1. Anasayfa
  2. Koin Haberleri
  3. Litecoin fiyatında yükselişin devamı için kritik seviye: Güncel LTC teknik analizi

Litecoin fiyatında yükselişin devamı için kritik seviye: Güncel LTC teknik analizi

Litecoin fiyatında yükselişin devamı için kritik seviye: Güncel LTC teknik analizi
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Litecoin (LTC) fiyatı yeni bir yükselme girişiminde bulunuyor. LTC’de yaklaşan halving olayının rallisi için kritik bir seviyenin kırılması gerekiyor. LTC fiyatındaki son gelişmeleri ve önemli destek ve direnç seviyeleri Litecoin teknik analizi yazımında.


Litecoin teknik analizi: LTC ne kadar olur?

Litecoin fiyatı 2023 yılına dikkat çeken bir yükselişle başlamıştı. Yıla 70 dolar civarında işlem görerek başlatan LTC, yükselerek Şubat ayında 105 dolarda yılın zirvesini kaydetmişti. Ancak buradaki kritik direncin ötesine geçemedi. Buradaki kritik direnç ise 100 dolar seviyesi ve bu dirence paralel ilerleyen 200 SMA basit hareketli ortalama (sarı renkli) çizgisi.

Aşağıdaki LTC/USD paritesi haftalık grafikte şunu görüyoruz. Litecoin fiyatı 2022’nin ortasında 50 dolar civarında dip yaptı ve buradaki desteğe sığındı. Hatta birkaç ay bu kritik destekte konsolide oldu ve yatay ilerledi. 2022 yılı sonunda bir miktar hareketlenme olsa da genel olarak 70-75 dolar bölgesi yükselişleri engelledi.

İlgili – Güncel Litecoin fiyat tahmini, geleceği ve 2023 – 2025 beklentileri

Güncel Litecoin teknik analizi, LTC dolar fiyat grafiği: LTC ne kadar olur?

LTC/USD haftalık fiyat grafiği Kaynak: TradingView

Litecoin fiyatı destek ve direnç seviyeleri

Litecoin fiyatı 2023 yılının ilk haftası 75 dolar direncini kırdı ve o zamandan bu yana bu kritik seviye destek görevi görüyor. Son birkaç ayda bu kritik desteği test etti ve aşağı yönlü salınımlar buradan geri döndü. Bundan dolayı LTC için 2 önemli uzun vadeli destek seviyeleri 75 dolar ve 50 dolar seviyeleri.

Litecoin fiyatı şimdi bir kez daha yükselmek için mücadele ediyor. Ancak önünde bahsettiğimiz 100 dolar ve bu seviye civarındaki 200 SMA çizgisi var. Litecoin aynı zamanda yakın bir zamanda üçüncü halving olayını yaşayacak. Eğer altcoin 100 dolar kritik direncini kırabilirse önemli bir ralliye ev sahipliği yapabilir. Önündeki bir sonraki önemli direnç 130 dolarda. Eğer halving rallisi başlarsa analistlere göre 200 dolara ulaşma beklentileri yüksek.

İlgili – Litecoin balinaları 3. halvinge hazırlanıyor: LTC fiyatı ne kadar yükselir?

LTC/USD teknik indikatörler

  • Haftalık MACD ayı bölgesinde momentum kaybediyor
  • RSI ise yükselerek 60 seviyesinin hemen altında
  • Destek seviyeleri: 75 dolar ve 50 dolar
  • Direnç seviyeleri: 100 dolar ve 130 dolar

 

Litecoin nedir?

Litecoin, Bitcoin’den sonra geliştirilen ilk kripto paradır. Bu da ona ilk altcoin olma özelliği kazandırır. Bitcoin altın ise Litecoin gümüştür deyimi de buradan gelmektedir. Bitcoin’e alternatif olarak geliştirilen Litecoin de, aynı BTC gibi blockchain tabanlı merkezsiz bir kripto para birimidir ve proof of work mekanizmasıyla çalışır. LTC ise Litecoin’in sembolü ve kısaltmasıdır.

Daha ayrıntılı: Litecoin (LTC) nedir, nereden ve nasıl satın alınır?

Etiketler: