinim duymadan kişisel bilgisayarları aracılığıyla Nem hasadı yapabilirler. Bu sayede hem ağın devamlılığını sağlayıp hem kazanç elde edebilirler. Ancak kullanıcıların, Nem blok zinciri üzerinde blok üretme işlemi olan Hasat yapabilmeleri için hesaplarında 10.000 XEM olmasına ihtiyaç duyarlar.

Nem Coin Hasat işlemini hakkında detaylı bilgi

  • Hasat yöntemi bir madencilik işlemi olmadığı için süper özellikli bilgisayarlar kullanılmasına ve bununla birlikte bu bilgisayarlara yüksek ücretler ödenmesine gerek yoktur.
  • Hasat işlemi madenciliğe göre daha az elektrik harcar. Ve bu da elektrik faturasından tasarruf etmenize yol açar.
  • Hasat işleminde Supernode özelliği ile ağ güvenliği artmakta ve kullanıcıların paralarının emin ellerde olması sağlanmaktadır.

Nem coin (XEM)’in avantajları ve dezavantajları

Nem, harvesting yani hasat yöntemi kullandığı için Bitcoin ve PoW algoritması kullanan diğer kripto paralara göre enerji harcaması bakımından çok daha avantajlıdır. Ancak bunu yapmak isteyen kullanıcıların hesaplarında 10.000 Nem bulundurmaları gerekir. Nem’in şuan ki fiyatı (0.0444 dolar) düşünüldüğünde, Nem hasadı herkes için ulaşılabilir gibi gözükse de, bu durum market kapitalizasyonunun artmasıyla beraber önümüzdeki süreçte Nem’de bir tekelleşmeye neden olabilir. Ancak Bitcoin madencilik masrafları düşünüldüğünde Nem’in çok daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz.

Nem ayrıca sahip olduğu donanımlar sayesinde Blockchain’i kişiselleştirmenize olanak sağlayarak, güvenliğiniz çok daha üst seviyelere çıkartabilmektedir.

NEM coin (XEM) yatırımı mantıklı mı?

nem-coin-xem-coinÇoğu altcoin gibi Nem piyasaya büyük vaatlerle girmiştir. Altcoin boğa sezonu esnasında tüm zamanların en yüksek fiyatı olan 2.09 dolara çıkarak tüm gözleri üstüne çekmeyi başarmıştır. Ancak akabinde istinasız tüm kripto paralar gibi Nem’de çöküşe geçerek büyük bir yıkım yaşamıştır. Fakat önümüzdeki süreçte Nem tekrardan çıkışa geçebilir.

İlgili haber: Bitcoin ve Nem Blockchain’leri Japon emlak devi tarafından kullanılmaya başlandı