BTC : 64382 ₺ ETH : 1684 ₺ XRP : 1.382 ₺ LTC : 309.7 ₺ USDT : 6.852 ₺ XLM : 0.5408 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Google son güncellemesi kripto haber sitelerini vurdu – Google sansür mü uyguluyor?

Google son güncellemesi kripto haber sitelerini vurdu – Google sansür mü uyguluyor?

Google son güncellemesi kripto haber sitelerini vurdu – Google sansür mü uyguluyor?
0
huobi_koinmedya

Kripto haber sitelerini etkileyen son Google arama algoritması güncellemesi beraberinde bir dizi tartışmayı da getirdi. Kripto haber sitesi CCN, güncellemeden sonra site trafiğinin yüzde 70 azaldığını açıklayarak kapandı. Bu da Google’n özellikle kripto topluluğu ve sitelerine sansür uyguladığı şeklinde yorumlandı. Ancak söz konusu güncellemeden etkilenmeyenler de var.


Kripto haber sitelerini vuran Google güncellemesi sansür mü?

Google’ın yaptığı son arama algoritması güncellemesi, bir dizi kripto para haber sitesinin trafiğinde düşüşlere sebep oldu. Kripto topluluğunda birçokları, Google’ın bilerek kripto haber sitelerine sansür uyguladığını düşünüyor.

Google’ın en son Çekirdek Güncellemesi, 3 Haziran’da yapılmıştı. O zamandan bu yana bazı internet sitelerinin performansı keskin bir biçimde değişti. Google’ın yaptığı değişikliklerin ardından 2013 yılından bu yana faaliyet gösteren kripto haber sitesi CCN kapandı.

koinmedya_brave

İlgili: Bitcoin; Tesla, Trump ve Kim Kardashian karşısındaki üstünlüğünü sürdürüyor

CCN kurucusu Jonas Borchgrevink, Bloomberg’e yapığı açıklamada, “Aramalardan gelen trafiğimiz bir gecede yüzde 71’den fazla düştü.” dedi. Borchgrevink ayrıca, “Bununla beraber, reklam gelirlerinde ciddi bir düşüş gördük… yüzde 90’dan fazla.” ifadelerini kullandı.

Kripto sitelere yönelik bir çeşit sansür uygulandığı yönündeki iddialardan sonra konuşan bir Google yetkilisi, bu değişikliklerin yapılması gerektiğini söyledi. Ona göre yeni gelişmiş algoritma, daha ilgili ancak daha önce göz ardı edilen sitelerin daha çok öne çıkmasını sağlıyor. Daha 2018 yılında atılan bir tweet bununla ilgili açıklama getiriyor.

İlgili: Bitcoin Google aramalarında Donald Trump’ı geride bıraktı

koinmedya_brave

Bu arada Block, Google’ın algoritmasını değiştirmesinden sonra ziyaretçilerinde çok az azalma yaşandığını bildirdi. CoinDesk ise değişikliğin kendi site trafiklerine etkisinin önemsiz ölçüde olduğunu belirtti.

Nüfuzlu kripto yorumcularından Peter McCormack ise durumu değerlendirerek, CCN’nin Çekirdek Güncellemesi’nden önce başka problemleri olabileceğini ve bunun da sonunda kapanmaya yol açmış olabileceğini söyledi.

Bazıları CCN’nin önceki popülerliğinin kripto alanı ile ilgili olumsuz etkilerden kaynaklanıyor olabileceğini düşünüyor. Bazıları ise bunun internet ağının merkezileşmesi ve Google’un şimdi kullanıcıların hangi bilgiye ulaşacağı ile ilgili daha fazla kontrole sahip olması ile ilgili olduunu vurguluyor.

Kaynak

Etiketler: