fbpx
  1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Function X nedir ve geleceği nasıl? Güncel FX token haber ve gelişmeleri
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Function X nedir ve geleceği nasıl? Güncel FX token haber ve gelişmeleri

Function X nedir ve geleceği nasıl? Güncel FX token haber ve gelişmeleri
0

Function X, merkezsiz finans (DeFi) odaklı bir blockchain projesi. Solana (SOL) ve Cardano gibi projeler Ethereum’a rakip olarak çıkarken, Function X ise Ethereum ile rekabet etmek yerine onun gücünü kullanuyor. Projenin yerel tokeni FX token Ethereum blockchain tabanlı bir kripto para. Ancak diğer blockchainlerde de çalışacak şekilde tasarlandı. Function X ve yerel FX tokeni ile ilgili ayrıntılara bakalım.


Function X nedir ve geleceği nasıl?

Kripto ve blockchain projesi Function X, 3 temel yapıdan oluşuyor. Bunları şöyle sıralayabiliriz: f(x)Core adıyla bilinen çekirdek blockchain, zincirler arası (cross-chain) bağlantı için kullanılan protokol ve merkezsiz uygulamalar için olan platform.

Function X’in sitesi (functionx.io), projenin çok zincir ve zincirler arası (multi-chain & cross-chain) özellikleri ve yapabildiklerini şöyle sıralıyor:

“Function X, kendi içinde (f(x)Core ve diğer Function X zincirleri arasında) ve diğer zincirler arasında (mesela Ethereum) zincirler arası (cross-chain) işlemleri destekliyor. Merkezsiz doğrulayıcılar aracılığıyla, varlıkları güvenli bir şekilde f(x)Core ve diğer zincirler arasında transfer edebiliriz. Bu işlemler yüksek hız, düşük transfer ücreti, varlıkları işlem yapabilme ve diğer yararlı özelliklerle birlikte gerçekleşiyor.”

Function X, kripto paraların Ethereum, Binance Smart Chain ve diğer ağlar arasında taşınmasına olanak sağlıyor. Bunu ise “Cross-chain bridge” (Zincirler arasın köprü) ismini verdiği özelliği üzerinden yapıyor.

İlgili – DeFi (Merkezsiz Finans) nedir? DeFi projelerinin önemi nelerdir?

FX token nedir?

 

Function X nedir ve geleceği nasıl? Güncel FX token haber ve gelişmeleri

FX token ise Function X’in yerek kripto parası. Bu token. Proje içindeki hizmetlerde ödeme için kullanılabilir. Bu hizmetler arasında akıllı sözleşme oluşturma, veri depolama, ağın güncellemesi ile ilgili oylamaya katılma ve ağ üzerinde stake yapma var.

CoinMarketCap verilerine göre, Function X’in yerel kripto parası 1,893,022,625 FX token maksimum arzına sahip. Şimdiye kadarki toplam arz ve piyasadaki dolaşım ise 408,520,357 FX  (Ekim 2021 itibariyle) şeklinde.

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.