1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. G20 ülkesinden tartışmalı karar: Dogecoin yasal, Shiba Inu yasak

G20 ülkesinden tartışmalı karar: Dogecoin yasal, Shiba Inu yasak

G20 ülkesinden tartışmalı karar: Dogecoin yasal, Shiba Inu yasak
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Dünyanın büyük nüfuslu bir G20 ülkesi, kripto paralar konusunda önemli bir adım attı. Yüzlerce kripto para burada yasal ticaret aracı olarak kabul edildi. Ancak yeni kararın çok tartışmalı bir yönü de var.


G20 ülkesinden tartışmalı karar: Dogecoin yasal, Shiba Inu yasak

Dünyanın farklı ülkelerinin kriptoya yaklaşımı da farklı. Bazılarında yasakken bazılarında da yasallaşıyor. Yeni gelen bir habere göre, G20 ülkelerinden biri olan Endonezya’da kripto paralar yasallaşıyor.

CNBC Endonezya’nın haberine göre, ülkendeki menkul kıymetlerin ticaretini düzenleyen kurum olan Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Denetleme Kurumu (CoFTRA), ülke içinde dijital varlıklar ve kripto paraların ticaretine izin verdi. Alınan kararla 200’den fazla kripto para onaylanan ve yasal olarak kabul edilen kripto listesinde yer alıyor.

İlgili – Bitcoin ve kripto para regülasyonları nedir? Regülasyonların kripto piyasalar üzerindeki etkileri

Endonezya’da ticaret için onay alan kripto paralar arasında Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Tether (USDT), XRP, Binance Coin (BNB), Polkadot (DOT), Chainlink (LINK), USD Coin (USDC), Solana (SOL) ve Cardano (ADA) gibi coinler var.

Geleneksel traderler kriptoya artan oranda ilgi gösteriyor. 31 Mart’ta yayımlanan bir araştırma bunu gösteriyor. Özellikle de büyük şirketler düşen Bitcoin fiyatlarından faydalanmak istiyor.

Yine de kararda bazı tartışmaya açık yönler de var. Onaylanan kripto paralar arasına 229 coin başarıyla girmeyi başardı. Buna rağmen haberlere göre CoFTRA onaylanmayan kripto paraların müşterilerin güvenliği için delist edilmesini istiyor.

Mesela Dogecoin’e (DOGE) yeşil ışık yakıldı. Ancak Shiba Inu bu listeye giremedi.

İlgili – Shiba Inu (SHIB) nedir? Geleceği var mı?

CoFTRA, Endonezyalıların hangi kripto paralarla ticaret yapmasına izin vereceğine karar verirken varlığın piyasa değeri, CoinMarketCap’teki puanı ve kendi düzenlemeleri dahil olmak üzere bir dizi veriye bakıyor. Diğer önemli faktörler arasında kriptoların güvenliği, ölçeklenebilirliği, kurucu ekibi, blockchain yönetimi ve doğrulanabilir bir yol haritası olup olmamasın var.

Ancak bu karardan kısa süre önce Endonezya Finansal Hizmetler Kurumu, finansal kuruluşların kripto par ticareti yapmasını yasaklamıştı. Bu açıdan yeni karar olumlu bir adım. Çünkü Endonezya’da 7 milyondan fazla kripto para kullanıcısı var. Yani ülke nüfusunuz yüzde 2’den fazlası.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.