1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Grayscale ve SEC arasında savaş yeni başlıyor!

Grayscale ve SEC arasında savaş yeni başlıyor!

Grayscale ve SEC arasında savaş yeni başlıyor!
0
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Grayscale ve SEC arasındaki sürtüşme devam ediyor. Grayscale’in attığı son adımın, SEC’in elini zorlayan bir girişim olabileceğini söylüyor gizli bir kaynak. Ancak bunun iki taraflı riskleri var…

Grayscale ve SEC yeni bir dönemin eşiğinde!

 

Konuyla ilgili bilgisi olan bir kişiye göre Grayscale Investments, dünyanın en büyük Bitcoin fonunu spot ETF’ye dönüştürmek için önümüzdeki hafta başında bir başvuruda bulunmayı planlıyor.

 

Söz konusu kişi, yatırım firmasının, rakiplerin vadeli işlemlere dayalı bir Bitcoin ETF için çabalarına izin verip vermediğini ve Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na başvuruda bulunmayı amaçladığını söyledi. Ve bu girişim Cuma günü geç saatlerde oldu.

 

New York merkezli şirket, planlarını açıklamadığı için kimliğini açıklamayı reddeden kaynak, Grayscale başvurusunun 75 günlük bir inceleme dönemi başlattığını söyledi.

 

Onaylanırsa, Grayscale’in ETF’si, yeni ortaya çıkan kripto varlık sınıfının meşrulaştırılmasında başka bir adım olacak. Bitcoin, aksiliklerden sonra bile Cuma günü 60.000 doların üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyelerine yaklaşan güçte  olduğunu kanıtladı.

 

Bitcoin vadeli işlemleri ETF’nin yaklaşan ilk çıkışı, önemli olsa da, bazı kripto yatırımcıları tarafından yetersiz bir adım olarak görülüyor çünkü gerçek Bitcoin yerine Chicago Ticaret Borsası’nda işlem gören türev sözleşmelerle bağlantılı olmayı tercihleyecektir. 

 

Ancak Grayscale’in spot Bitcoin uygulaması, ona bağlı türevler değil, Bitcoinler tarafından desteklenen bir yatırımı temsil ettiğini unutmamalıyız.

 

Grayscale, GBTC ticker tarafından bilinen güveninden dolayı dünyadaki Bitcoin varlıklarının önemli bir kısmına sahip. GBTC, Cuma günü itibariyle yönetimi altında 38,7 milyar dolarlık varlıklara sahip olarak görünüyor. 

grayscale ve sec

Ark Invest’ten Cathie Wood gibi kurumsal yatırımcıların Bitcoin üzerine bahis oynamasını sağlayan kripto yatırımında öncü olan şirket, ilk olarak Ocak 2017’de halka açık bir ETF başvurusunda bulundu. SEC’in öyle olmadığını belirtmesinin ardından o yılın Ekim ayında başvuruyu geri çekmişti.

 

Grayscale’in hareketi, SEC’in elini zorlayan bir girişim olabilir. Kaynağa göre, eğer Bitcoin vadeli işlemlerinde rahatlarsa, düzenleyiciler de altta yatan piyasada rahat olabilir. 

 

Tabii ki, SEC, Grayscale Investments girişimlerini geciktirmeyi veya reddetmeyi seçebilir. 

 

Geçen ay, Grayscale CEO’su SEC’in vadeli işlemlere dayalı ETF’lere yönelik bariz tercihini kamuoyu önünde eleştirdi ve bunu yatırımcılara zarar verebilecek “dar görüşlü” bir hareket olarak nitelendirdi. 

Kaynak