1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Fiyattaki düşüşe rağmen Bitcoin madenciliği hâlâ kârlı mı?

Fiyattaki düşüşe rağmen Bitcoin madenciliği hâlâ kârlı mı?

Fiyattaki düşüşe rağmen Bitcoin madenciliği hâlâ kârlı mı?
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin fiyatı Mayıs ayında yüzde 36’lık düşüş yaşarken, madencilerin de Mayıs geliri düştü. Bitcoin madencilerinin Mayıs ayında ne kadar kazandığına bakalım.


BTC fiyatındaki yüzde 36 düşüşe Bitcoin madencilerini nasıl etkiledi?

Son verilere göre, Bitcoin (BTC) madencileri Mayıs ayında 1.45 milyar dolarlık gelir elde etti. Bu rakam Nisan’daki 1.7 milyar dolardan yüzde 15.01 oranında düşüş olduğunu gösteriyor. BTC madencilerinin gelirinde düşüş, kripto paranın Mayıs ayında çılgın bir hareketlenme ile yüzde 36 değer kaybetmesi sonucu yaşandı. Nisan’da ise Mart ayı ile kıyaslandığında madencilerin geliri yüzde 2.5 artarak 1.7 milyar dolar olmuştu.

Dahası, Mayıs ayı lider kripto para için zorlu geçti. Bitcoin, kısa süre önce kaydettiği tüm zamanların en yüksek değerinden (ATH) sonra yüzde 50’den fazla düştü. Bunun ardından ise BTC madencilerinin geliri de düştü. Düşüşteki başka bir sebep ise artan oranda düzenleyici baskısı endişeleri. Öncesinde ise madencilerin geliri zirve yapmıştı.

Hatta şunu söyleyebiliriz. BTC madencilerinin geliri son 3 ayda 15 Nisan’da günlük 77 milyon dolar ile en yüksek seviyesine ulaşmıştı. Diğer yandan ise 29 Mayıs’ta madencilerin kazancı 26 milyon dolar ile en düşük seviyesini gördü.

İlgili – Bitcoin madenciliği nedir ve BTC nasıl üretilir? Evde Bitcoin mining nasıl yapılır?

Piyasa analistleri geçen ay yaptıkları tahminlerde, madencilerin gelirlerinin düşeceğini belirtiyorlardı. Sebep ise kriptoyu eleştirenlerin BTC’nin enerji kullanımına odaklanması. Mesela, Elon Musk Bitcoin’i çılgın enerji kullanımından dolayı eleştiren en önemli isim olmuştu. Sonuçta Tesla da araç ödemeleri için artık BTC kabul etmeyeceğini duyurmuştu. Çin gibi ülkeler de Bitcoin madenciliğine baskıyı artırmıştı.

Şimdi ise BTC madenciliği geliri umut vaat edici görünüyor. Hem de piyasanın kârlılık oranının son aylarda düşmesine rağmen. Ancak maalesef sektör madencilik geliri düşüşü yaşayabilir. Başlıca sebep ise düzenleyicilerin büyük ölçekli kripto madencilerini hedef alması.

İlgili – Pompliano’dan Elon Musk, Bitcoin ve Tesla ile ilgili şok iddia

Diğer yandan ise MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, Tesla CEO’su Elon Musk ve Kuzey Amerika Bitcoin madencileri arasında bir toplantıya ev sahipliği yaptı. Toplantının amacı Bitcoin Madenciliği Konseyi’nin kurulması. Öyle görünüyor ki Kuzey Amerika, yenilenebilir enerji üzerine çalışan bir Bitcoin madenciliği merkezi olmada öncülüğü elinde bulunduruyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: