1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Grayscale Amerika’yı Bitcoin ETF konusunda eyleme çağırıyor!

Grayscale Amerika’yı Bitcoin ETF konusunda eyleme çağırıyor!

Grayscale Amerika’yı Bitcoin ETF konusunda eyleme çağırıyor!
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Ünlü yatırım şirketi Grayscale, Amerikalıları Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna (SEC) karşı eyleme çağırıyor!


Grayscale Amerika’yı Bitcoin ETF konusunda eyleme çağırıyor!

ABD merkezli yatırım şirketi Grayscale, bilançosunda en fazla Bitcoin tutan kurumsal firmalar arasında yer alıyor. Grayscale, Bitcoin üzerinden çıkarmış olduğu GBTC’yi Spot Bitcoin ETF’ye çevirmek istiyor. Bunu yapabilmesi için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonundan (SEC) onay alması gerekiyor.

Grayscale GBTC’yi Spot bazlı Bitcoin ETF’ye çevirmek için Amerikan halkından destek istiyor. SEC’e karşı lobi oluşturmalarını rica ediyor.

SEC en sonunda 2021’de Bitcoin ETF’leri (Bitcoin Borsa Yatırım Fonunu) onayladı. Ancak onaylanan bu ETF’ler future (vadeli) bazlı bir ETF idi. Future tabanlı Bitcoin ETF’lerin kabulü bile Bitcoin’in 2021’de rekor kırmasına neden oldu.

SEC, Bitcoin fiyatlarında yaşanan manipülasyonlardan ve dalgalanmalardan dolayı spot bazlı Bitcoin ETF’leri onaylamaktan kaçındı. Ancak SEC, piyasada oluşan talebi de göz ardı edemedi. Future bazlı ETF’ler onaylandı.

Lütfen Bkz: Bitcoin ETF nedir? Bitcoin ETF’ler neden önemli?

Onaylanan future bazlı Bitcoin ETF’ler sayesinde Bitcoin artık ABD’de New York Borsasında ve Nasdaq’da listeleniyor. Bu sayede kurumsal firmalar da Bitcoin’e yatırım yapabiliyor.

Uzmanlar Spot bazlı Bitcoin ETF’lerin kabul edilmesiyle daha fazla kurumsal yatırımcıların Bitcoin piyasalarına girebileceğini düşünüyor.

Bitcoin 10 Kasım 2021’de 68 bin doları geçerek tüm zamanların rekorunu kırdı. Rekorun ardından Bitcoin fiyatları düşüş trendine girdi. 22 Ocak’ta 35 bin doların altına gerildi. Şu sıralar Bitcoin 40 bin doların üstünde hareket ediyor. Aşağıdaki grafikte Bitcoin fiyatlarında yaşanan değişimi görüyoruz.

Bitcoin fiyatları

Lütfen Bkz: Güncel Bitcoin fiyat tahmini 2022-2025

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.