1. Anasayfa
  2. Eğitim
  3. Kripto Para
  4. Güçlü kripto para piyasasına dair 3 işaret belirdi!

Güçlü kripto para piyasasına dair 3 işaret belirdi!

Güçlü kripto para piyasasına dair 3 işaret belirdi!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Kripto para piyasaları oldukça volatiliteli yapıları ile öne çıkıyor. Ancak zannedilenin aksine piyasa oldukça güçlü durumda. İşte kripto piyasasının güçlü olduğuna dair 3 işaret.

Güçlü kripto para piyasasının geri dönüşüne 3 işaret

Kripto para piyasası aşağı doğru hareket ederken ve çoğu altcoin %15-20 gibi devasa bir düzeltmeden geçti.

Glassnode tarafından sağlanan on-chain veriler özellikle balina deniler büyük oyuncuların ellerindeki coinleri satmadıklarını ortaya koyuyor.

Son tahlillerde ortaya çıkan işaretler kripto para piyasasının hala gidecek yolu olduğunu gösteriyor.

Pozitif finansmana dönüş


Son düşüş sırasında, Bitcoin‘in fiyatı neredeyse %20 değer kaybettiğinde, vadeli işlem fonlaması kısa süreliğine negatife geçti; ancak daha sonra hızla pozitif bölgeye geri döndü.

Pozitif fonlama oranları, çoğu piyasa katılımcısının hala yukarı doğru hareket eğiliminde olduğunu gösteriyor. Ancak aynı zamanda, verilere göre, fonlama oranları hala Nisan-Mayıs aylarında olduğundan çok daha düşük. Bu da mevcut piyasanın yüksek kaldıraçlı olmadığını ve dolayısıyla daha az volatiliteli olduğunu gösteriyor.

kripto para
Bitcoin Vadeli İşlem Fonlaması. Kaynak: Glassnode

Eski coinler satılmıyor

Kripto para piyasasında işlem yapan traderların, özellikle büyük düşüşler sırasında bakmaları gereken en önemli metriklerden biri, piyasada satılan coinlerin üretim tarihidir.

Balinalar kâr elde etmeyi ve piyasalardan çıkmayı seçtiklerinde, eski kripto paralar piyasaya akar. Eski fonlarla birlikte büyük satış baskısı gelir ve bu da Nisan ve Haziran aylarında tanık olunan büyük bir düşüşe neden olur.

Son yaşadığımız düzeltmede, eski coinler borsalara taşınmadan cüzdanlarda tutuldu. Bu da uzun vadeli sahiplerin mevcut fiyattan kar almaya istekli olmadığını ve daha fazla tutmayı tercih ettiğini gösteriyor.

kripto para

Uzun vadeli sahiplerin arzı


Kripto para piyasalarının güçlü olduğuna dair son bir işaret, uzun vadeli kripto para tutucuların elinde bulunan arz oranı artış gösteriyor olmasıdır.

Şu anda uzun vadeli Bitcoin tutanların oranı, toplam arzın %79.5’i oranında ve Eylül 2020 rakamlarına yaklaşmak üzere.

Aşağıdaki grafikten de açık olarak görülebileceği üzere, uzun vadede BTC tutanların elinde bulunan BTC miktarı BTC fiyatının düşmesiyle birlikte yükselişe geçiyor. Ayı piyasalarının sonunda arz sıkıntısı da başlar.

Long Term Supply
Uzun vadede Bitcoin tutanların arz oranı. Kaynak: Glassnode

Canlı BTC fiyatı: $ 27,526.38

İlgili: Bitcoin, haber yorum, teknik analiz ve fiyat tahminleri için bkz.

İlgili: Kripto para nedir? Nereden nasıl alınır?

Kaynak

Etiketler: