1. Anasayfa
  2. Güncel Haber
  3. Fiyattaki çöküş Bitcoin’in “kalbini” nasıl etkiledi?

Fiyattaki çöküş Bitcoin’in “kalbini” nasıl etkiledi?

Fiyattaki çöküş Bitcoin’in “kalbini” nasıl etkiledi?
0

Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin (BTC) fiyatı önceki gün ani bir büyük çöküş yaşadı. Buna rağmen öyle görünüyor ki son gelişmeler BTC ağının en önemli alanını pek etkilemedi. Hatta burada yükseliş var.


Fiyattaki çöküş Bitcoin’in “kalbini” nasıl etkiledi?

Lider kripto para BTC, Bitcoin blockchain ağı üzerinde çalışıyor ve bu ağda çalışan madenciler tarafından destekleniyor. Madenciler olmasa bu ağdaki hiçbir işlem kayda geçirilemez ve BTC işlemleri yapılamaz. Bu açıdan Bitcoin madenciliği BTC’nin “kalbi” olarak görülebilir.

Öyle görünüyor ki Bitcoin fiyatında hafta sonu yaşanan düşüşe rağmen madencilik alanı etkilenmedi. Hatta hash gücünde (hash rate) yükseliş var. Yani fiyattaki son dalgalanma madencilik faaliyetlerine zarar vermedi.

İlgili – Bitcoin teknik analizi: BTC fiyatının önünü kesen kritik dirençler!

Son 30 günde hash gücü yüzde 5.91 oranında yükseldi. Blockchain.com’un sağladığı verilere göre, 7 Kasım’da 152.73 olan hash gücü, 5 Aralık’ta 161.755’e ulaştı.

Buna ek olarak yüksek fiyat volatilitesine rağmen Bitcoin’in hash gücü 2 – 5 Aralık günlerinde 6.9 oranında yükseldi.

Fiyattaki çöküş Bitcoin’in “kalbini” nasıl etkiledi?

Bitcoin madenciliği hash gücü (30 günlük ortalama) Kaynak: Blockchain.com

Mevcut hash gücü verileri, daha önce Bitcoin fiyat hareketlerine olan korelasyonla çelişiyor. Genellikle Bitcoin’in fiyatı yükseldiğinde hash gücü de artar. Aynı şekilde tarihsel veriler, fiyat düştüğünde de hash gücünün düşme eğilimi gösterdiğine işaret ediyor.

İlgili – Güncel Bitcoin (BTC) fiyat tahmini, gelecek beklentisi 2021- 2025

Bitcoin’in yüksek volatilitesi

İlginçtir ki 4 Kasım’da Bitcoin fiyatı 42,000 dolara kadar düşerek son 2 ayın en düşük seviyesini görmüştü. Aynı gün hızlı bir şekilde 47,000 dolar seviyesine geri döndü. 15 Mayıs’tan bu yana görülen en büyük günlük kayıplardan biriydi.

Fiyat düşerken hash gücünün yükselmesi bir gizem olarak görülebilir. Yine de bu durumu açıklayacak birkaç faktör var. Mesela, Bitcoin ağı zorluğunun düşmesi, fiyattaki düzeltmeye rağmen madenciliği daha kolay yapıyor.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.
Etiketler: